Dołącz do czytelników
Brak wyników

Administration&Business , News

10 lutego 2021

Twój kontrahent ogłasza upadłość lub otwiera restrukturyzację?

0 248

Kancelaria prawna Argon Legal specjalizująca się w upadłości/restrukturyzacji oraz najmach komercyjnych, przybliża o czym trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć swoje interesy.

Plotka głosi, że na prawie każde z poniższych pytań można byłoby udzielić ulubionej odpowiedzi prawników, czyli „to zależy”. Jednak Argon Legal chętnie podpowie od czego to zależy i jaka odpowiedź będzie właściwa w Twoim konkretnym przypadku – kliknij i zapisz się na bezpłatną konsultację z ich ekspertami.

POLECAMY

A. CZY MOŻNA KORZYSTAĆ Z ZABEZPIECZEŃ?

Korzystanie z zabezpieczeń nie jest wykluczone w upadłości/restrukturyzacji, ale ważne, by się do tego odpowiednio przygotować i uruchomić zabezpieczenia w odpowiednim momencie. Falstart lub zwłoka może tu wiele kosztować.

B. CZY CHCESZ WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ?

Wbrew powszechnej opinii można wypowiedzieć umowę kontrahentowi w upadłości/restrukturyzacji - jednak nie w każdym przypadku i nie w każdym czasie. Sprawdź, czy w Twoim przypadku będzie to możliwe.

C. … A MOŻE PODEJRZEWASZ, ŻE TWÓJ KONTRAHENT CHCE ZAKOŃCZYĆ UMOWĘ?

W razie upadłości / restrukturyzacji kontrahenta może on uzyskać możliwość wypowiedzenia umowy. Warto sprawdzić, czy i kiedy będzie mogło to nastąpić, a w niektórych sytuacjach warto wziąć sprawy w swoje ręce.

D. CZY MOŻLIWA JEST CESJA UMOWY?

Twój kontrahent w upadłości / restrukturyzacji (albo na przedpolu tychże) chce dokonać cesji umowy na inny podmiot? To możliwe! Sprawdź jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji.

E. CZY MOŻNA PROWADZIĆ WINDYKACJĘ?

Część działań windykacyjnych może być podejmowana nawet w upadłości i restrukturyzacji. Dowiedz się które i czy ich podjęcie będzie celowe akurat w Twoim przypadku.

F. JAK UTRZYMAĆ ZASTAW?

Masz zastaw? A może nie wiesz, że go masz? Warto to sprawdzić. Utrzymanie zastawu wymaga podjęcia zdecydowanych działań, ale korzyści z niego płynące mogą być znaczne.

G. CZY MUSISZ PODJĄĆ JAKIEŚ DODATKOWE DZIAŁANIA?

W niektórych procedurach wierzyciel musi podjąć określone działania, by zabezpieczyć swoje interesy – w dodatku w ściśle określonej formie i czasie. Zweryfikuj, jak będzie w Twoim przypadku.

H. KOMU DORĘCZAĆ KORESPONDENCJĘ?

Prawidłowe doręczenie korespondencji jest kluczowe dla podejmowanych działań, np. dla skuteczności wypowiedzenia umowy. Sprawdź komu należy doręczać korespondencję w przypadku upadłości / restrukturyzacji.

I. JAK NEGOCJOWAĆ?

Proces upadłości / restrukturyzacji może wpłynąć na przebieg negocjacji. Dowiedz się po jakie dodatkowe argumenty można sięgnąć w takiej sytuacji.


Jesteś właścicielem galerii handlowej? Kancelaria Argon Legal zajmuje się obsługą m. in. obiektów handlowych dlatego zapraszają do zapisania się do ich autorskiego Biuletynu RAB: Retail Apocalypse Bulletin, w którym informują o sytuacji najemców.

Epidemia zintensyfikowała „handlową apokalipsę”, dlatego coraz większego znaczenia nabiera monitorowanie sytuacji najemców i ocena ryzyka ich upadłości lub problemów finansowych.

Więcej na temat zjawiska „handlowej apokalipsy” znajdą Państwo w publikacjach na Blogu Argon Legal:

  1. Handlowa apokalipsa. Co czeka polski handel i jak się na to przygotować?
  2. Problemy najemców w dobie pandemii

Przykłady publikowanych informacji w Biuletynie:

  • publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informacje o upadłości i restrukturyzacji najemców;
  • publicznie dostępne dane finansowe najemców;
  • informacje o upadłości zagranicznych spółek matek;
  • środki zaradcze / środki ograniczające ryzyko właścicieli galerii.

Kliknij poniższą grafikę i zapisz się do Biuletynu RAB.
 

 

Przypisy