Dołącz do czytelników
Brak wyników

INVESTMENT & CONSTRUCTION

28 czerwca 2022

NR 3 (Czerwiec 2022)

Sklepy, miejskie minicentra logistyczne oraz architektura composable commerce dla dostaw typu omnichannel

0 225

Branża logistyczna w ciągu ostatnich kilku lat stanęła przed kilkoma wyzwaniami: od zakłóceń łańcucha dostaw, poprzez brak siły roboczej, po problemy z lokalizacją, a efekt domina tych trudności był odczuwalny na całym świecie. W wyniku pandemii COVID-19 firmy logistyczne borykały się ze sporymi wyzwaniami. Mimo to prędkość transformacji cyfrowej z pewnością przewyższyła wiele innych branż ze względu na szybko rozwijający się rynek e-commerce. Jeśli 2020 rok był rokiem szybkiej reakcji, a 2021 czasem oceny wpływu, to 2022 jest rokiem zmiany kierunku.

Wykorzystanie sieci sklepów do skrócenia czasu dostawy i szybszej dostawy towaru; przegląd głównych planów logistycznych w celu zwiększenia efektywności procesów i spełnienia oczekiwań klientów; przyspieszenie logistyki miejskiej i przybliżenie konsumentom towarów w celu szybszej dostawy przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko; optymalizacja przepływu towarów, reorganizacja lub gromadzenie towarów różnych marek w minicentrach logistycznych zlokalizowanych w centrach lub na obrzeżach miast; systemy informatyczne czasu rzeczywistego z architekturą composable commerce – wszystko to są tematy często pojawiające się w kontekście rozważań na temat wyzwań omnichannel. Postaram się pokrótce omówić niektóre z nich.

POLECAMY

Przekształcenie punktu sprzedaży w lokalny magazyn

Amazon, Alibaba, JD.com – giganci handlu elektronicznego gruntownie zmienili oblicze handlu detalicznego na skalę międzynarodową. Tradycyjni dystrybutorzy mają jednak mocny atut, a mianowicie sieci punktów sprzedaży oraz gwarantowany zasięg terytorialny. Sklep – przez niektórych zbyt pochopnie uznany za jednostkę przestarzałą w ramach wizji podziału handlu na stacjonarny i elektroniczny – staje się zarówno miejscem doświadczeń, jak i lokalnym centrum logistycznym zdolnym sprostać wyzwaniom omnichannel. Wraz z rozwojem tego typu usług (click & collect, dostawa do domu, drive-through, wymiana w sklepie artykułów zakupionych online itp.) sklepy stają się punktem realizacji zamówień (i zwrotów) klientów. Dzięki swojemu zasięgowi terytorialnemu stają się one stopniowo punktem pośrednim między magazynami centralnymi (platformami logistycznymi) a konsumentami.

Nie można zatem wykluczyć, że punkt sprzedaży może w końcu stać się prawdziwym lokalnym centrum logistycznym. Aby stawić czoła gigantowi, jakim jest firma Amazon, oraz zmniejszyć ślad węglowy, firma Walmart na przykład postanowiła zmienić niektóre swoje punkty sprzedaży, tak aby stały się również magazynami, a w sklepach lub obok nich zainstalowano półautomatyczne systemy realizacji zamówień. W ten sposób ten amerykański detalista zwiększył możliwości dostaw ze swoich sklepów o 20% w 2021 roku. Skoro 90% populacji amerykańskiej mieszka w promieniu 15 km od sklepu sieci Walmart, to 4700 sklepów tej sieci stanowi istotną przewagę konkurencyjną, pozwalającą na szybszy i tańszy transport towarów (zarówno pod względem ekonomicznym, jak i w zakresie ochrony środowiska).

Omnichannel – pilna potrzeba przeglądu głównych planów logistycznych

Wszystkie marki posiadające małe lub duże sklepy stacjonarne mogą konkurować z graczami z branży e-commerce dzięki reorganizacji logistyki i większym inwestycjom w nieruchomości. Wymaga to przeglądu ogólnego planu logistycznego, aby zagwarantować terminowość dostaw po niższych kosztach, zwiększyć dostępność produktów oraz zorganizować transfer zapasów między różnymi miejscami składowania (magazyny, sklepy, składy poza magazynem, centra mikrorealizacji itp.) i sprawniej zarządzać promocjami.

Magazyny bliżej konsumenta

Przekształcenie magazynów wielkopowierzchniowych położonych na obrzeżach aglomeracji miejskich w centra logistyczne czy nowy rodzaj miejskiego punktu dystrybucyjnego typu dark store to narzędzia, które pozwolą zbliżyć magazyny do konsumenta, a tym samym skrócić czas dostawy i zmniejszyć jej wpływ na środowisko, pod warunkiem że procesy logistyczne zostaną ustandaryzowane i zautomatyzowane.

Automatyzacja umożliwia udostępnienie klientom artykułów z magazynu w ciągu kilku minut, niezależnie od tego, czy zamówienie zostało złożone przez internet czy też konsument dokonał wyboru w sklepie lub w różnych sklepach znajdujących się w centrum handlowym (w tym przypadku obszar sprzedaży staje się miejscem doświadczeń i usług). Rozwiązania w zakresie mechanizacji i robotyzacji istnieją na małych obszarach w celu magazynowania i przygotowywania zamówień. Na polskim rynku technologie automatyzacji dopiero raczkują, ale w niektórych krajach, takich jak Niemcy i Stany Zjednoczone, rozwiązania te są już stosowane w środowisku miejskim.

Logistyka miejska – najnowsze przykłady

We Francji natomiast przyspiesza się realizację projektów z zakresu logistyki miejskiej. Na przykład firma La Poste opracowuje automatyczne „szafki” instalowane na codziennych trasach Francuzów (dworce kolejowe, urzędy pocztowe, kampusy, centra handlowe itp.). W jednym ze swoich zakładów w sercu Paryża firma ta zainstalowała system Autostore. Z powodu coraz mniejszej ilości dostępnych terenów RATP Solutions Ville oferuje podmiotom, takim jak Ecolotrans, możliwość wykorzystania nie w pełni zagospodarowanych terenów, w szczególności zajezdni autobusowych, które są nieużywane w ciągu dnia, do realizacji dostaw na ostatnich kilometrach na obszarach miejskich. Obecnie gracze mają do dyspozycji cztery miejsca, w których mogą przenosić towary z pojazdów ciężkich na lekkie.

Zwrot ku architekturom typu composable commerce

Takie projekty zmian w logistyce nie pozostają bez wpływu na systemy informatyczne. Uwzględnienie w czasie rzeczywistym wszystkich danych dotyczących sprzedaży, zamówień, zapasów (w magazynach, sklepach i fabrykach), bieżących i prognozowanych przepływów (dostaw i zwrotów) pozwala zagwarantować dotrzymanie obietnic złożonych klientom przy zachowaniu kontrolowanych kosztów.

Wiąże się to z odizolowaniem systemów informatycznych i wdrożeniem architektury composable commerce, typu MACH (micro-services, API, cloud native, headless), która umożliwia gromadzenie i dodawanie najlepszych w swojej klasie rozwiązań mających zaspokoić konkretne potrzeby, takie jak platformy e-commerce, orkiestracja zamówień (OMS), zarządzanie relacjami z klientami (CRM), zarządzanie punktami sprzedaży, automatyzacja kampanii marketingowych, oprogramowanie do zarządzania magazynem (WMS), zarządzanie transportem (TMS) itp.

Przypisy