"Should I stay or should I go?", czyli zmienić biuro czy renegocjować umowę najmu?

PROPERTY
Niemal każdy najemca przestrzeni biurowej lub handlowej prędzej czy później staje przed dylematem: wyjść czy nie wyjść? W takich sytuacjach właściciel budynku tym bardziej zastanawia się nad tym, jak zachować ciągłość najmu w swoim obiekcie. Eksperci OPG Property Professionals podpowiadają, jak na taką ewentualność przygotować się mogą obie strony umowy.

Przeanalizujmy na początek sytuację, w której najemca pozostaje w dotychczasowym miejscu. Na co może liczyć, przystępując do renegocjacji umowy? O ile dotychczasowe porozumienie nie przewiduje możliwości jednostronnej zmiany jej postanowień, może przemyśleć zarówno aspekty komercyjne, takie jak stawka najmu, opłata eksploatacyjna czy okres umowy, jak również wymiar czysto prawny – np. warunki wypowiedzenia czy formę zabezpieczenia.

Wielu wynajmujących ceni sobie klauzule powodujące automatyczną modyfikację postanowień umowy w określonych przypadkach. Taką sytuacją może być wyjście kluczowego najemcy (tzw. anchor tenant) bądź opóźnienia w budowie czy...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy