Nieruchomości coraz bardziej SMART

TEMAT NUMERU

Nabywający mieszkanie coraz częściej interesują się rozwiązaniami proekologicznymi, co ma przełożenie nie tylko na aspekt środowiskowy, ale też na portfel klienta. Obecnie na pierwszym miejscu jest energooszczędność, co oczywiście ma związek z rosnącymi cenami energii z jednej strony i z coraz większą dostępnością technologii ograniczających jej zużycie z drugiej. Nie bez znaczenia są również regulacje unijne oraz wchodzące w przyszłym roku w życie nowe warunki techniczne, którym powinny odpowiadać nowo projektowane budynki (rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa).

Firmy deweloperskie i budowlane już dziś muszą myśleć proekologicznie, często współpracując przy tym z młodymi, prężnie rozwijającymi się firmami technologicznymi. Powodem jest głównie to, że ekologia w budownictwie często związana jest z pojęciem „smart home”, które w przypadku zrównoważonego budownictwa nie ogranicza się jedynie do wysokotechnologicznych gadżetów. Dziś firmy podchodzą do smart home w sposób kompleksowy, wyposażając swoje budynki w rozwiązania pozwalające znacznie obniżyć ich energochłonność. Rozwiązania tego typu podnoszą komfort mieszkań oraz pozwalają sporo zaoszczędzić na rachunkach za media – to niepodważalny argument dla przyszłych nabywców. Ale korzyści z wprowadzania rozwiązań niekojarzonych dotychczas z budownictwem jest znacznie więcej, poczynając od bezpieczeństwa, a na lepszej jakości powietrza, którym oddychamy w mieszkaniu, kończąc. Wdrażane są technologie antysmogowe, roślinne instalacje filtrujące powietrze i panele fotowoltaiczne na dachach. Technologie zastosowane w projektach mieszkaniowych mają być ekologiczne i energooszczędne – dziś te pojęcia można traktować jako tożsame.

Dynamiczny rozwój branży

Jeszcze kilka lat temu rozwiązania typu smart home mogły wydawać się osobom spoza branży nieruchomości dość futurystyczną wizją znaną z książek lub filmów sci-fi. Dziś te dwa słowa tworzące wyrażenie – „smart home” – podbijają serca nabywców mieszkań bądź osób budujących własne...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy