Nieoczywisty alfabet profesjonalnego cleaningu

FACILITY

Poniższy alfabet to mieszanka haseł technologicznych i tych z tematyki zarządzania. To syntetyczne podejście do tematyki profesjonalnego cleaningu, które powinno dać czytelnikowi garść inspiracji, ewentualnie sprowokować do przemyśleń. Proszę nie mylić go z leksykonem, który z definicji powinien być publikacją wyczerpującą temat.

Alkohol

Środki z domieszką alkoholu stosowane są w sprzątaniu profesjonalnym wtedy, gdy zależy nam na szybkim odparowaniu – wysychaniu powierzchni. Są to przeważnie preparaty do mycia powierzchni szklanych i niektórych typów podłóg. Najczęściej stosowany jest alkohol izopropylowy (izopropanol). Nie trzeba dodawać, że alkohol ten nie nadaje się do spożycia.

Antypieniacz

Środek, który gasi pianę w zbiornikach wody brudnej w odkurzaczach, ekstraktorach i maszynach szorująco-zbierających. Należy do kategorii „masthewów” dla większości ekip specjalistycznych. Koszty niewielkie, a zdecydowanie usprawnia wykonywanie niektórych usług.

Biznes

Usługa sprzątania profesjonalnego to biznes jak każdy inny. Szukając cech specyficznych, możemy znaleźć charakteryzującą go niską kapitałochłonność startową, czyli nie trzeba wielkich pieniędzy, by założyć firmę sprzątającą. Rozwiązania biznesowe, które sprawdzają się w innych sektorach gospodarki, sprawdzają się również w profesjonalnym cleaningu. Częste tłumaczenie swojej niemocy wyjątkowością branży jest łatwe, co nie zmienia faktu, że pozostaje tylko tłumaczeniem.

Chemia

Najbardziej przeceniany czynnik, wpływający na skuteczność sprzątania pielęgnacyjnego. Jak wiemy z koła Sinnera, mamy cztery podstawowe czynniki wpływające na skuteczność usuwania zabrudzeń przylegających do powierzchni: chemia, czas, mechanika, temperatura. Proces usuwania zabrudzeń jest jak łańcuch, o którego sile świadczy najsłabsze ogniwo. Jeśli na obiekc...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy