Dołącz do czytelników
Brak wyników

RESIDENTIAL

1 marca 2021

NR 1 (Luty 2021)

Inteligentne domy – jak pomagają w walce z COVID-19?

0 82

Praca zdalna, zasłanianie ust i nosa ze względu na obawę przed zarażeniem i zachorowaniem, ciągła dezynfekcja rąk i wiele innych zmian należą już do naszej codzienności. W czasach, w których bezpieczeństwo jest tak cenne, a zachowanie dystansu społecznego koniecznością, naprzeciw powszednim potrzebom wychodzą tzw. inteligentne domy. Oferują one sprawdzone i gotowe do zastosowania sposoby, które zamienią uczucie strachu i przerażenia na wewnętrzny komfort i spokój.

Osobisty paczkomat

Jednym z podstawowych rozwiązań, szczególnie przydatnych w dobie pandemii, a oferowanych w ramach inteligentnego domu, jest możliwość ograniczenia kontaktu międzyludzkiego w określonych sytuacjach, np. z kurierem lub listonoszem. Poczta jest wkładana do skrzynek na listy, ale paczkę często musimy odebrać osobiście. Można oczywiście umówić się z kurierem, że zostawi pakunek przy ogrodzeniu, ale co jeśli mamy wartościową przesyłkę i nie chcemy zostawiać jej samej sobie? W takich przypadkach sprawdzi się otwierana zdalnie (np. za pomocą telefonu lub tabletu) skrzynka na listy o zwiększonych wymiarach, która spokojnie pomieści paczki. Rozwiązanie to stało się popularne na skalę globalną i znane jest pod nazwą paczkomatu. Przy jego indywidualnym zastosowaniu pomocne może być także zdalne otwieranie furtki lub bramy, aby kurier odłożył przesyłkę w bezpiecznym miejscu. Moglibyśmy ją zabrać, np. gdy skończymy wideokonferencję.

Dodatkowym ułatwieniem przy kontakcie z kurierem/listonoszem może być automatyczne powiadamianie o nowych przesyłkach. Dla osób, które pracę zdalną wykonują z tropikalnych krajów, przydatne może się okazać również automatyczne przekierowanie rozmowy domofonowej na telefon komórkowy. Należy się jednak liczyć z zaskoczeniem kuriera, który słysząc, że rozmawia z domownikiem, jednocześnie dostaje informację, że nie ma go w domu. Jest to na pewno bezpieczna opcja, gdy czekamy na ważny list i nie chcemy przykrych niespodzianek, które mogą wyniknąć z niedoręczenia z powodu nieobecność mieszkańców.

POLECAMY

Monitoring już nie tylko wizyjny, ale też termalny

Kolejnym z powodzeniem stosowanym rozwiązaniem, np. w instytucjach publicznych, jest automatyczny pomiar temperatury za pomocą kamery. Sam monitoring w domach jest popularny, ale zakładany najczęściej ze względu na obawę przed wtargnięciem nieproszonych gości. Czemu nie rozszerzyć funkcjonalności kamer i nie zabezpieczyć się przed osobami z podwyższoną temperaturą, które – być może, przenoszą niebezpiecznego wirusa? Taki pomiar może okazać się przydatny również dla domowników. Kiedy w ferworze różnych zajęć nie zauważą pierwszych symptomów przeziębienia ani grypy, system monitoringu automatycznie poinformuje o podwyższonym zagrożeniu zdrowia.

Proste ograniczenie dotykanych powierzchni

Rozwiązanie kojarzące się bezpośrednio z ideą inteligentnych domów pozwala ograniczyć przenoszenie bakterii i wirusów z powierzchni najczęściej dotykanych w domu – włączników. Oczywiście mowa o sterowaniu głosowym. W tej chwili głosem możemy zarządzać naprawdę wieloma urządzeniami w domu – od światła, po odkurzacz. Żarty, kiedy jedna osoba mówi: „niech stanie się jasność”, a druga obok włącza oświetleni są już mocno passe. U bardziej konserwatywnych osób, idących jednak z duchem czasu, sprawdzi się zdalne sterowanie z osobistego urządzenia przenośnego.

Ograniczyć kontakt z dotykaną powierzchnią, np. klamką lub klawiaturą numeryczną, można także przez różnego typu czytniki. Stosowane są one już nie tylko przy głównym wejściu do domu lub mieszkania, ale także przy furtce. Rozwiązanie znane z budownictwa wielorodzinnego z powodzeniem można wykorzystać w domach jednorodzinnych.

Zadbajmy o poziom naszego życia przez jakość powietrza

Kolejnym sposobem, jednym z ważniejszych dla naszego zdrowia, jest kontrola jakości powietrza w pomieszczeniach inteligentnego domu. Wiadomo już, że nie tylko właściwa temperatura zapewnia oczekiwany komfort użytkowania. Aby zachować zdrowie i nie pozwolić na rozwój grzybów w pomieszczeniach, trzeba regulować wilgotność i przeciwdziałać pleśni (jest to możliwe dzięki znajomości punktu rosy). By poprawić koncentrację i pozbyć się bólów głowy, warto kontrolować stężenie CO2 w powietrzu. Nie zapominajmy również o pyłach o niewielkiej średnicy albo cichym zabójcy – czadzie. Odpowiednie czujniki jakości powietrza na bieżąco reagują i kontrolują poziom stężenia konkretnych substancji. Wentylacja pomieszczeń (dobrze znana z dużych obiektów, gdzie wymagana jest wysoka jakość i energooszczędność, np. z biurowców, hal produkcyjnych) jest coraz bardziej popularna także w domach jednorodzinnych. Jeśli mamy rekuperację, możemy obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia oraz żyć ekologicznie.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Zadbaliśmy o zdrowie fizyczne, więc zatroszczmy się o aspekt psychiczny. Tutaj także sprawdzą się rozwiązania i ułatwienia z inteligentnych domów. Zdejmują nam z głowy wiele rutynowych czynności, dzięki czemu mamy czas na chwilę relaksu tylko dla siebie.

Zacznijmy od snu. Inteligentny dom w systemie KNX zapewni w sypialni idealne warunki do zdrowego snu. I to prościej, niż możemy się tego spodziewać. Za naciśnięciem jednego przycisku temperatura obniży się do założonej, wyłączą się wszystkie rozpraszające światła, a blask księżyca nie będzie wpadał przez zasłonięte żaluzje. Po 7–8 godzinach twardego snu system obudzi nas w łagodny i naturalny sposób, ogrzewając pomieszczenie, podnosząc żaluzje, załączając ulubiony program radiowy lub włączając telewizję śniadaniową. Dodatkowo, na początek dobrego dnia zrobi ulubioną kawę. W takich warunkach wyjście z łóżka nie powinno już być problemem.
 


Poranne orzeźwienie

To jednak nie koniec codziennych przyjemności. Po przespanej nocy każdy z chęcią wziąłby szybki prysznic. Dzięki rozwiązaniom inteligentnego domu w systemie KNX temperatura w łazience ustawia się na idealną do przebywania bez ubrania, lustra nie parują, a podłoga przyjemnie ogrzewa stopy. W porannym pośpiechu unikamy więc niepotrzebnych nerwów i stresu.

Gdy jednak prysznic nie wystarczy, by się przebudzić, z pomocą przychodzi muzyka. Inteligentny dom zapewnia w pełni wystarczalny system multimedialny zintegrowany z całym budynkiem i różnymi potrzebami jego mieszkańców. Nastolatek będzie mógł posłuchać rocka, wchodząc do łazienki na poranną toaletę, a rodzice wysłuchać w kuchni porannych wiadomości. W KNX wszystko jest możliwe, zarówno jednoczesne słuchanie różnej muzyki w różnych pomieszczeniach, jak i ustawienie tego samego utworu na wszystkich głośnikach w całym domu. Co więcej, dźwięk może podążać za użytkownikiem i rozbrzmiewać w kolejnych pomieszczeniach, przez które przechodzi. Całość sterowana jest z przycisków na ścianach, jak również telefonów i innych urządzeń przenośnych z ograniczonym dostępem dla wybranych osób. To rozwiązanie poprawi komfort psychicznych wszystkich mieszkańców i z pewnością zadowoli nie tylko melomanów.

Te kilka sprawdzonych sposobów, jakie oferują inteligentne domy, może wspomóc nas w starciu z niewidocznymi przeciwnikami, którymi są m.in. wirusy, poprawić komfort i bezpieczeństwo codziennego życia. Nie należy jednak zapominać o budowaniu odporności poprzez racjonalne odżywianie i uprawianie sportu. Tylko wtedy uchronimy siebie i bliskie nam osoby przed przykrymi skutkami pandemii, by – gdy ta się skończy, cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym w swoim inteligentnym domu.

Przypisy