Energy Conservation Hub – misja dekarbonizacji przedsiębiorstw CBRE Global WorkPlace Solutions

TEMAT NUMERU

Rozwój technologiczny idący w parze ze wzrostem konsumpcji niesie ze sobą skutki jakimi jest m.in. zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną. Dotychczasowa produkcja energii oparta najbardziej na paliwach kopalnych do tej pory była w stanie zaspokajać zapotrzebowanie równoważące popyt, przynosząc przy tym jednak ogromną degradację środowiska naturalnego.

Pogarszająca się sytuacja związana z zanieczyszczeniem powietrza, zmniejszające się zasoby paliw kopalnych oraz ich rosnąca cena budzą konieczność poszukiwania paliw alternatywnych opartych głównie na źródłach energii odnawialnej, które w większości uważane są za niestabilne ze względu na uzależnienie od warunków atmosferycznych. Opracowanie i wdrażanie strategii koniecznych do wprowadzenia zmian to proces, którego nie boi się zespół Piotra Trojanowskiego w CBRE Global Wrokplace Solutions.


Nowe wyzwania – nowa inicjatywa


Konieczność wprowadzenia nowych – „zielonych” – technologii do pozyskiwania energii wykorzystywanej do procesu produkcyjnego czy nawet utrzymywania obiektów jest bezsporna. Jako generalny wykonawca wielu inwestycji – i to w bardzo rozpiętym zakresie usług – otrzymujemy wiele zapytań (nie tylko od naszych korporacyjnych klientów) związanych z inicjatywą projektowania i wdrażania takich inwestycji. To właśnie skłoniło nas do rozbudowania naszych dotychczasowych struktur i poszerzenie ich o zespół specjalistów z szeroką wiedzą w swojej dziedzinie, ponieważ jak każda rewolucja jest to proces bardzo złożony – stwierdza Piotr Trojanowski, dyrektor działu Principal Contracting and Project Management CBRE GWS Polska.

Energy Conservation Hub to nowy pion powstały w strukturach Principal Contracting & Project Management Departament w CBRE Global WorkPlace Solutions skupiający wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów, których jednym z najważniejszych wyzwań jest opracowywanie i wdrażanie koncepcji związanych z dekarbonizacją przedsiębiorstw. Zespół ma bardzo dużą wiedzę praktyczną i teoretyczną związaną z zarządzaniem projektami i utrzymaniem oraz eksploatacją instalacji budynkowych.

30 listopada 2021 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy CBRE GWS Polska a Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Współpraca ta poszerza możliwości nowo utworzonego pionu o ściśle naukową wiedzę dotyczącą nowych technologii w energetyce, popartą doświadczeniem pracowników naukowych i wykładowców uczelni. Tak skonstruowany zespół z zakresu research & development jest w stanie skutecznie przeprowadzić projekt od opracowywania koncepcji i strategii dla postawionego problemu czy zagadnienia, aż do jej wdrożenia i przekazania do użytkowania gotowego rozwiązania.

Podstawą do skutecznego przeprowadzenia procesu dekarbonizacji jest skrupulatna analiza wymagań i możliwości przedsiębiorstwa, branży i obiektów. Tak ważny i szczegółowy proces nie może ograniczać się do szablonowości.


Strategia


Podstawą do skutecznego przeprowadzenia procesu jest skrupulatna analiza wymagań i możliwości przedsiębiorstwa, branży i obiektów. Tak ważny i szczegółowy proces jak dekarbonizacja nie może ograniczać się do szablonowości. Strategia musi skupiać w sobie plan oparty na technologii, a przede wszystkim być dostosowana do wymagań klienta, jego działalności biznesowej oraz posiadanej infrastruktury.
Strategia Energy Conservation Hub zakłada w pierwszej kolejności przeprowadzenie audytu energetycznego. Ma on dać podstawę do opracowania możliwych oraz koniecznych do wprowadzenia zmian prowadzących do osiągnięcia wytycznych Unii Europejskiej dotyczących zmniejszenia śladu węglowego. Bazując na otrzymanych w ten sposób danych, opracowywany jest długofalowy program stanowiący koncepcję opartą na najnowocześniejszych dostępnych technologiach pozyskiwania i magazynowania energii, ale także na wprowadzaniu energooszczędnych technologii czy zmian w świadomości społecznej. Co istotne, program ten można określić jako żywy, co znaczy, że stanowi podstawę i wizję zmian oraz inwestycji, które należy przeprowadzić wraz z płynącymi z modernizacji korzyściami. Nie bez znaczenia jest, że w trakcie jego wdrażania jest on stale aktualizowany o nowe pojawiające się możliwości. Mogą one dotyczyć kwestii technologicznych, wynikających z prężnie rozwijających się dziedzin w szeroko pojętej energetyce (systemy, metodyka, urządzenia), ale także program jest dostosowywany pod aktualne możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację tego typu inwestycji, np. z Unii Europejskiej czy funduszy i programów krajowych, zmian technologicznych oraz linii biznesowych klienta, a nawet związanych z przebudowaniem obiektów czy zmianą zagospodarowania niektórych pomieszczeń lub powierzchni. Taki model strategii zakłada związanie się z inwestorem oraz jego infrastrukturą na lata i stałe dostosowywanie instalacji, projektów czy budynków pod nowe możliwości, przy uwzględnieniu pomysłów, predyspozycji, wiedzy oraz chęci zmian, które chciałby wdrażać inwestor w swoim przedsiębiorstwie.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy CBRE GWS Polska, a UTH Radom

 

Możliwości technologiczne


Nie wszystkie technologie, które będą pomagać w procesie dekarbonizacji, będą całkiem nowe. Część tego procesu osiągana będzie poprzez migrację istniejących systemów budynku, np. upgrade instalacji BMS. Usprawnienie instalacji BMS może polegać np. na implementacji nakładki logicznej sterującej konkretnymi procesami i pracą urządzeń. Celem zastosowania tych nowoczesnych pętli logicznych jest m.in. ograniczenie i kontrola mocy zamówionej, racjonalne wykorzystanie HVAC, kontrola zużycia i wycieków wody, ograniczenia całkowitej mocy zużywanej przez przedsiębiorstwo przy współpracy dwustronnej z dystrybutorem sieci (możliwe korzyści przy podpisaniu takiej umowy to ok. 75–200 tys. PLN rocznie, w zależności od pobieranej mocy).

Pewnym jest, że uzyskanie zakładanych współczynników dekarbonizacji wymaga, aby energia pozyskiwana była w jak największym stopniu ze źródeł odnawialnych. W Polsce większość z nich to źródła generacji niestabilnej, w których do końca niemożliwym jest, aby przewidzieć moc generowaną w czasie, np. w ciągu doby. Aby ustabilizować moc generacji źródeł odnawialnych, należy zmagazynować przede wszystkim nadwyżki mocy wytworzonej w magazynach energii, np. chemicznych. Aktualnie najbardziej obiecującym rozwiązaniem stosowanym na świecie jest wykorzystywanie wodoru do budowy takich magazynów. Wodór po wytworzeniu w procesie elektrolizy (opartej na bazie nadwyżek energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych) można wykorzystywać w różnoraki sposób, głównie jako paliwo do:

  • systemów kogeneracji,
  • uzyskiwania ciepłej wody lub pary wodnej.


Wodór wytwarza się również m.in. z paliw kopalnych poprzez zagazowanie węgla czy w wyniku reformingu parowego innych węglowodorów, chociażby metanu. Generalnie rozróżnianych jest kilka kolorów wodoru w zależności od metod i sposobu jego wytwarzania:

  • zielony – wytwarzany w procesie elektrolizy zasilanej z energii pochodzącej z OZE;
  • niebieski (inaczej błękitny) – wytwarzany w procesie reformingu parowego metanu z technologią wychwytywania CO2;
  • szary – wytwarzany poprzez reforming parowy;
  • fioletowy – wytwarzany w procesie elektrolizy zasilanej z nadwyżek elektrowni jądrowych;
  • inne mniej wykorzystywane kolory wodoru to: żółty, brązowy, czarny itp.

Zastosowanie w magazynowaniu energii mają również konwencjonalne akumulatory wykorzystywane do współpracy z układami fotowoltaicznymi lub także akumulatory samochodowe z recyklingu. Magazyny te są mniej wydajne, a na końcu podlegają całkowitemu recyklingowi.

Energy Conservation Hub to nowy pion powstały w strukturach Principal Contracting & Project Management Departament w CBRE Global WorkPlace Solutions skupiający wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów, których jednym z najważniejszych wyzwań jest opracowywanie i wdrażanie koncepcji związanych z dekarbonizacją przedsiębiorstw.

Urządzeniami poprawiającymi sprawność układów cieplnych i wytwórczych są pompy ciepła. W zależności od temperatury dolnego źródła i technologii możemy użyć pomp ciepła na bazie sprężonego gazu lub pomp sorpcyjnych. Są one w stanie podbić temperaturę źródła np. dwukrotnie przy 40–70-procentowym udziale ciepła odpadowego. Inną technologią o dużych możliwościach energetycznych pracującą samodzielnie lub współpracującą z pompami ciepła są technologie geotermalne. Wyróżnia się dwie podstawowe geotermie: płytką i głęboką. Różnią się one głębokością odwiertów i własnościami fizycznymi pozyskiwanych wód geotermalnych.

Metod i rozwiązań jest wiele, natomiast żaden czynnik nie może zostać pominięty przy opracowywaniu tak złożonej strategii. Każdy element, począwszy od stanu i lokalizacji obiektu, a skończywszy na wymaganym i osiągalnym gubieniu śladu węglowego, musi zostać wzięty pod uwagę przy tak poważnym przedsięwzięciu, którym jest dekarbonizacja przedsiębiorstwa.


Współpraca


Specjaliści z Energy Conservation Hub przygotowani są do współpracy z firmami produkcyjnymi oraz z podmiotami, których działalność wymaga dużej energochłonności. Przedsiębiorstwa mające duże i rozproszone obiekty charakteryzujące się wysoką konsumpcją energetyczną oraz geograficznym rozproszeniem nie stanowią niemożliwego do realizacji wyzwania. Ważne jest, aby pobudzać społeczną świadomość problemu, a do tego niezbędna jest współpraca z klientami, którzy rozbudzili swoją świadomość dotyczącą potrzeby poszanowania energii. Są to podmioty rozumiejące, że nie ma ucieczki od optymalizacji, zwłaszcza w obliczu stałych podwyżek cen energii oraz spadku dostępności energii. Co istotne, przy pierwszym kontakcie i nawiązaniu rozmów o ewentualnej współpracy nie jest wymagane przedstawianie dokumentacji, statystyk ani innych informacji. Zostaną one pozyskane na dalszym etapie realizacji – podczas licznych rozmów, zalecanego audytu i przy opracowaniu koncepcji.

Chcesz poznać możliwości i rozwiązania dla optymalizacji zużycia energii i pozyskiwania jej w sposób zdrowy dla środowiska i otoczenia? A może chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób przeprowadzono optymalizację energetyczną tożsamego obiektu w Malezji, Tokio czy San Francisco? Nie ma problemu. Nas zespół pozyska dla Ciebie informacje i wdroży wszystkie najlepsze rozwiązania.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy CBRE GWS Polska, a UTH Radom 

Przypisy