Dzisiejsze skutki grzechów przeszłości – błędy w projektowaniu hoteli, apart i condo hoteli

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Budowa i prowadzenie obiektów hotelowych może być nie tylko satysfakcjonującym zajęciem, ale i opłacalnym biznesem. Istnieje wiele modeli inwestowania w branżę hotelarską, poczynając od klasycznych hoteli przez condo i apart hotele po domy na wynajem krótkoterminowy, wioski wakacyjne czy second home z opcją okazjonalnego wynajmu. To jak powinny być zaprojektowane, zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji, sposobu zarządzania, modelu inwestycyjnego, marki i standardu.

Dwa światy

Z inwestycjami typowo hotelowymi jest o tyle prościej, że przeważnie realizowane są przez podmioty mające dużą wiedzę i doświadczenie branżowe. Dokładnie wiedzą co chcą zbudować i dlaczego. Pozostali uczą się na błędach (i nawet nie zdają sobie sprawy, ile płacą za tę naukę).
W stosunku do condo i apart hoteli oczekuje się sukcesu sprzedażowego równocześnie na dwóch polach: deweloperskim, czyli pod hasłem: sprzedać lokale inwestycyjne jak najdrożej, oraz hotelarskim – przynosić wysokie przychody z działalności operacyjnej.
Czy da się te dwa światy i różne potrzeby połączyć? Tak, wystarczy zacząć od końca – tzn. już na etapie planowania inwestycji pamiętać o przyszłości.

Projekt

Nad projektem pracuje architekt, który zazwyczaj ma doświadczenie w projektach mieszkaniowych, oraz deweloper-inwestor, którego doświadczenie hotelarskie bywa różne. Brakuje trzeciego ogniwa – operatora/firmy zarządzającej, która w przyszłości będzie odpowiadała za generowanie zysków z najmu. Operator najczęściej pojawia się w momencie, w którym jest już za późno na gruntowne zmiany w projekcie.
W duszy architekta gra chęć stworzenia efektownego projektu. Wyjątkowa bryła i designerskie wnętrza to coś, co może pokazać w swoim portfolio. Dla dewelopera priorytetem jest uzyskanie jak największej powierzchni do sprzedaży, czyli ograniczenie części wspóln...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy