Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROPERTY

15 grudnia 2020

NR 6 (Grudzień 2020)

Coworking w dobie pandemii

49

Po ponad 0,5 roku pracy zdalnej dysponujemy już badaniami, które potwierdzają, że nie jest ona dogodnym rozwiązaniem dla wszystkich i z dużą pewnością nie stanie się przeważająca, a rynek może liczyć na powrót pracowników do biur, choć z pewnością nastąpi to na innych zasadach niż dotychczas. Eksperci CBRE w publikacji Real estate market mid-year outlook 2020 twierdzą, że za ok. 1,5 roku rynek wróci do poziomu inwestycji sprzed pandemii.

Ogłoszenie pandemii spowodowało, że na jakiś czas biurowce opustoszały, a przez obostrzenia i zalecenia nałożone przez rząd pracownicy biurowi przenieśli wykonywanie swoich obowiązków do przestrzeni domowych. Wymuszona okolicznościami reorganizacja sposobu pracy sprawiła, że wiele osób doceniło, zwłaszcza w pierwszej fazie lockdownu, zalety wynikające z home office (przede wszystkim brak męczących dojazdów czy elastyczne godziny pracy). Mimo korzyści wynikających z pracy zdalnej szybko się okazało, że niesie ona ze sobą także negatywne skutki, zauważalne zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Niełatwo bowiem pogodzić projekty zawodowe ze zdalnym nauczaniem dzieci i obowiązkami domowymi w jednej przestrzeni.

POLECAMY

Coworking czarnym koniem biurowego rynku nieruchomości

Od początku pandemii można było zaobserwować trend związany z reorganizacją kosztów operacyjnych firm oraz przenoszeniem części budżetów z inwestycji na zabezpieczenie podstawowej działalności. Odbiło się to w pewnym stopniu nie tylko na rynku tradycyjnych powierzchni biurowych. Zmiany w zachowaniach konsumentów obserwowali także operatorzy coworkingów. Zależni, często od małych i średnich firm, których obroty w takiej sytuacji spadają, w krótkim okresie mogli stracić część klientów. Jednak docelowo model biznesowy oparty na elastycznych umowach stał się elementem wspierającym nowe strategie finansowe przedsiębiorstw.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i oczekiwania oraz potrzeby najemców ulegają widocznym zmianom. Wiosną na przykład obserwowaliśmy dużo większą ostrożność w zachowaniach użytkowników naszych przestrzeni – memberzy woleli raczej zostać w domach, a niektórzy w pierwszym odruchu wypowiadali umowy członkowskie. Obecnie, mimo dużo większej liczby zakażeń niż w marcu czy kwietniu, widzimy, że osoby, które otrzymały możliwość pracy z domu, szukają alternatywy i chętnie do nas przychodzą, co objawia się m.in. rosnącą liczbą zapytań ofertowych. Nie brakuje chętnych na jednoosobowe gabinety czy na miejsca w open space. Te informacje wskazują, że praca z domu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem i ludzie są nią po prostu zmęczeni w dłuższej perspektywie.

Tymczasowa praca z domu była popularnym benefitem jeszcze przed pierwszą falą pandemii. Z przywileju pracy zdalnej raz lub dwa razy w tygodniu chętnie korzystali szczególnie młodsi pracownicy. Jednak gdy taka forma stała się powszechna, okazało się, że niesie ona ze sobą tyle samo wad co zalet. Z analizy CBRE wynika, że aż 55% przebadanych rodziców czuje większe zmęczenie, pracując poza biurem. Według nich brakuje zachowania work life balance i na ten problem wskazuje aż 46% badanych. Z kolei badanie 2020 Furure od work jako największe wady pracy z domu wymienia przepracowanie (46,98% wskazań), izolację i samotność (39,01%), a także problem z utrzymaniem motywacji (35,44% wskazań).

Ekonomia współdzielenia to trend i wyzwanie, przed którym już teraz stoi cała branża nieruchomości. Klienci poszukują obecnie coraz większej elastyczności, wygody i przyjemności w przebywaniu na przestrzeni biurowej. Biuro przestaje być jedynie miejscem pracy, a staje się wielowymiarową usługą. Decydując się na najem elastyczny, nie trzeba się wiązać długimi umowami, a powierzchnię można szybko dostosować do zmieniających się potrzeb firmy czy zespołu, co staje się niesamowicie istotne w obliczu niepewności, w której znajduje się rynek. Przestrzenie biurowe są bezpiecznie pod względem sanitarnym i cały czas dostępne. Jest to możliwe, m.in. dlatego że społeczność sama przestrzega zasad, tworząc tym samym bezpieczne warunki rozwoju biznesu.

Brain Embassy znane jest ze swojego autorskiego programu merytorycznego dla użytkowników swoich przestrzeni. Jest to program pozwalający na zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem. W jego ramach dostępne są np. zajęcia jogi, caligraphy health czy zajęcia mające na celu rozwijanie umiejętności osobistych i biznesowych, czego przykładem są lekcje angielskiego czy spotkania networkingowe. Odpowiedzią na dzisiejsze wyzwania jest nowo zaprojektowany program „Be together wherever you are”. Pomaga on zadbać o istotne elementy zdrowego oraz efektywnego dnia pracy w momencie, w którym konieczna jest praca z domu. Każdego ranka uczestnicy programu łączą się za pomocą narzędzi wirtualnych, aby podzielić się z innymi wyzwaniami dnia, a na jego koniec – po to, aby podzielić się wnioskami. W ciągu dnia uczestnicy otrzymują przypomnienia o nawodnieniu, rozciąganiu czy przewietrzeniu pomieszczenia, w którym pracują. Spotykają się również podczas wspólnego – zdalnego – posiłku. Zdaniem twórców tego programu takie podejście zwiększy świadomość pozytywnego wpływu wspólnej pracy na dobre samopoczucie w tym trudnym czasie. Program „Be together wherever you are” został otwarty również dla osób, które w danym momencie nie są klientami Brain Embassy, aby i oni mogli docenić pozytywne skutki bycia częścią społeczności i wspólnej pracy.
 


Odpływ czy zmiana profilu klienta?

Pandemia nie do końca spowodowała odpływ klientów indywidualnych, ale z pewnością wzmocniła trend przystosowania powierzchni dla klientów korporacyjnych, chcących wynająć samodzielne biuro na elastycznych warunkach. Te firmy, które zdecydują się na powrót do biur, będą musiały zmierzyć się z odgórnymi obostrzeniami oraz przystosowaniem powierzchni do obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Wyzwaniem nadal pozostaje zasada dystansu społecznego, która często wymaga przeorganizowania przestrzeni biurowej. Pracodawcy, aby nie narażać pracowników na długotrwałą ekspozycję na wady wynikające z home office czy chcąc ograniczyć liczbę osób w swoich siedzibach, mogą przenieść całe zespoły lub ich część do bezpiecznych wnętrz Brain Embassy. Powierzchnie elastyczne zostały przygotowane do przyjęcia memberów, zarówno pod względem sanitarnym, jak i zgodnie z regułami dystansu społecznego.

Co może się zmienić w 2021 r.?

Uczestnicy przytoczonego już badania 2020 Future of work, którzy przed lockdownem pracowali w przestrzeniach coworkingowych, w dużej większości (ponad 71%) stwierdzili, że planują wrócić do nich w najbliższym czasie. Takie wyniki sugerują, że rozwój rynku przestrzeni elastycznych w najbliższym czasie się nie zatrzyma, a nawet będzie utrzymywał przewagę. Już teraz widzimy, że przestrzeń naszych coworków się zapełnia. Nasi memberzy są znacznie spokojniejsi i często dostajemy sygnały, że nie wyobrażają sobie pracy gdziekolwiek indziej. Chcemy być razem w drodze do normalności, która – mamy nadzieję – niedługo nadejdzie. Pandemia przyczyniła się również do rozwoju naszego programu merytorycznego, który teraz wyszedł poza wnętrza coworking.

Przypisy