Certyfikat, w którego centrum stoi człowiek

PROPERTY

WELL to certyfikat inny niż wszystkie. Oferuje zupełnie nowy sposób patrzenia na budynki – inny od pozostałych certyfikatów ekologicznych dostępnych na rynku. To pewnego rodzaju drogowskaz dla inwestorów, deweloperów, zarządców budynków czy szefów organizacji pokazujący, w jaki sposób dostosowywać warunki panujące w miejscu pracy, aby pracowało się lepiej i zdrowiej. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i mimo że na rynku funkcjonuje dopiero od 8 lat, zdobywa błyskawiczną popularność na świecie, w tym również w Polsce.

Krajobraz rynku

O wielokryterialnych certyfikacjach ekologicznych w kraju nad Wisłą z każdym rokiem robi się coraz głośniej. Świadomość inwestorów na ten temat postępuje, a wprost za nią kroczy potrzeba rynkowa, objawiająca się rosnącą liczbą certyfikowanych budynków i pojawianiem się nowych rozwiązań w tym zakresie. Jak czytamy w sporządzonym w 2021 roku przez Polskie Towarzystwo Budownictwa Ekologicznego raporcie Certyfikacja zielonych budynków w liczbach, w okresie 2020–2021 powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków wzrosła w Polsce o 35% w stosunku do poprzedniego roku i przekroczyła 23 mln m2. W tym czasie w naszym kraju mieliśmy łącznie już ponad tysiąc certyfikowanych obiektów.

POLECAMY

W tym samym raporcie czytamy też, że certyfikat WELL jest obecnie trzecim po BREEAM i LEED najczęściej stosowanym systemem certyfikacji w Polsce. Wziąwszy pod uwagę, że pierwszy certyfikat WELL został przyznany w Polsce w 2018 roku, wynik ten można uznać za spory sukces. W JWA – firmie zajmującej się między innymi doradztwem w procesie uzyskiwania certyfikacji środowiskowych, również zauważamy duże zainteresowanie klientów tym tematem. Co sprawia, że coraz więcej inwestorów wybiera ten rodzaj certyfikacji?

Narodziny gwiazdy

Standardowo w przypadku certyfikacji ekologicznych badany jest i minimalizowany przede wszystkim negatywny wpływu budynków na środowisko. Pr...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy