Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY , ARTYKUŁY

19 listopada 2022

NR 5 (Październik 2022)

12 miesięcy Fabryki Norblina

0 63

Właśnie minął rok od otwarcia tego wielofunkcyjnego kompleksu na warszawskiej Woli. Fabryka Norblina powróciła na mapę Warszawy we wrześniu 2021 roku po kilkunastu latach przygotowań projektowych i formalnych oraz blisko 4 latach intensywnych prac budowlanych i konserwatorskich. Kompleks oferuje ponad 65 000 m2 powierzchni z nowoczesnymi biurami klasy A+ zajmującymi powierzchnię 41 000 m2 powierzchni (w 100% wynajętej). Pozostałe ponad 24 000 m2 wypełnionych jest konceptami rozrywkowymi, kulturalnymi, gastronomicznymi, usługowymi, handlowymi oraz strefą zdrowia i urody (85% wynajętej powierzchni).

Fabryka Norblina to projekt miastotwórczy, stworzony zgodnie z ideą miast 15-minutowych. Pofabryczna przestrzeń po rewitalizacji została otwarta na Warszawę, ale jest też swoistym miastem w mieście – ma własne uliczki, które wyznacza rytm budynków zabytkowych. Dwie główne, Ludwika Norblina i Teodora Wernera, biegną przez cały kompleks i wytyczają osie wschód–zachód oraz północ–południe i są dostępne dla odwiedzających 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Przez miniony rok w Fabryce Norblina otwierały się koncepty unikatowe, niedostępne nigdzie indziej. Można do nich zaliczyć butikowe kino KinoGram, które oferuje siedem kameralnych sal projekcyjnych mieszczących łącznie 525 osób. Sale kinowe wyposażone są w wysokiej jakości najnowszą technologię, stylowe aksamitne sofy, fotele i drewniane stoliki z opcją zamówienia posiłku lub napoju. Fani zdrowej, nieprzetworzonej żywności mogą odwiedzić BioBazar, pierwszy w Polsce targ z certyfikowanymi produktami ekologicznymi, który po kilku latach powrócił do swojej macierzystej lokalizacji. W Fabryce Norblina znajduje się również największa w stolicy strefa gastronomiczna Food Town, na którą składa się aż pięć zabytkowych sal oraz 23 koncepty restauracyjne serwujące dania z całego świata. Na terenie kompleksu działa także klimatyczny Piano Bar, w jednym z najstarszych budynków pofabrycznych, pamiętających czasy Franciszka Ryxa - kamerdynera ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta. Wiosną 2022 została otwarta pierwsza w Polsce w pełni multimedialna galeria Art Box Experience, która obecnie prezentuje wystawę SAVE THE PLANET – Ocalmy Ziemię. Także wiosną zaczęło działać drugie muzeum, po Muzeum Fabryki Norblina - prezentujące największą w Europie kolekcję produktów marki Apple. 15 października miało miejsce otwarcie Smart Kids Planet. Pierwsze w Polsce innowacyjne Centrum Mądrej Zabawy, w całości zaprojektowano i wyprodukowano w kraju w oparciu o światowy trend edutainment, czyli edukację poprzez rozrywkę. Ta wyjątkowa przestrzeń to 1 600 m2 podzielonych na 9 stref, 

wypełnionych dokładnie przemyślanymi atrakcjami. Koncept wykorzystuje nowoczesne technologie i wiodące trendy w nauczaniu. Z kolei na końcówkę roku zaplanowane jest otwarcie klubu muzycznego i restauracji MOXO. Pojawi się on w jednym z historycznych budynków dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner, XIX-wiecznej Hali Odlewni. MOXO, którego twórcami są Tomik Grewiński i Bertrand Jasiński z Amvox International zajmie w Fabryce Norblina 1200 m2 powierzchni.

Fabryka Norblina jest także pełna technologicznych nowinek. Od maja na jej terenie działa pierwszy w Polsce automatyczny, podziemny parking rowerowy na 96 jednośladów. A cały kompleks jest dostępny dla trzech grup odbiorców (gości, pracowników biur oraz dostawców) w aplikacji mobilnej, którą przez rok pobrało już blisko 82 tys. użytkowników.

Przypisy