Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROPERTY

6 listopada 2015

1,6 mln mkw. magazynów wynajęto w Polsce w 2015 r.

0 199
Od początku roku w Polsce wynajęto 1,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Coraz większy udział projektów spekulacyjnych w powierzchni w budowie. Spada poziom pustostanów.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kw.

POLECAMY

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, informuje: – Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie. Od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 433 000 mkw. przypadło na III kw. Jeżeli wynik w końcówce roku będzie zbliżony do rezultatu z poprzednich kwartałów, to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowy poziom.

Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 miliona mkw. W tym czasie najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytu byli operatorzy logistyczni (ok. 30% popytu netto), sieci handlowe (20%), lekka produkcja (13%) oraz sektor motoryzacyjny (11%).

Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 000 mkw. w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46 000 mkw.)

Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59% całkowitego popytu brutto - Polsce Centralnej (21%), Okolicach Warszawy (20%), i na Górnym Śląsku (17%).

Podaż

Jan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL, wylicza: – Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 miliona mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Aktywność budowlana utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839 000 mkw. powierzchni magazynowych, z czego 392 000 mkw. przypadło na projekty zakończone w III kw.

W III kw. najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowa...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy