Dział: KOMENTARZ EKSPERTÓW

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Polski rynek nieruchomości po 5 miesiącach – gdzie jesteśmy?

Zbliżamy się do półmetka 2024. Zanim powstaną oficjalne półroczne podsumowania sytuacji na rynku inwestycyjnym, Avison Young przedstawia bieżące wyniki.

 

Czytaj więcej

Magazyny i handel wciąż dają zarobić

Ostatnie lata znacząco zmieniły krajobraz rynku nieruchomości w Polsce. Globalne zmiany wywarły duży wpływ na wszystkie jego sektory. Ich dalszy rozwój zdeterminowany jest przez różne czynniki związane z ewolucją gospodarki w skali makro i mikro.  

Czytaj więcej

Zrównoważone doradztwo techniczne w Colliers w rękach Moniki Dmitruk

WARSZAWA, 23 maja 2024 r. - Dział doradztwa budowlanego i zarządzania projektami w Colliers konsoliduje swoje usługi w zakresie doradztwa technicznego związanego z usługami zrównoważonego rozwoju pod jednym kierownictwem. Osobą odpowiedzialną za rozwój usług została Monika Dmitruk, która będzie wspierać klientów m.in. w zakresie obejmującym audyty energetyczne i strategie dekarbonizacji oraz doradztwo związane z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika, farmy wiatrowe i pompy ciepła.

Czytaj więcej

MLP Group powiększa zespół

MLP Group wzmocniło swój zespół menedżerski. Do firmy dołączyli: Katarzyna Misztal, Paweł Reszczyński, Zuzanna Pukaluk, Mateusz Sobczak oraz Szymon Grochowski. Nowe osoby, posiadające duże doświadczenie w branży nieruchomości, będą odpowiadać m.in. za pozyskiwanie i przygotowanie gruntów pod nowe projekty, nadzór nad budową i realizacją procesów inwestycyjnych oraz za komercjalizację powierzchni i współpracę z najemcami.

Czytaj więcej

Wygodne ubranie czy gorset – dwa podejścia do projektowania środowisk pracy

Środowisko pracy zaprojektowane „na miarę” wydaje się być marzeniem każdej organizacji. W tej krawieckiej metaforze kryje się jednak pewna subtelna pułapka, a zrozumienie, na czym ona polega, może sprawić, że inaczej spojrzymy na proces tworzenia optymalnego środowiska pracy dla organizacji.

Czytaj więcej

RAPORT REDD: ANALIZA RYNKU POWIERZCHNI BIUROWYCH W 2023 ROKU. Nareszcie stabilizacja?

Warszawa, 16.02.2024 r. Grupa REDD opublikowała Raport podsumowujący stan rynku powierzchni biurowych na koniec 2023 roku. Analizie poddane zostały nieruchomości zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Łodzi i Poznaniu.  

Czytaj więcej

SAVILLS: DYNAMICZNY WZROST POPYTU NA POJAZDY ELEKTRYCZNE SZANSĄ DLA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills wynika, że największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym, co stwarza szanse również dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku.

Czytaj więcej

Jakie elementy są ważne przy wyborze biura? O czym trzeba wiedzieć i pamiętać?

Wynajem powierzchni biurowej może być kluczowym krokiem dla każdej firmy. Wybór odpowiedniego biura ma ogromny wpływ między innymi na komfort pracy, efektywność zespołu i wizerunek firmy. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze się zastanowić i wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Czytaj więcej

SAVILLS: RYNEK NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH W DRODZE POWROTNEJ NA WŁAŚCIWE TORY

Firma doradcza Savills wstępnie podsumowała 2023 rok i nakreśliła prognozy najważniejszych trendów. W najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, deweloperskiej i na rynku najmu, w obliczu wciąż odczuwalnej globalnej niestabilności i kryzysu klimatycznego.

Czytaj więcej

Co i jak jemy w warszawskich biurach? Pracownicy nadal widzą braki w ofercie

WARSZAWA, 23 listopada 2023 r. – Sektor gastronomiczny w biurowcach mocno ucierpiał w wyniku pandemii COVID-19. Równocześnie, jak wynika z raportu Colliers „Zakupy w biurowcu” oczekiwania pracowników obiektów biurowych względem infrastruktury uzupełniającej, m.in. gastronomii, w czasach pracy hybrydowej nie zmalały, a wręcz wzrosły. Co drugiemu pracownikowi biurowca brakuje kantyny, a 37% sklepu spożywczego. Eksperci Colliers w najnowszej publikacji uwzględnili zarówno oczekiwania osób pracujących w warszawskich biurowcach, jak i przeanalizowali aktualną ofertę handlowo-usługową w tych przestrzeniach.

Czytaj więcej

Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?

Globalny rynek nieruchomości, jeden z głównych emitentów gazów cieplarniach, powinien w ciągu niespełna trzech dekad stać się zero-emisyjny. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie nadal będzie funkcjonować aż 80% budynków, z których korzystamy już dziś , a to najlepiej pokazuje skalę wyzwania. Tymczasem rynek nieruchomości komercyjnych wciąż oficjalnie nie uznał zarówno kosztów koniecznych modernizacji budynków, jak i kosztów opóźnienia czy zaniechania takich działań. Jednocześnie brak rynkowych standardów, wskaźników i systemu zbierania danych ogranicza rzeczoznawcom majątkowym możliwości włączania ryzyk dot. ESG do wyceny nieruchomości. Ten impas znacząco podnosi ryzyko wystąpienia tzw. carbon bubble.

Czytaj więcej