Zrównoważone doradztwo techniczne w Colliers w rękach Moniki Dmitruk

KOMENTARZ EKSPERTÓW

WARSZAWA, 23 maja 2024 r. - Dział doradztwa budowlanego i zarządzania projektami w Colliers konsoliduje swoje usługi w zakresie doradztwa technicznego związanego z usługami zrównoważonego rozwoju pod jednym kierownictwem. Osobą odpowiedzialną za rozwój usług została Monika Dmitruk, która będzie wspierać klientów m.in. w zakresie obejmującym audyty energetyczne i strategie dekarbonizacji oraz doradztwo związane z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika, farmy wiatrowe i pompy ciepła.

Odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w przejściu na zrównoważoną i niskoemisyjną gospodarkę. Zgodnie z dyrektywą w sprawie OZE kraje Unii Europejskiej są zobowiązane do zaspokojenia co najmniej 32 proc. swoich całkowitych potrzeb energetycznych z odnawialnych źródeł do 2030 roku. W Polsce do 2027 roku wszystkie budynki publiczne i komercyjne muszą mieć co najmniej klasę E w ramach nowego systemu Certyfikacji Energetycznej, a do 2030 roku klasę D. Jest to ogromne wyzwanie dla branży, a  Dział Doradztwa Budowlanego w Colliers jest przygotowany, aby wspierać swoich klientów w nawigowaniu przez te zmiany.

- Jako eksperci rynku nieruchomości, jesteśmy na bieżąco z trendami i legislacją, która dotyka coraz więcej firm. Silny nacisk kładziony przez organizacje na rozwój ESG spowodował rosnące zainteresowanie bardziej zrównoważonymi źródłami energii. Konsolidacja usług technicznych związanych ze zrównoważonym rozwojem w ramach Działu Doradztwa Budowlanego jest wyjściem naprzeciw potrzebom naszych klientów i ma na celu zaoferowanie im kompleksowego doradztwa obejmującego wiedzę naszych ekspertów z różnych obszarów, m.in. ESG, Energy Advisory i Prop Tech. Monika jest odpowiednią osobą, aby przewodzić tej usłudze - nie tylko pasjonuje się ochroną środowiska, ale także posiada umiejętności przywódcze i determinację, aby kontynuować rozwój usług w zakresie zrównoważonego rozwoju - mówi Jonathan Cohen, Senior Partner, Dział Doradztwa Budowlanego w Colliers.

- Widzimy, że klienci rozumieją korzyści płynące ze strategicznego podejścia do transformacji energetycznej wynikającej z przepisów dotyczących ESG oraz ewoluujących oczekiwań branży i społeczeństwa jako całości. Jednak obecnie coraz częściej postrzegają zrównoważone działania jako sposób na zachowanie wartości aktywów, uzyskanie lepszych warunków finansowania i sprostanie oczekiwaniom najemców, a nie jako kwestie marketingowe, co często wykluczało ulepszenia o okresie zwrotu przekraczającym 5 lat lub inwestycje niezapewniające chwytliwej reklamy – mówi Monika Dmitruk, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju i dyrektor ds. usług doradczych w zakresie budownictwa w Colliers i dodaje: - Dekarbonizacja, z naszej perspektywy, to złożony proces, angażujący ekspertów z różnych obszarów. W Colliers skupiamy wszystkie te usługi i aby zaoferować klientom kompleksowe doradztwo i realizację strategii zrównoważonego rozwoju działamy kompleksowo, łącząc nasze doświadczenie i dobre praktyki z różnych dziedzin. Cieszę się, że mogę wnieść tu swoją wiedzę z zakresu technicznego.

Monika Dmitruk dołączyła do Colliers w 2012 roku. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami biurowymi dla najemców korporacyjnych i właścicieli nieruchomości oraz w doradztwie budowlanym związanym z kwestiami ochrony środowiska i efektywności energetycznej. Z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży doradztwa budowlanego, konsekwentnie wykazuje zaangażowanie w zwiększanie efektywności operacyjnej i skuteczne zarządzanie projektami, zapewniając jednocześnie cenne wsparcie zarówno dla najemców, jak i właścicieli. Przed dołączeniem do Colliers zdobywała doświadczenie w zarządzaniu projektami dla DTZ, gdzie była odpowiedzialna za koordynację i realizację projektów budowlanych.

Dział doradztwa budowlanego w Colliers składa się z ekspertów z różnych dziedzin – kierowników projektów, architektów, specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju oraz inżynierów specjalizujących się w instalacjach elektrycznych i mechanicznych oraz bezpieczeństwie pożarowym. Posiadają oni doświadczenie w projektowaniu, budownictwie i doradztwie inwestycyjnym. Ten obszerny zakres kompetencji pozwala zapewnić właścicielom nieruchomości komercyjnych kompleksowe wsparcie na każdym etapie projektu budowlanego.

Przypisy