Współpraca publiczno-prywatna w zarządzaniu real estate

Administration&Business

Obiekty nieruchomościowe leżą w obrębie zainteresowania nie tylko właścicieli i użytkowników. Już w fazie projektu nachodzą na siebie interesy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne wielu zaangażowanych stron. Kluczową rolę odgrywają tu samorząd terytorialny i deweloper. Jeden dysponuje gruntem, drugi środkami na jego zagospodarowanie. Jest to forma partnerstwa, w której sektory publiczny i prywatny współpracują ze sobą w ramach łańcucha wartości.

Najczęściej występujący układ to taki, w którym deweloper odpowiada za zarządzanie projektem, podczas gdy strona publiczna stawia wymagania mające zagwarantować pozytywny efekt ogólny. Tego typu współpraca najczęściej dotyczy wczesnego etapu cyklu życia nieruchomości. Na dalszych etapach układ publiczno-prywatny spotykany jest w Polsce zdecydowanie rzadziej.

Tymczasem właściciele i zarządcy nieruchomości coraz chętniej angażują się w działalność społeczną. Koncepcja odpowiedzialnych inwestycji w zawrotnym tempie zyskuje na pupularności w środowisku deweloperskim.

W podejściu do ESG przez długi czas dominowała tematyka związana ściśle z ochroną środowiska. Pandemia natomiast pomogła nam uzmysłowić sobie zależność między real estate a zagadnieniami społecznymi. Zależność ta ma znaczenie nie tylko przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych, ale też przy codziennych zagadnieniach związanych z zarządzaniem nieruchomością.

O tym, jak atrakcyjna jest nieruchomość, od dawna nie decydują wyłącznie wskaźniki finansowe. Rośnie też świadomość zarządców w zakresie zrównoważonego rozwoju. Prezentują oni swoje os...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy