Wdrożenie zielonych rozwiązań: Seris Cleaning na drodze do ekologicznego sprzątania

FACILITY

Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne to jedno z ważniejszych wyzwań dla gospodarki na kolejne lata. W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), która zobowiązuje firmy do podejmowania i raportowania działań m.in. w zakresie ochrony naszego ekosystemu, w tym redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Obecnie wiele firm, niezależnie od branży, zaczyna zastanawiać się, jak rozpocząć swoją drogę do neutralności klimatycznej. Wiele z nich odkłada wprowadzenie niezbędnych działań w czasie, podczas gdy specjaliści ds. ESG uważają, że to ostatni moment na podjęcie pierwszych kroków szczególnie w dużych firmach, które będą objęte obowiązkiem raportowania już od następnego roku. Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, organizacje muszą już teraz zacząć wdrażać odpowiednie inicjatywy i strategie. Seris Cleaning jako firma świadcząca usługi czystości buduje ofertę usług, które mogą wpisać się w nadchodzące potrzeby rynku.

Strategia ESG (Environmental, Social and Governance) i zawarty w niej czynnik środowiskowy definiują inicjatywy, jakie firmy mogą podjąć korzystając z podwykonawców między innych usług utrzymania czystości. Ich działania związane z wdrażaniem zielonej transformacji mają przede wszystkim prowadzić do ograniczenia emisji CO2, prawidłowego gospodarowania odpadami i oszczędzania zasobów.

Seris Cleaning od dawna konsekwentnie wdraża zmiany metodą drobnych kroków.

– Naszym celem jest między innymi oszczędzanie zużycia wody oraz ograniczenie ilości wytwarzanych ścieków w realizowanych przez nas usługach. To dlatego od dłuższego czasu inwestujemy w nowoczesne maszyny sprzątające, które są wyposażone w system recyklingu wody, znacząco redukując jej zużycie – mówi Małgorzata Kmieć, Dyrektor Operacyjny w Seris Cleaning.

W swoich usługach Seris Cleaning wykorzystuje m.in. roboty autonomiczne, automaty szorująco-zbierające, a także systemy dozujące, które znacznie redukują zużycie wykorzystywanych w procesie cleaningowym środków chemicznych. Firma wybiera również świadomych dostawców higieny, którzy używają celulozy z certyfikowanych lasów lub korzystają w 100% z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Wszędzie tam, gdzie to możliwe, Seris Cleaning korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu. Preferowane są również produkty makulaturowe wysokiej jakości z certyfikatem EcoLabel oraz opakowania zbiorcze i wielokrotnego użytku, które dodatkowo pochodzą z recyklingu.

– Nasza oferta obejmuje kompleksową obsługę sprzątania ekologicznego i efektywnego recyclingu – mówi Małgorzata Kmieć. – Dzięki temu zmniejszamy liczbę odpadów trafiających na wysypiska, a to przekłada się na realne oszczędności związane z gospodarką odpadami. Dodatkowo jako firma posiadamy certyfikat ISO 14001, potwierdzający zgodność z systemem zarządzania środowiskowego EMS, a także stosujemy zasady, dzięki którym możemy pochwalić się, że jako firma dajemy również dobry przykład na rynku.

Seris Cleaning testuje obecnie u jednego ze swoich klientów ekologiczną usługę w zakresie recyklingu higieny. Zużyte ręczniki papierowe, które są zbierane w toaletach, nie trafiają na wysypiska śmieci, lecz są zwracane do papierni i przetwarzane na nowe ręczniki. Klienci otrzymują kwartalne raporty informujące o ilości pozyskanego surowca a także certyfikaty potwierdzające ich zaangażowanie w ochronę środowiska, które mogą być wykorzystane do raportowania ESG.

– Nasze doświadczenie pokazuje, że coraz więcej klientów jest zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami w zakresie sprzątania w tym kładą jeszcze większy nacisk na prawidłową segregację odpadów – mówi Małgorzata Kmieć. – Usługi bezpieczne dla środowiska, wpisujące się w zrównoważony rozwój pozwalają nam dostarczać innowacyjne rozwiązania, zgodnie ze standardami ekologicznymi.

O firmie Seris Cleaning

Seris Cleaning to specjalistyczna firma świadcząca usługi utrzymania czystości w branży B2B. Oferuje kompleksowe usługi porządkowe dla pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych, przemysłu, powierzchni magazynowych, sklepów i supermarketów, kompleksów rekreacyjnych, placówek służby zdrowia, obiektów administracji publicznej. Marka stawia na innowacje, w które inwestuje w czterech kluczowych liniach usług: Q BOT (automatyzacja i robotyzacja usług sprzątających); Q EKO (odpowiedzialne środowiskowo i ekologicznie rozwiązania dla branży sprzątającej) oraz Q BDO (zarządzanie procesem obsługi obowiązków raportowych przedsiębiorstwa do Bazy Danych Odpadowych). Mocną cechą marki jest także otwarte i partnerskie podejście do współpracy z klientem biznesowym: wykwalifikowani technologowie dobierają odpowiednie środki czystości i sprzęt na podstawie oględzin obiektu oraz sugerują zakres i harmonogram usług odpowiadających indywidualnym potrzebom klienta. Seris Cleaning powstała w wyniku konsolidacji spółek Seris Klinet i Seris As Pak. Jest częścią międzynarodowej Grupy Seris. Ambicją Seris Cleaning jest wdrożenie na polskim rynku w obszarze usług sprzątających dla B2B autorskiej filozofii Cleaning 4.0.

 

Przypisy