Transformacja systemów nadzoru i utrzymania technicznego – siła zintegrowanych rozwiązań

FACILITY

W szybko zmieniającym się świecie bezpieczeństwa i konserwacji obiektów, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Niektóre z nich skupiają się jedynie na wsparciu wybranych części obsługi nieruchomości, co odpowiada klientom szukającym tylko technologii bezpieczeństwa lub tylko automatyzacji procesów utrzymania technicznego. Są także podmioty oferujące integracje tych usług, dzięki czemu zarządcy nieruchomości mogą zlecić opiekę nad swoim budynkiem lub kompleksem jednej firmie. Wśród europejskich liderów dostarczających zintegrowane technologie bezpieczeństwa i konserwacji (w tym zdalnej i predykcyjnej) są między innymi M2C i Innovis.

Obniżyć koszty, zwiększyć wydajność, pozyskać dane

W sektorach, takich jak produkcja, logistyka, usługi użyteczności publicznej i bezpieczeństwo publiczne, kluczowe jest stosowanie solidnych i efektywnych rozwiązań w zakresie ochrony, monitoringu i konserwacji. Wraz z rosnącą obecnością i znaczeniem technologii oraz automatyzacji, a także zwiększającymi się kosztami pracowników fizycznych, zarządcy obiektów komercyjnych poszukują rozwiązań, które zoptymalizują obsługę techniczną i ochronę budynków przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów i przestojów. Kluczem do sukcesu jest tu odpowiedni dobór narzędzi i systemów, które można wykorzystać. Mnogość rozwiązań oferowanych przez rynek może nieraz powodować zakłopotanie. Warto zatem wybrać partnera, który poza dostarczeniem technologii doradzi, jak z niej korzystać, na jakie dane zwrócić uwagę i jak je interpretować.

Monitoring i wideoanaliza

Centralnym elementem integracji proponowanej przez M2C jest centrum zdalnego monitoringu SPACE – najnowocześniejszy obiekt wyposażony w zaawansowane technologie monitorowania. Zapewnia on nadzór w czasie rzeczywistym nad zdalnymi lokalizacjami, oferując kompleksowe bezpieczeństwo i wykrywanie zagrożeń. Jego integracja z systemem wideoanalizy Innolytics, który na bieżąco identyfikuje niepokojące zachowania i anomalie, zapewnia natychmiastową reakcję.

Program analizujący zdarzenia oraz zachowania można w pełni personalizować. Innovis tworzy unikalne algorytmy, a także alerty pod konkretne potrzeby i obiekt, dzięki czemu system jest w stanie zakomunikować nam tu i teraz, że na przykład ktoś kradnie produkty z półki, spędza za dużo czasu w miejscu nieprzeznaczonym dla osób postronnych, waga na palecie jest za niska lub pracownik nie stosuje się do konkretnych przepisów BHP. Integracja SPACE i Innolytics to potężne narzędzie mające zastosowanie we wszystkich typach obiektów komercyjnych.

Zdalna konserwacja

Cyfryzacja obejmuje obecnie także utrzymanie techniczne. Konserwacja obiektu może być teraz zdalna! Pozwala ona technikom na monitorowanie i konserwację maszyn, urządzeń i systemów bez fizycznej obecności przy nich. Zdalna konserwacja obejmuje takie czynności jak wyłączenie i uruchomienie maszyn, odczyty i pomiary, a w razie awarii np. odcięcie wody. Bieżące monitorowanie wszelkich parametrów urządzeń i warunków panujących w budynku jest możliwe dzięki instalacji zaawansowanych czujników oraz inteligentnej platformie zbierającej dane. Odpowiednia analiza zebranych informacji umożliwia zatem podjęcie odpowiednich działań. Wprowadzenie monitoringu istotnych parametrów daje ponadto dodatkową wiedzę o budynku, jego funkcjonowaniu i pozwala na lepsze zrozumienie zachodzących w nim procesów.

Usługi zdalnej konserwacji M2C uzupełniają SPACE, zapewniając wydajne zdalne rozwiązywanie problemów i naprawy. Dzięki dostępowi do sprzętu w czasie rzeczywistym technicy mogą szybko diagnozować i rozwiązywać problemy, minimalizując przerwy w pracy, a także maksymalizując produktywność. Tak proaktywne podejście do konserwacji pomaga zwiększyć wydajność i obniżyć koszty operacyjne.

Konserwacja predykcyjna

Analiza parametrów oraz uczenie maszynowe służą też do prognozowania poziomu zużycia i awarii sprzętu. Analizując dane z czujników, możemy identyfikować wzorce wskazujące na potencjalnie zbliżające się problemy, co umożliwia zapobiegawcze interwencje konserwacyjne. Znając wzorzec zużycia lub wydajności sprzętów, jesteśmy w stanie obliczyć rzeczywistą żywotność urządzeń, odpowiednio wcześnie zaplanować serwis lub przegląd, a także zminimalizować nieplanowane przestoje i zwiększać wydajność operacyjną. W łatwy sposób możemy też porównać efektywność poszczególnych maszyn i dokonać analizy ich doboru przy danym procesie. Dodatkowo uzyskamy precyzyjne dane dotyczące kosztów utrzymania poszczególnych urządzeń.

Siła zintegrowanych technologii

Integracja zdalnego centrum monitoringu oraz konserwacji zarówno zdalnej, jak i predykcyjnej zapewnia obiektom holistyczne podejście do ochrony. Taki kompleksowy zestaw narzędzi umożliwia aktywne monitorowanie, terminowe interwencje i optymalizację wydajności zasobów. Wyprzedzając potencjalne problemy, zarządcy nieruchomości mogą zminimalizować ryzyko strat finansowych spowodowanych kradzieżami, a także tych wynikających z nagłych awarii oraz ich skutków. Zintegrowane technologie, oferowane między innymi przez M2C, wprowadzają obiekty komercyjne w nowoczesną erę cyfrowych budynków i procesów wewnątrz nich.

Świat nieuchronnie przyspiesza, digitalizuje się i już nikt nie zadaje sobie pytania, czy wprowadzimy nowe technologie, ale kiedy je wprowadzimy. Dotyczy to wszystkich branż i ci, którzy płyną z nurtem innowacji, wyprzedzają pozostałych, skupiając się na rozwoju core swojego biznesu i pozostawiając obsługę swoich obiektów specjalistom i nowoczesnym systemom. Choć cyfryzacja może budzić strach i niepewność, to odpowiednio dobrana oraz wdrożona daje ogromne szanse i możliwości rozwoju. Przedsiębiorstwa, takie jak M2C, ułatwiają swoim klientom odnalezienie odpowiedniej dla nich drogi w dynamicznie rozwijającym się świecie digital real estate.

Przypisy