Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

21 lipca 2020

TESLA Superchargers: infrastruktura do ładowania samochodów w budynku biurowym

154
Samochody elektryczne to już nie melodia przyszłości, ale trend, który umacnia się na naszych oczach. Niewątpliwie  w ostatnich latach jesteśmy świadkami pewnej zmiany. 

Zwolennicy wyboru tego typu aut wskazują na aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia (mniej spalin pozytywnie wpływa na nasze środowisko) i czynnik ekonomiczny (niższe koszty eksploatacji). Twierdzą, że jest to nieunikniona przyszłość. Sceptycy uważają, że to chwilowa moda, podpierając się argumentami o cenie pojazdu, niedostatecznej liczbie stacji ładujących (infrastruktura) oraz dużej ilości czasu potrzebnego na pełne naładowanie baterii. Niektóre państwa, w tym Polska, obiecywały duże ulgi ekonomiczne dla producentów, promocję rozwoju tego typu pojazdów oraz, co ważniejsze, spore ulgi dla nabywców samochodów z napędem elektrycznym. Póki co w naszym kraju na obietnicach się skończyło. Podczas gdy inni szukają odpowiedzi na pytanie, czy „elektrokary” będą w stanie zdominować rynek motoryzacyjny, my możemy zastanowić się, czy i w jaki sposób ta rewolucja może wplynąć na rynek nieruchomości komercyjnych. 


Do Kazachstanu przeprowadziłem się na początku 2012 r. Z firmą Global Development, w której od 2015 r. jestem dyrektorem zarządzającym, związałem się równo osiem lat temu. Firma stanowi część grupy kapitałowej „Verny Capital” i zajmuje się zarządzaniem portfelem nieruchomości będącego własnością Grupy. „Zielone technologie” są dla nas bardzo ważne: cztery budynki z naszego portfolio obiektów biurowych przeszły certyfikację: oprócz Talan Towers (LEED Gold – 70 punktów, 2018) mamy trzy budynki certyfikowane w standardzie BREEAM In-Use International 2015: Park View Office Tower (Building Management na poziomie „Excellent” i Asset Performance z oceną „Very Good”) oraz dwa bloki PRIME Business Park (jeden budynek posiada certyfikat w dwóch kategoriach: „Good” za Asset Performance oraz „Very Good” za Building Management, drugi - „Very Good” w kategorii Building Management). Właściciele pojazdów elektrycznych w Astanie już od dawna mieli swoją własną „zieloną strefę” w Talan Towers, gdzie można było bezpłatnie naładować samochód jeszcze zanim zainstalowaliśmy pierwsze stacje Tesla Supercharger. Obydwa poziomy parkingu podziemnego są wyposażone w 9 ładowarek Evlink Parking wyprodukowanych przez Schneider-Electric jeszcze w 2017 r. Ładowarki o mocy 22 kW są w stanie naładować praktycznie każdy model samochodu elektrycznego, zarówno Teslę, jak i Audi, BMW, Chevrolet, Mercedes, Porsche, Renault, Smart, Volkswagen czy Volvo, w przeciągu 8-9 godzin (w zależności od pojemności akumulatora oraz od stopnia naładowania baterii przy rozpoczęciu procesu). 

 


Geneza inwestycji

Pierwsza stacja z ładowarką Tesla Supercharger w Kazachstanie jest kolejnym dowodem na dotrzymanie obietnic składanych przez Elona Muska. Należy przypomnieć, że podczas eventu promującego nowy model Tesla – Model Y (w czerwcu 2019 r.) ktoś z widowni przerwał występ CEO Tesli, krzycząc „Kazachstan!”, na co Musk odpowiedział: „Rzeczywiście, mamy kilku wielkich zwolenników w Kazachstanie!”, po czym po kilku głośnych okrzykach podążył z obietnicą: „Zbudujemy stacje Superchargers w Kazachstanie! Słyszałeś to tutaj!”. Gorąco polecam obejrzeć krótki film na serwisie YouTube pt. Elon Musk commits to Tesla Superchargers in Kazakhstan. Już cztery miesiace później w Talan Towers zainstalowano pierwsze stanowiska Tesla Supercharger na terenie panstw WNP. Co ciekawe, Kazachstan poszedł w tym kierunku wczesniej niż jego północny sąsiad – Federacja Rosyjska. 13 listopada 2019 r. miało miejsce oficjalne otwarcie sześciu stacji ładowania Tesli Supercharger w Nur-Sultan w Talan Towers, który został pierwszym budynkiem w krajach WNP oferującym daną usługę dla właścicieli Tesli. Superszybkie stacje ładowania Tesla Supercharger to najbardziej zaawansowana infrastruktura dla właścicieli pojazdów elektrycznych Tesla. Ładowarki są dostępne dla wszystkich gości Talan Towers i The Ritz-Carlton, a także dla wszystkich mieszkańców i gości stolicy kraju. Cztery stacje ładowania Tesla Supercharger znajdują się na parkingu naziemnym koło hotelu The Ritz-Carlton (część Talan Towers), dwie kolejne – na parkingu podziemnym na poziomie P1. Z ich pomocą możliwe jest pełne naładowanie samochodów elektrycznych Tesla Model S, Model X i Model 3 w ciągu niespełna godziny.

Tesla Superchargers w liczbach

Supercharger to elektryczna stacja ładowania stworzona przez producenta samochodów Tesla dla ich samochodów. Maksymalna moc ładowania wynosi 250 kW. Tesla ma ponad 12 000 stacji doładowania w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Punkt w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, jest pierwszą oficjalną stacją w Azji Centralnej oraz na calym terytorium WNP. Dla najemców Talan Towers usługa ta jest bezpłatna. Nierezydenci, aby naładować własną Teslę, muszą zapłacić za wjazd na parking (okolo 3 PLN za godzinę). Supercharger może naładować samochód Tesli do poziomu połowy baterii w 20 minut, a do poziomu 80% baterii – w 40 minut. W praktyce potrzeba od 20 do 45 minut, aby uzyskać naładowanie baterii na poziomie gwarantującym nam przejechanie od 200 do 300 km. Na poziomie P1 dostępne sa cztery kolejne ładowarki Tesla Destination, które mogą naładować samochód elektryczny Tesla w ok. 8 godzin i są przeznaczone dla klientów, którzy mają zamiar spedzic wiecej czasu w budynku. Oba typy ładowarek Tesla są oznaczone w Google Maps, które znajdują się na ekranach dotykowych samochodów. Nasz model ładowarek Supercharger ładuje samochody elektryczne prądem stałym o napięciu 400 V i mocy 250 kW, prostsze ładowarki Tesla Destination umożliwiają ładowanie prądem stałym o napieciu 230 V/32 A.

Podbój kazachskiego rynku przez Teslę nie zakończył się na stolicy kraju – niedawno kolejne stacje Supercharger otworzono w byłej stolicy – w Ałmaty. Zgod...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy