Świadome zarządzanie energią w budynkach

FACILITY

W dobie kryzysu energetycznego, rosnących kosztów energii oraz zrównoważonego rozwoju spotykamy się coraz częściej z koniecznością szukania optymalnych rozwiązań technologicznych dających wymierne oszczędności finansowe. W ostatnim czasie oszczędzanie energii stało się głównym tematem rozmów. A to za sprawą stale rosnących cen energii oraz wysokiej inflacji, czego skutkiem są coraz wyższe koszty utrzymania nieruchomości. Zjawisko to niekorzystnie wpływa na atrakcyjność nieruchomości dla najemców. Zarządcy i właściciele nieruchomości stale szukają sposobów na obniżenie kosztów mediów. Dlatego bardzo ważne jest świadome zarządzanie energią w budynkach DZIĘKI monitoringowi oraz optymalizacji zużycia energii.

W ifm Polska stawiamy na zadowolenie klienta

Jako firma zajmująca się utrzymaniem technicznym nieruchomości zawsze stawiamy na zadowolenie klienta i wspieramy go w procesie optymalizacji wysokich kosztów. W swojej ofercie mamy wiele rozwiązań związanych z racjonalizacją energii. Wiele z nich cieszy się coraz większą popularnością. Oferujemy usługi z zakresu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy dostawy i montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jedną z proponowanych metod jest modernizacja oświetlenia w technologii LED. Takie przedsięwzięcie ma na celu szybki zwrot inwestycji oraz realną poprawę warunków oświetlenia. Jest ona potrzebna wszędzie tam, gdzie systemy są przestarzałe, nieefektywne, zużywające zbyt wiele energii oraz dające nierównomierne natężenie światła. Chociaż na pierwszy rzut oka lampy LED mogą wydawać się drogie, to w niektórych przypadkach inwestycja może zwrócić się już nawet po roku.
 


Wykonujemy symulację zwrotu inwestycji

W IFM Polska pracuje zespół profesjonalistów oraz doradców, którzy dobiorą odpowiednio produkt. Współpracujemy wyłącznie z zaufanymi i rzetelnymi dostawcami. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, stąd też stawiamy na nieustanne badanie i analizę rynku pod kątem nowych technologii. Ważnym dla nas aspektem jest bezawaryjność użytych rozwiązań, dlatego poszukujemy jak najlepszych.

Na wstępie zespół naszych specjalistów przygotowuje projekt oraz koncepcję oświetlenia, a także – co jest bardzo ważne – wykonuje kompleksową symulację zwrotu inwestycji. Bardzo często nasi klienci pytają o to, w jakim czasie otrzymają zwrot nakładów finansowych. Zawsze przykładamy dużą wagę do satysfakcji inwestora. Chcemy, aby miał poczucie, że modernizacja oświetlenia to dobra inwestycja.

Technologia LED kluczowym kierunkiem rozwoju

Rozwiązania, które proponujemy naszym klientom w technologii LED, zapewniają wyższą trwałość oraz żywotność źródeł światła w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. Żywotność tradycyjnej oprawy wynosi średnio ok. 8000 godzin, a oprawy LED – aż 50 000 godzin. Nowoczesne oprawy nie potrzebują czasu na rozgrzanie, a to znaczy, że zaczynają świecić z pełną mocą od razu po włączeniu. Oświetlenie LED daje również korzystniejsze warunki pracy oraz większy komfort świetlny. W nowoczesnych oprawach jest rozłożone równomiernie i nie tworzy efektu migania. Przy zastosowaniu opraw LED z powodzeniem możemy uzyskać także wyższe parametry natężenia oświetlenia, jednocześnie zmniejszając ich moc. Nowoczesne lampy w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła są pozbawione szkodliwych substancji, takich jak rtęć, oraz nie wykorzystują gazów podczas produkcji. Nie emitują ponadto promieniowania UV ani podczerwieni. Utylizacja oświetlenia starego typu jest także znacznie droższa. Dlatego inwestowanie w oświetlenie typu świetlówki, metahalogeny czy lampy sodowe z punktu widzenia ekonomicznego nie jest uzasadnione. Producenci wycofują się ze sprzedaży starych opraw, co pokazuje również, że technologia LED jest kluczowym kierunkiem rozwoju energetyki.

Oświetlenie led z zastosowaniem czujników ruchu

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie tam, gdzie to możliwe, czujników ruchu. Jest to doskonały sposób na oświetlenie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Takie rozwiązania pozwalają na automatyczne wyłączenie światła bez konieczności wciskania przycisku, co doskonale się sprawdza w obiektach użyteczności publicznej, np. w toaletach, parkingach podziemnych, na klatkach schodowych lub w pozostałych pomieszczeniach, w których przebywamy czasowo.
 


Oferujemy ponadto naszym klientom inteligentne systemy zarządzania oświetleniem pozwalające na automatyzację oraz tworzenie różnych scenariuszy uruchamiania i wyłączania oświetlenia. Dzięki starannie dobranym rozwiązaniom możemy je dostosować do różnych zadań i celów. Mają one na celu dostosowanie się do potrzeb użytkowników końcowych. Z odpowiednio dobranym systemem zarządzania oświetleniem jesteśmy w stanie zredukować zużycie energii nawet o 80%. Jest to bardzo ważny aspekt w przypadku starania się o uzyskanie zielonych certyfikatów czy certyfikatu BREEM. Te wszystkie rozwiązania proponujemy podczas doboru technologii oświetlenia.

Wykonujemy modernizacje oświetlenia w wielu nieruchomościach

Możemy pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. Z powodzeniem wykonujemy modernizacje oświetlenia w biurowcach, halach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych. Podczas takiej realizacji kluczowe jest przede wszystkim rozpoznanie potrzeb klienta oraz możliwości technicznych obiektu. Mając to na uwadze, zawsze staramy się angażować inwestora w proces wyboru produktów oświetleniowych. Dzięki temu ma on realny wpływ również na design opraw. Obecnie na rynku oferujemy szeroki wybór produktów znajdujących zastosowanie w każdego rodzaju nieruchomości.
 


Innovative Facility Management Polska sp. z o.o. jest innowacyjnym dostawcą usług, który wychodzi naprzeciw wszelkim potrzebom swoich Klientów w zakresie utrzymania i obsługi swoich obiektów. Koncentrujemy się wokół optymalizacji środków, skuteczności oraz systematycznego planowania. Skupiamy w swoim zespole doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę. Działając w ten sposób, jesteśmy w stanie dostarczyć „usługi szyte na miarę”, przyczyniając się do optymalizacji kosztów eksploatacji obiektów.


Przed przystąpieniem do wyceny zawsze przeprowadzamy audyt oraz analizę możliwości technicznych, czego efektem jest dokonanie kompleksowej koncepcji oświetlenia wraz z optymalizacją oszczędności energii i kalkulacją zwrotu inwestycji.

Przykładem jednej z naszych realizacji jest wymiana opraw świetlówkowych na oprawy LED w budynku biurowym. Wymieniliśmy 620 opraw typu 2 × 36 W TL8 na oprawy LED 20 W. Stare oprawy o mocy 72 W zostały wymienione na oprawy o mocy 20 W, z czego uzyskane natężenie oświetlenia (Em) zostało zwiększone z 150 Lux do 170 Lux. Po zastosowaniu technologii LED udało nam się obniżyć łączną moc opraw o ponad 33 000 W. Wynikiem tej modernizacji były roczne oszczędności finansowe na poziomie blisko 100 000 PLN, co da nam zwrot inwestycji w ciągu 3,5–4 lat.

Możemy również pochwalić się modernizacją oświetlenia w zakładzie produkcyjnym. Wymieniliśmy blisko 1400 opraw w magazynie półkowym, uzyskując 70% oszczędności. Następnie modyfikacja sterowania oświetleniem dała oszczędności rzędu 20%, a wymiana 380 opraw oświetlenia systemowego aż 75% oszczędności. To pokazuje, jak ważne jest zwrócenie uwagi na zastosowane w obiektach oświetlenie oraz jak duże oszczędności energii można uzyskać. Typową 84-watową świetlówkę zastąpiliśmy 36-watową diodą LED.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Jak widać z przytoczonych przykładów, modernizacja oświetlenia daje realne korzyści finansowe. Pozwala obniżyć koszty mediów, a co za tym idzie, zwiększyć zainteresowanie nieruchomością. Naszym klientom zawsze proponujemy modernizację tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED. Zawsze też uczestniczymy w każdym etapie tej inwestycji, począwszy od pomysłu aż po realizację.
W kontekście proekologicznym oszczędzanie powinno się stać naszym codziennym obowiązkiem wobec środowiska i redukcji emisji CO2. Mniejsze zużycie energii oznacza zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które niekorzystnie wpływają na nasze otoczenie. Zawsze warto rozważyć optymalizację energii dzięki zmianie starego oświetlenia na nowoczesne w technologii LED.

Przypisy