Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

30 sierpnia 2021

NR 4 (Sierpień 2021)

Powietrzne zielone wyspy – nietypowy pomysł na roślinną instalację

0 68

Metalowe kwietniki, makramy, kwiaty pnące się po biurowych regałach – to wszystko są sprawdzone sposoby na zazielenienie różnego rodzaju pomieszczeń. Co jednak zrobić, aby zupełnie zaskoczyć gości odwiedzających naszą przestrzeń? Efektownym rozwiązaniem są podwieszane roślinne instalacje, które sprawdzą się szczególnie w recepcjach i kuchniach. Co trzeba wiedzieć o powietrznych zielonych wyspach?

Każde biuro chce być dzisiaj eko – w salach i kuchniach normą stały się już kosze do segregacji odpadów, a na dachach budynków coraz częściej pojawiają się panele fotowoltaiczne. Ekologiczny wymiar danego biura powinna dodatkowo podkreślać zieleń – to właśnie rośliny przyczyniają się do tego, że w danym wnętrzu możemy oddychać czystym powietrzem, ale także zapewniają człowiekowi niezbędny kontakt z naturą.

POLECAMY

Nic więc dziwnego, że właściciele przestrzeni przykładają coraz większą wagę do aranżacji roślinnych, które pojawiają się zarówno w gabinetach, open space’ach, recepcjach, jak i kuchniach pracowniczych. Czym się jednak wyróżnić i jak przykuć uwagę naszych klientów czy współpracowników? Jedni inwestują w dekoracyjne kwietniki, inni w drogie egzotyczne gatunki roślin… a my polecamy podniebne zielone wyspy, które zachwycają od pierwszego wejrzenia nawet tych, którzy rzadko odrywają wzrok od spraw przyziemnych.

Realizacja Kwiaty dla Biura

Czym są powietrzne zielone wyspy i do jakich przestrzeni pasują?

To nic innego jak rośliny umieszczone na podwieszanym do sufitu stelażu. Konstrukcje są zazwyczaj metalowe, w formie prostopadłościanu ze stabilną podstawą, w której umieszcza się doniczki z roślinami płożącymi.

Powietrzne zielone wyspy najczęściej spotkamy w kuchniach i w korytarzach biurowych – nad stołami i recepcjami. Dlaczego? Takie konstrukcje w nieoczywisty sposób ożywiają przestrzeń, dodają jej życia i zaskakują tym, że znajdują się nad naszymi głowami. Co więcej, takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w otwartej kuchni połączonej z salonem lub jadalnią, wyznaczając podział na strefy użytkowe.

Wiszące rośliny odnajdą się również na zewnątrz, np. na zadaszonym tarasie czy balkonie. Wówczas kluczem jest odpowiedni dobór roślin.

Realizacja Kwiaty dla Biura

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Przede wszystkim takie konstrukcje są zazwyczaj robione na wymiar, a więc są idealnie dopasowane do konkretnej przestrzeni, a także do roślin, które mają się w niej znaleźć (głębsze koryto na rośliny naturalne, płytsze może być do roślin sztucznych). Po drugie skumulowane w jednym miejscu rośliny pnące robią dużo większe wrażenie niż pojedynczo rozstawione po biurze donice.

Dodatkowo podwieszane pod sufitem kwiaty to świetne rozwiązanie dla małych przestrzeni, w których po prostu nie ma już miejsca, aby ustawiać na ziemi kolejne rośliny doniczkowe.

Do jakiego stylu pasują podwieszane zielone aranżacje? Wszystko zależy od wybranych roślin i samej konstrukcji, stelażu, na którym zawisną. Zazwyczaj jednak takie rozwiązania polecamy do przestrzeni urządzonych w stylu loftowym, industrialnym lub skandynawskim. Powinny się świetnie sprawdzić również w minimalistycznym biurze – wówczas mogą być głównym punktem całej aranżacji przestrzeni.

Warto mieć na uwadze, że podwieszane konstrukcje zazwyczaj są oglądane z każdej możliwej stron, czyli również od spodu. Można zatem pomyśleć o tym, jak będzie wyglądała podstawa podwieszanej osłonki, tak aby stać się piękną ozdobą biura i pasować do wystroju wnętrza.

Jakie rośliny można wykorzystać w podwieszanej aranżacji?

Najlepszy efekt osiągniemy z roślinami płożącymi, których liście będą swobodnie zwisać z konstrukcji. W tym celu świetnie sprawdzi się np. Rhypsalis, Epipremnum czy różne odmiany filodendrona – efektowny neon, intrygujący pstry czy wielobarwny brazil.

Uwaga: do tworzenia podwieszanych zielonych wysp odradza się wykorzystywanie gatunków, które łatwo gubią liście i szybko się obsypują (np. paprocie). Dlaczego? Jeśli taka konstrukcja znajduje się nad stołem czy ladą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że liście lub krople wody (po podlewaniu) będą trafiały do naszego talerza lub wprost na klawiaturę komputera.

Jakie warunki powinny mieć zapewnione kwiaty składające się na podniebne zielone wyspy?

Przede wszystkim kwiaty powinny mieć zapewniony dostęp do światła – jest to szczególnie ważne, gdy znajdują się pod sufitem, gdzie najczęściej jest znacznie ciemniej niż w pozostałych częściach pokoju/sali. Okolica okna lub dodatkowe lampy doświetlające powinny jednak zagwarantować prawidłowy wzrost roślin w takiej kompozycji.

Jeśli nie możemy liczyć na wystarczającą ilość światła naturalnego lub nie jesteśmy w stanie zainstalować lamp doświetlających, warto rozważyć zainwestowanie w sztuczne rośliny. Jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, postawmy na jakościowy produkt, który na pierwszy rzut oka nie będzie odróżniać się od roślin naturalnych. Dzisiejsze materiały i surowce na szczęście pozwalają uzyskać bardzo realistyczną fakturę i zbliżony do prawdziwego kolor liści.

Realizacja Kwiaty dla Biura

Jak pielęgnować rośliny podwieszane pod sufitem?

Pielęgnacja takich podniebnych wysp nie jest łatwa, przede wszystkim dlatego że znajduje się na wysokości, a więc każdorazowo do podlewania potrzebujemy drabiny lub możliwości wejścia na stół lub krzesło. Łatwy dostęp do roślin z pewnością ułatwia proces podlewania, wycierania kurzu, a także nabłyszczania liści.

Przy samym podlewaniu należy pamiętać, że przy suficie zawsze panuje wyższa temperatura niż przy podłodze – m.in. z tego względu podwieszane rośliny wymagają szczególnej dbałości o ich pielęgnację.

Ważne: rośliny znajdujące się w takiej konstrukcji powinny być mobilne, tzn. każda powinna być posadzona w osobnej doniczce obok siebie. Dlaczego to tak istotne? Osoba zajmująca się serwisowaniem takich roślin musi bowiem raz na jakiś czas obracać doniczki wokół ich własnej osi, aby równomiernie dostarczyć promienie światła na wszystkie jej liście. Jeśli nie doświetlimy którejś ze stron danego kwiatka, możemy być pewni, że szybko straci swój blask i zamiast być ozdobą, będzie tylko szpecić naszą przestrzeń.

Chcesz się dowiedzieć, czy w twoim biurze można stworzyć powietrzne zielone wyspy?

Firma Kwiaty dla Biura oferuje darmową konsultację, dzięki której dowiesz się o możliwościach stworzenia takiej konstrukcji i wybrania odpowiednich gatunków roślin. Rozwiejemy twoje wątpliwości i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie.

Skontaktuj się z biurem:
biuro@kwiatydlabiura.pl.

Przypisy