Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

1 października 2020

NR 4 (Sierpień 2020)

Physical Security Information Management (PSIM) – czy można dziś nie zarządzać bezpieczeństwem?

114

Tym, którzy postawili na zdalne zarządzanie bezpieczeństwem, łatwiej jest wdrożyć procedury związane z COVID-19. Neutralna platforma PSIM pozwala zintegrować systemy i urządzenia w budynku. Gemos ułatwia zarządzanie bezpieczeństwem, m.in. dzięki przyjaznemu interfejsowi graficznemu obsługiwanemu z poziomu przeglądarki internetowej. 

Czym charakteryzuje się wasz system Gemos? Jaka jest idea jego działania?

Gemos jest neutralną platformą pozwalającą zintegrować wszystkie systemy i urządzenia, w jakie wyposażony jest budynek albo kompleks budynków. Dzięki takiej integracji zarządzanie bezpieczeństwem i komfortem staje się dużo prostsze, bowiem wykonuje się to za pomocą zunifikowanego, bardzo przyjaznego interfejsu graficznego, obsługiwanego przez okno przeglądarki internetowej.Żeby zobrazować to, o czym mówię, podam przykład kompleksu obiektów, w którym na przestrzeni lat zainstalowano w sumie sześć systemów sygnalizacji pożaru pochodzących od różnych producentów. Każdy z nich różni się sposobem obsługi. Dla obsługi nie stanowi to jednak problemu, bowiem GEMOS przedstawia stan każdego elementu w identyczny sposób, jak gdyby był to jeden system. GEMOS gromadzi informacje o stanie wszystkich podłączonych czujników i urządzeń związanych z bezpieczeństwem oraz systemami automatyki budynkowej. Zapewnia tym samym współdzielenie danych między zintegrowanymi systemami, pozwalając na interakcje między nimi. Możliwe jest zatem zautomatyzowanie czynności, które wcześniej wykonywane były ręcznie. Z kolei tam, gdzie wymagana jest obsługa ręczna, GEMOS wspiera podejmowanie decyzji na podstawie przygotowanych wcześniej procedur. Wszystkie zdarzenie są archiwizowane, dzięki czemu możliwa jest analiza i optymalizacja wszystkich procesów.

Gemos jest neutralną platformą pozwalającą zintegrować wszystkie systemy i urządzenia w jakie wyposażony jest budynek albo kompleks budynków. Dzięki takiej integracji zarządzanie bezpieczeństwem i komfortem staje się dużo prostsze, bowiem wykonuje się to za pomocą zunifikowanego, bardzo przyjaznego interfejsu graficznego, obsługiwanego przez okno przeglądarki internetowej.

 

Czy inwestowanie w bezpieczeństwo budynku zawsze musi się wiązać z ponoszeniem bardzo dużych nakładów finansowych?

Zapewnienie bezpieczeństwa wiąże się zawsze z wydatkami, jednak mogą być one ponoszone bardziej efektywnie. Drogą do optymalizacji kosztów inwestycji i późniejszej eksploatacji, jest integracja. W integracji siłą jest efekt synergii, wartością dodaną jest np. możliwość wywoływania interakcji między systemami. W zainstalowanych systemach często powielane są te same lub bardzo podobne funkcjonalności. Zdarza się tak np. na styku kontroli dostępu, komunikacji interkomowej i telewizji dozorowej. Oznacza to, że inwestor kilka razy zapłacił za to samo, z czego i tak nie skorzysta. Kiedy mamy do czynienia ze zintegrowanym systemem zarządzania, takim jak system GEMOS, wystarczy, że taka funkcjonalność występuje tylko raz, a dzięki integracji wykorzystywana będzie w połączeniu z pozostałymi systemami. Zaletą systemu GEMOS jest to, że wprowadza się tylko raz dane potrzebne do zarządzania obiektem, gromadzone dane wykorzystywane są do prezentacji w czasie rzeczywistym stanu obiektu oraz do analizy zdarzeń w dowolnym przedziale czasowym.

W jakiego rodzaju obiektach GEMOS znajduje zastosowanie?

System GEMOS dzięki uniwersalnej i modułowej budowie jest skalowalny, pozwala dostosować go do potrzeb praktycznie każdego obiektu. Nasze oprogramowanie używane jest w obiektach typowo biurowych, szpitalach, hotelach, kampusach akademickich, muzeach, stadionach, bazach wojskowych, lotniskach oraz w przemyśle. W każdym z tych przypadków GEMOS został dostosowany do specyfiki konkretnego obiektu. Nie ma dwóch takich samych rozwiązań, różnią się w kwestii dobranych podsystemów, prezentacją danych, zaimplementowanymi procedurami postępowań a także wielkością. Począwszy od rozwiązań niewielkiej skali jak jednostanowiskowych do implementacji redundantnych z centrami obsługi, w których jednocześnie pracuje kilkunastu operatorów. GEMOS sprawdza się także w zarządzaniu rozległą infrastrukturą, w której kilkadziesiąt obiektów rozrzuconych jest na terenie całego kraju.

Czym wyróżnia się wasze rozwiązanie na tle konkurencji?

Przede wszystkim tym, że zanim Ela-compil zaczęła oferować system GEMOS swoim partnerom, sama przez wiele lat zajmowała się implementacją tego oprogramowania. Wiedzę na temat funkcjonowania systemów bezpieczeństwa gromadzimy od ponad 28 lat. W związku z tym nasz zespół ma ogromne doświadczenie i doskonale rozumie problemy naszych partnerów biznesowych. Do tego dysponujemy działem R&D, który wnosi bardzo duży wkład w rozwój systemu GEMOS. Oferowany przez nas moduł FM Expert został opracowany przez naszych programistów i jest odpowiedzią na potrzeby osób zajmujących się zarządzaniem infrastrukturą. Do tego należy jeszcze dodać to, że poza systemami bezpieczeństwa potrafimy zintegrować każdy dowolny system. Jeden z naszych klientów poprosił nas o dołączenie do istniejącej już instalacji, w której zintegrowane są m.in. telewizja dozorowa oraz kontrola dostępu, systemu wag zainstalowanych na wjeździe i wyjeździe z terenu zakładu. Takie rozwiązanie, na podstawie rejestrowanego obrazu, rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz odczytu wagi pojazdu, pozwoli nadzorować system dostaw surowców oraz spedycję produktów. Często rozwiązania podsuwają nam sami użytkownicy, a my potrafimy szybko na nie reagować.

Czy często zapominamy o fundamentalnej kwestii bezpieczeństwa w naszych przestrzeniach?

Moim zdaniem dotąd różną wagę przywiązywano do poszczególnych aspektów bezpieczeństwa w ...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy