Nowa generacja ogrodów wertykalnych – 4Nature Vitis

FACILITY

W ostatnich miesiącach obserwujemy dynamiczny proces powrotu pracowników do biur. Niektórzy pracodawcy decydują się na model hybrydowy, inni życzyliby sobie trybu w pełni stacjonarnego, znanego sprzed pandemii. U wielu pracowników wywołuje to jednak opór. Duże i małe biznesy stają więc przez wyzwaniem: jak doprowadzić do zapełnienia biura bez zakłóceń? Jednym ze skutecznych narzędzi jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni biurowej, w tym wypełnienie jej żywą roślinnością.

68% pracodawców, jak wynika z ankiety przeprowadzanej przez działającą na rynku nieruchomości firmę CBRE, zapowiada powrót pracowników do biur. Z drugiej strony aż 86% Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo, badanych z kolei przez Pracuj.pl, deklaruje, że w przyszłości nie chciałoby rezygnować z wykonywania obowiązków w tym modelu. Praca z domu stała się ważnym atutem zatrudnienia, a odebranie takiej możliwości w wielu przypadkach wiąże się z realnym ryzykiem utraty pracowników. Dlatego właśnie zapełnianie biura wywołuje ożywione dyskusje. Wydaje się, że dobre efekty przejścia przez ten proces daje dialog z zespołem i zorientowanie się w preferencjach jednostek. Aby przyciągnąć pracowników, wraz z ograniczeniem pracy zdalnej muszą zostać podjęte odpowiednie kroki w dostosowaniu przestrzeni biurowej do ich potrzeb, tak by otoczenie stało się bardziej dopasowane, przyjazne i miało udogodnienia, których brakuje w domu.

Reorganizacja powierzchni biurowej z myślą o utrzymaniu pracowników i zachęceniu ich do pracy stacjonarnej to zmiana, w której priorytetem staje się poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nowoczesne biuro wzbudza nie tylko pozytywny odbiór, ponieważ jest atrakcyjnie zaaranżowane, lecz także faktycznie wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie pracowników – zarówno fizyczne, jak i psychiczne czy emocjonalne. Istotna staje się funkcja związana z budowaniem więzi, integracją i komunikacją – a więc obszarami deficytowymi podczas pracy zdalnej w okresie pandemii, a bardzo ważnymi z perspektywy budowania kultury organizacyjnej.

Drugim elementem jest jakość tej przestrzeni w kontekście zdrowego budynku i środowiska fizycznego – w tym jakości powietrza i jego optymalnej wilgotności. I tutaj potężnym narzędziem dla pracodawców, projektantów, inwestorów jest żywa roślinność. Pozwala ona bowiem na zaaranżowanie otoczenia ciepłego i przytulnego, stworzenia przyjaznej atmosfery, także w nowoczesnych projektach architektonicznych, w których zieleń na pionowych konstrukcjach zajmuje duże powierzchnie – i co najważniejsze: pomaga sprostać wysokim standardom zdrowego biura.

Na ekologiczne budownictwo kładzie się duży nacisk, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej popularności tzw. zielonych certyfikatów, zwłaszcza BREEAM oraz LEED. Rośnie też na polskim rynku nieruchomości popularność certyfikatu WELL, który skupia się na kształtowaniu przestrzeni korzystnej dla pracowników. Stanowi to odpowiedź na rosnące potrzeby projektowania biur skoncentrowanych na komforcie przebywających w nim ludzi i wskazówkę dla inwestorów oraz liderów organizacji, w jaki sposób dostosować warunki panujące w budynku, by ich użytkownikom pracowało się lepiej i efektywniej.

Certyfikacja obiektów komercyjnych odgrywa i będzie odgrywać coraz większą rolę w procesie powrotu do miejsc pracy. Powierzchnie biurowe oznaczone certyfikatem WELL to sygnał dla osób powracających i aplikujących, że dana firma wspiera dobry stan zdrowia i samopoczucie pracowników. Na ten moment w certyfikaty te jest zaopatrzonych już ponad 4 tys. projektów w 60 krajach na całym świecie. We wnętrzach spędzamy średnio 90% naszego czasu i w dużej mierze są to wnętrza biur – innowacyjne produkty 4Nature System pomagają tak zaprojektować przestrzeń, by sprzyjała powrotom do lokalizacji firm.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie 4Nature System wynika, że systemy roślinności wertykalnej obecne we wnętrzach poprawiają samopoczucie pracowników. Żywa zieleń wspomaga oczyszczanie powietrza i optymalizuje wilgotność, co jest szczególnie istotne w miejscach pracy, w których trudno uniknąć sprzętów elektronicznych czy wyposażenia z tworzyw sztucznych. Rośliny zwiększają produkcję tlenu, ale też korzystnie wpływają na wizualny odbiór przestrzeni. Zielona roślinność uspokaja, poprawia akustykę, a wnętrza stają się bardziej przytulne, kameralne, ciepłe. W efekcie zmienia się ich odbiór: pomieszczenia z zielenią zawsze będą postrzegane jako bardziej przyjazne, dlatego że ludzie wolą przebywać w otoczeniu wypełnionym roślinami niż w miejscach, które są ich pozbawione.

Znaczenie ma jednak ich odpowiednia ilość dostosowana do powierzchni biura i panujących w nim warunków. Najłatwiej wprowadzić dużo zieleni w formie wertykalnej, na przykład dzięki zielonym ścianom czy roślinnym meblom. 4Nature Vitis jest jednym z najnowszych rozwiązań, które to umożliwiają. To nowa generacja pionowych ogrodów o modułowej konstrukcji, która pozwala na aranżację roślin w różnych przestrzeniach. Dzięki wykorzystaniu w systemie Vitis płaszczyzn wertykalnych można wypełnić żywą roślinnością także biura o niewielkim metrażu, oszczędzając powierzchnię podłogi. W połączeniu z technologią IoT automatyzującą nawadnianie i oświetlenie optymalizowane są koszty utrzymania systemu oraz czas, który pochłaniałoby dbanie o rośliny. Aplikacja mobilna, wyposażona w czujniki, daje w tym zakresie ogromny komfort użytkownikom, między innymi autonomicznie dozując wodę na podstawie monitoringu wilgotności podłoża. Lekka kompozycja i modułowość 4Nature Vitis dodatkowo sprawiają, że jest to rozwiązanie na miarę nowoczesnego i elastycznego biura, które łączy wiele funkcji i których właściciele muszą być gotowi na wprowadzanie zmian w przestrzeni. Co ważne i innowacyjne, nie musimy pokrywać ściany roślinami w 100%. Możemy zostawić część wolnej przestrzeni lub użyć pomiędzy nią paneli akustycznych. 4Nature Vitis sprawdzi się w aranżowaniu open space, gabinetów, sal spotkań, a także powierzchni wspólnych: korytarzy, miejsc relaksu czy otoczenia recepcji. Ażurowe moduły są wygodne w dopasowaniu do przestrzeni biura, zarówno na etapie projektu, jak i w już wykończonych biurach. Łatwo je zamontujemy, zdemontujemy i zmienimy ich lokalizację w zależności od pojawiających się potrzeb.

Zieleń to istotny element zrównoważonej architektury skupionej na człowieku, a w tym wymagającym okresie powrotu pracowników do firm – również nieocenione narzędzie reorganizacji biur z myślą o potrzebie komfortu i utrzymania zdrowia.

Przypisy