Milisekundę od katastrofy – sieć w magazynie przyszłości

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Kwitnący biznes magazynowy zmaga się z brakiem rąk do pracy. Te coraz częściej zastępowane są robotami, dlatego łączność bezprzewodowa stała się najważniejszym elementem w każdej parceli, bez której nie jest w stanie funkcjonować. W jaki sposób zaprojektować zatem sieć w magazynie przyszłości i jak ją zabezpieczyć?

Rynek magazynowy rozwija się w zawrotnym tempie. Obecnie jest to najszybciej rosnąca gałąź nieruchomości i mimo lekkiego spowolnienia związanego z sytuacją geopolityczną popyt nie zamierza spadać. Tylko w ubiegłym roku w magazyny w Polsce zainwestowano niemal 2 mld EUR, a stały, błyskawiczny rozwój rynku e-commerce sprawia, że kolejne przestrzenie są w budowie.

Czas to pieniądz

Setki urządzeń w magazynach autonomicznych, chociaż działają w bardzo trudnych z perspektywy sieci warunkach, są bardzo wrażliwe. Muszą znać wzajemne pozycje, przesyłać i pobierać dane z systemu czy wiedzieć, na którą półkę odłożyć towar. Czasem wystarczy nawet kilkanaście milisekund opóźnienia w komunikacji, by dany robot przerwał wykonywanie zadania lub spowodował kosztowny przestój.

W skrajnym wypadku, jeśli skanowanie zostanie przerwane, uszkodzeniu może ulec baza danych i konieczne będzie jej odzyskanie z kopii zapasowej. Te z kolei nie są wykonywane w czasie rzeczywistym, co w dużych magazynach wiąże się z wieloma godzinami inwentaryzacji, spowolnienia, a nawet przestoju w pracy do momentu uporządkowania stanu faktycznego i tego znajdującego się w bazie danych.

Praca u podstaw

Jeśli w danym miejscu sieć już funkcjonuje, inżynierowie projektujący przeprowadzają wywiady z użytkownikami, zbierając feedback o jej aktualnym stanie i ewentualnych problemach. Jeśli ma dopiero powstać – badają ich potrzeby.

W przypadku magazynów najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to fizyczne bariery dla sygnału, rozmieszczenie półek, warunki do pracy access pointów oraz urządzenia mające łączyć się z siecią.

Fizyczne bariery stanowią przede wszystkim półki, towar, instalacje gazowe, wodne i elektryczne, ściany lub inne obiekty mogące ograniczyć przenikanie fal.

Inne urządzenie sprawdzi się w wąskich alejkach, a dla innego będzie lepsza otwarta przestrzeń. Naszym zadaniem jest dobranie ich w taki sposób, by sygnał był wystarczająco silny we wszystkich zakamarkach obiektu. Należy odpowiednio rozmieścić i skonfigurować punkty dostępowe. Ustawienie mocy pozwoli uniknąć interferencji nawet przy gęstej siatce urządzeń, a droższe wersje dostosują ją same.

Po osobistej wizycie w obiekcie lub na podstawie rzutu technicznego projektanci sieci tworzą heat mapę, która uwzględnia wszystkie parametry. Dzięki zaawansowanym wizualizacjom mogą przeprowadzać symulacje, lokować kolejne punkty dostępu na planie i obserwować, w jaki sposób zmienia się siła sygnału i jak duża część parceli jest pokryta.

Jeśli pokrycie sygnałem będzie równe i mocne, to minimalne będą też opóźnienia.

Grandmetric

Zajmujemy się projektowaniem, automatyzacją i utrzymywaniem bezpiecznych sieci przewodowych, bezprzewodowych i systemów IT. Prowadzimy kompleksowe projekty transformacji technologicznej IT oraz projektujemy bezpieczne sieci w nowych i istniejących budynkach. Stworzyliśmy rozwiązanie Souly dla branży PRS (Private Rental Sector), które pomaga oszczędzać prywatnym akademikom do 40% energii grzewczej. Nasi klienci mogą na nas liczyć na każdym etapie projektu – od propozycji rozwiązania, po dostarczenie sprzętu, instalację, integrację z istniejącymi usługami oraz utrzymanie.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie do magazynu?

Nie zawsze cena powinna być kryterium wyboru, chociaż zależą od niej zazwyczaj parametry urządzenia. Istnieje cały szereg innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed decyzją o zakupie rozwiązania.

Warunki zewnętrzne to jedno, jednak warto zapoznać się dokumentacją techniczną urządzeń, które będą w danej sieci pracować. Roboty, skanery, czujniki – wszystkie one mają inną wrażliwość. Swoje wymagania ma również system magazynowy. Jeśli mówimy o magazynach autonomicznych, gdzie potrzebna jest duża wydajność i niezawodność, to nie powinno się oszczędzać na komponentach.

Przezorny zawsze zabezpieczony

Poza stabilnością i niezawodnością punktem obowiązkowym przy projektowaniu sieci jest kontrola dostępu. Najczęściej spotykane są systemy NAC, czyli Network Access Control, które poza samym przyznawaniem dostępu mają też mnóstwo dodatkowych funkcji, takich jak zarządzanie dostępem również do konkretnych zasobów, zbieranie informacji o użytkownikach i urządzeniach, tworzenie raportów logowania, możliwość weryfikacji zabezpieczeń, a nawet pozwalają w czasie rzeczywistym odłączyć niebezpieczny telefon lub komputer. Gości przekierują w inne miejsce, a intruzów – odrzucą jeszcze przed wejściem.

Systemy NAC współpracują z większością dostępnych na rynku urządzeń, a mnogość rozwiązań sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W znacznej większości bardzo dobrze rozumieją się z innymi systemami zabezpieczeń, np. z firewalle. Producenci często nie tylko proponują same systemy NAC, lecz także cały wachlarz usług z zakresu bezpieczeństwa, włącznie z rozwiązaniami sprzętowymi.

Z perspektywy zabezpieczenia firmowych danych ważne będzie też szyfrowanie informacji, szczególnie że w takich miejscach jak autonomiczne magazyny przekazuje się ich mnóstwo za pomocą komunikacji bezprzewodowej, która wyjątkowo narażona jest na ataki z zewnątrz.

Doświadczenie, narzędzia i wiedza – mamy wszystko

Wysokie koszty licencji i mnogość dostępnych urządzeń sprawiają, że nawet bardzo dobry administrator i pasjonat powinien skorzystać z pomocy zewnętrznego partnera.

W tego typu projektach występuje na tyle dużo zmiennych, że nieocenione jest doświadczenie osób, które projektują sieć. One na własnej skórze poznały, np. jak ominąć nietypową przeszkodę, lub na pierwszy rzut oka ocenią liczbę potrzebnych nadajników. W Grandmetric mamy narzędzia, niezbędną wiedzę i przede wszystkim doświadczenie w projektowaniu sieci nawet w niestandardowych warunkach.

Zaufany partner oznacza nie tylko audyt przed wdrożeniem, lecz także daje możliwość jej serwisowania i regularnego przeglądu, aby mieć pewność, że nic się nie zmieniło. Dodatkowo cenne doświadczenie w branży pozwala do minimum obniżyć koszty przy zachowaniu najlepszej jakości.

Napisz do nas i sprawdź szczegóły!

Przypisy