Metodyka BIM. Narzędzie do uzyskania celów biznesowych inwestora i projektanta

INVESTMENT & CONSTRUCTION

BIM kojarzył się na początku z trójwymiarowymi obiektami oraz możliwością ich krojenia, obracania, wycinania i oglądania za pomocą wątpliwie działających przeglądarek. Tamte czasy dawno minęły – nie tylko pod względem technologicznym, ale również zarządzania. Metodyka BIM wprowadza wiele standaryzacji, które sprawiają, że uczestnicy procesu budowlanego zaczynają mówić wspólnym językiem i mają możliwość jasnego określenia swoich celów biznesowych.

Między słowami

Wbrew pozorom metodyka BIM pod względem zarządzania i standaryzacji w przedsięwzięciu inwestycyjnym jest – tylko i aż – ewolucją dotychczasowych zagadnień. Na rynku nieruchomości jest wiele dojrzałych firm inwestorskich oraz projektowych, które mają własne wystandaryzowane dokumenty i procedury. Kiedy następuje uruchomienie inwestycji i nawiązanie współpracy, każda ze stron wyjmuje na stół swoje załączniki opisujące różne aspekty prac. Ze strony inwestora mogą to być analizy rynkowe i opracowane na ich podstawie wytyczne, które określają parametry produktu, standardy opisujące nazewnictwo poszczególnych elementów lub formę materiałów przeznaczonych dla klienta końcowego. Natomiast ze strony biura projektowego to rodzaj stosowanych technologii i rozwiązań projektowych czy wypracowany sposób przeprowadzania procesu projektowego.

POLECAMY

W związku ze specyfiką własnych materiałów, których zakres jest bardzo różny, związane z nimi nazewnictwo również jest unikalne. Kiedy inwestor pracuje z wieloma biurami projektowymi i odwrotnie, to każdy musi mierzyć się z dużą dokumentacją, kt...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy