Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

30 sierpnia 2021

NR 4 (Sierpień 2021)

LNG – skroplony gaz ziemny to paliwo przyszłości do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz usługowo-handlowych

0 318

LNG, czyli skroplony gaz ziemny to źródło energii, które nabiera w Polsce coraz większego znaczenia. Podobnie jak bardziej znane LPG (gaz płynny), LNG w budownictwie jest szczególnie polecane tam, gdzie nie można zastosować gazu ziemnego z sieci lub gdy sieć gazu ziemnego nie może zapewnić wystarczającej ilości energii. To szczególnie istotne teraz, kiedy coraz więcej podmiotów musi się zmierzyć z wymogami ograniczania szkodliwej emisji spalin i zastosowanie paliw stałych nie wchodzi w grę.

Jednym z zastosowań LNG jest ogrzewanie. LNG to idealne paliwo dla podmiotów mających duże zapotrzebowanie na energię, czyli np. osiedlowych kotłowni, miejskich ciepłowni, hal magazynowych, kompleksów biurowych czy centrów logistycznych. W przeciwieństwie do gazu z sieci, LNG zapewnia elastyczność zużycia w razie dodatkowego lub zwiększonego sezonowo zapotrzebowania na gaz. W formie ciekłej gaz można dostarczyć w dowolne miejsce, a następnie regazyfikować w razie potrzeby bez dodatkowych inwestycji w budowę przyłącza do sieci przesyłowej.

POLECAMY

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na wybór paliwa do ogrzewania ma wpływ wysokość budynku. W przypadku budynków niskich (do 12 metrów wysokości) możemy zastosować instalację na gaz płynny (LPG). W budynkach średniowysokich, czyli mających powyżej 12 metrów wysokości, pozostaje nam tylko zastosowanie instalacji zasilanej LNG.

Kolejny aspekt to lokalizacja kotłowni. Jeżeli kotłownia może być umieszczona na poziomie „0”, to do ogrzewania budynku możemy zastosować zarówno LPG, jak i LNG. Jeżeli natomiast według projektu kotłownia może znajdować się tylko pod ziemią, to w takim przypadku możemy zastosować wyłącznie LNG.

LNG to rozwiązanie nie tylko dla nowych inwestycji. Zastosowanie LNG powinny rozważyć wszystkie podmioty, które w najbliższ...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy