Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

30 sierpnia 2021

NR 4 (Sierpień 2021)

LNG – skroplony gaz ziemny to paliwo przyszłości do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz usługowo-handlowych

0 80

LNG, czyli skroplony gaz ziemny to źródło energii, które nabiera w Polsce coraz większego znaczenia. Podobnie jak bardziej znane LPG (gaz płynny), LNG w budownictwie jest szczególnie polecane tam, gdzie nie można zastosować gazu ziemnego z sieci lub gdy sieć gazu ziemnego nie może zapewnić wystarczającej ilości energii. To szczególnie istotne teraz, kiedy coraz więcej podmiotów musi się zmierzyć z wymogami ograniczania szkodliwej emisji spalin i zastosowanie paliw stałych nie wchodzi w grę.

Jednym z zastosowań LNG jest ogrzewanie. LNG to idealne paliwo dla podmiotów mających duże zapotrzebowanie na energię, czyli np. osiedlowych kotłowni, miejskich ciepłowni, hal magazynowych, kompleksów biurowych czy centrów logistycznych. W przeciwieństwie do gazu z sieci, LNG zapewnia elastyczność zużycia w razie dodatkowego lub zwiększonego sezonowo zapotrzebowania na gaz. W formie ciekłej gaz można dostarczyć w dowolne miejsce, a następnie regazyfikować w razie potrzeby bez dodatkowych inwestycji w budowę przyłącza do sieci przesyłowej.

POLECAMY

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na wybór paliwa do ogrzewania ma wpływ wysokość budynku. W przypadku budynków niskich (do 12 metrów wysokości) możemy zastosować instalację na gaz płynny (LPG). W budynkach średniowysokich, czyli mających powyżej 12 metrów wysokości, pozostaje nam tylko zastosowanie instalacji zasilanej LNG.

Kolejny aspekt to lokalizacja kotłowni. Jeżeli kotłownia może być umieszczona na poziomie „0”, to do ogrzewania budynku możemy zastosować zarówno LPG, jak i LNG. Jeżeli natomiast według projektu kotłownia może znajdować się tylko pod ziemią, to w takim przypadku możemy zastosować wyłącznie LNG.

LNG to rozwiązanie nie tylko dla nowych inwestycji. Zastosowanie LNG powinny rozważyć wszystkie podmioty, które w najbliższym czasie planują modernizację kotłowni lub szukają źródła zasilania kogeneracji.

GASPOL

GASPOL działa na polskim rynku od 30 lat. Jest częścią międzynarodowego koncernu SHV Energy, który dostarcza rozwiązania energetyczne dla kilkudziesięciu milionów klientów w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Specjalizuje się w budowie instalacji zbiornikowych zasilanych gazem płynnym oraz LNG (skroplonym gazem ziemnym). GASPOL swoje inwestycje realizuje kompleksowo – od doradztwa energetycznego i projektu instalacji aż po dostawy paliwa. Dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji, dostawy gazu realizuje na terenie całej Polski. 
Chcesz dowiedzieć się więcej o instalacji LNG, skontaktuj się z doradcą GASPOLU:
Tel.: 606 800 585, E-mail: infolinia@gaspol.pl
Gaspol S.A. 
Al. Jana Pawła II 80
00-175 Warszawa

 

Przypisy