Inwestycje w powierzchnie magazynowo-logistyczne

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Wydawało się, że 2022 miał być rokiem, który zakończy okres „jałowego biegu” światowej gospodarki spowodowanego pandemią i wprowadzonymi w konsekwencji licznymi ograniczeniami. Wyzwania jednak się zintensyfikowały, a ostatnie tygodnie to przyspieszenie biegu historii ze zmianami, których ostateczny kształt i wpływ na rynek powierzchni magazynowo-logistycznych dopiero się zarysowuje.

Rynek magazynowy, pomimo przyspieszenia w wyniki pandemii (wzrost znaczenie e-commerce i trendu nearshoring), niezależnie od dramatycznych wydarzeń na Wschodzie, wciąż mierzy się z licznymi problemami. Z jednej strony są to dalej rosnące koszty budowy, dostępność wybranych materiałów budowlanych oraz pracowników, gdzie część osób zatrudnionych z Ukrainy wraca do swojego kraju. Związane jest z tym ryzyko niedochowania terminów realizacji projektów, a wraz z tym obowiązku zapłaty kar kontraktowych względem najemców. Z drugiej strony kapitał inwestujący w nieruchomość, w tym ten z rejonów amerykańskiego i azjatyckiego, wstrzymuje oddech, czekając na pozytywne rozwiązanie konfliktu zbrojnego na Wschodzie.

Inne ryzyka obejmują m.in. ryzyko stagflacji oraz napięć migracyjnych. To pierwsze potęgowane jest przed wszystkim przez rosnącą inflację, również w odniesieniu do niekontrolowanych czynników, w tym wzrostu cen nośników energii. To drugie napływem uchodźców z Ukrainy. Katalog proble...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy