Innowacyjne technologie ESG w transformacji sektora nieruchomości. Wydłużanie „życia” budynków w Polsce

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Sektor nieruchomości odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju oraz neutralności klimatycznej. W Polsce, gdzie budynki stanowią istotny udział w zużyciu energii, innowacyjne metody i technolgie stają się nieodzowne. Nowoczesne rozwiązania ESG (Enviromental, Social, Corporate Governance) są wdrażane w polskim sektorze nieruchomości, aby skutecznie zarządzać ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi.

Jakie innowacyjne metody i technologie można zastosować w sektorze nieruchomości, aby wydłużyć „życie” budynków i/lub ich elementów?

Tak jak w całej Europie, tak i w Polsce sektor budynków odpowiada za 40% całkowitego zapotrzebowania na energię, a 80% energii zużywanej przez budynki pochodzi z paliw kopalnych. Z drugiej strony, co niezwykle istotne, Polska jest jednym z kluczowych rynków nieruchomości komercyjnych, gdzie zarówno istniejące portfolio, jak i nowe inwestycje tworzą ofertę nieruchomości odpowiadającą potrzebom rozwijającej się gospodarki.

Wyzwania modernizacyjne, jakie stoją przed sektorem, dotyczą i budynków komercyjnych, i dużej liczby obiektów użyteczności publicznej – szkół, szpitali, obiektów administracyjnych i innych.

By zrealizować cele gospodarki neutralnej klimatycznie, sektor budynków musi zmierzyć się z jednej strony z szerokiej skali termomodernizacją, a z drugiej maksymalnie zredukować emisje dzięki zastępowaniu paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii. Kompleksowa modernizacja i wprowadzanie rozwiązań technologicznych poprawiających efektywność energetyczną powinny iść w parze z podniesieniem komfortu użytkowania obiektów, zwłaszcza w przypadku starszych budynków.

Koncentrując się na sektorze nieruchomości, zobaczymy, że kryteria ESG (environmental, social, corporate governance) nabierają coraz większego znaczenia w decyzjach inwestorów, a czołowi deweloperzy podejmują działania wychodzące naprzeciw tym oczekiwaniom.

Dlatego sektor ten potrzebuje technologii gotowych do wdrożenia tu i teraz. Monitorowanie procesów i właściwa analiza danych są obecnie kluczowe dla wszystkich branż. Firmy, które starają się zredukować emisje – przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności – z powodzeniem wdrażają transformację cyfrową w swoich operacjach. Wykorzystują digitalizację, aby w pełni zrozumieć, gdzie leży wzrost wydajności, i jednocześnie osiągnąć cele klimatyczne.

Dobrym tego przykładem jest Globalworth – deweloper nieruchomości. Właśnie rozpoczęliśmy realizację kontraktu na wdrożenie oprogramowania do analizy danych w całym portfolio budynków komercyjnych w Polsce i Rumunii. Zapewni to możliwość zarządzania i optymalizowania wydajności energetycznej, a także innych aspektów eksploatacji i użytkowania budynków w czasie rzeczywistym. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że sektor budowlany odpowiada za ok. 37% światowej emisji CO2 związanej z energią i procesami.

Rozwiązania Honeywell, jak widać, wspierają efektywność energetyczną oraz optymalne zarządzanie zasobami obiektów handlowych w Polsce – wśród naszych klientów jest m.in. jedna z największych polskich sieci sklepów meblowych, czołowa sieci dyskontów oraz sieć sklepów sportowych.

Jaka jest rola strategii esg w zwiększaniu skuteczności zarządzania ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi

Idea ESG to już nie trend, a konieczność. Dotyczy kluczowych sfer dla każdej firmy dążącej do odpowiedzialnej i zrównoważonej strategii biznesowej. Większość działań i raportów dotyczących ESG wynikała z komponentu „E” (środowiskowego) oraz sposobu, w jaki firmy radzą sobie ze zmianami klimatycznymi. Oczekują tego inwestorzy, banki i pracownicy, ale także konsumenci i sami klienci, dla których zrównoważony rozwój jest coraz częściej czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe.

Najnowszy kwartalny Indeks Zrównoważonego Rozwoju Honeywell (Environmental Sustainability Index) pokazuje, że zrównoważony rozwój zdecydowanie przewyższa obecnie wszystkie inne najważniejsze priorytety ankietowanych liderów biznesowych, przy czym wynika z niego, że 75% organizacji traktuje priorytetowo inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, co stanowi wzrost o 10% w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Widzimy również, że firmy przyjmują podejście oparte na technologii, ponieważ nadal zwiększają inwestycje w rozwiązania środowiskowe i zrównoważone. Dobrą wiadomością jest to, że wiele technologii jest już dostępnych, a kolejne są w fazie rozwoju i wchodzą na rynek. Honeywell ujednolica portfolio, koncentrując się na oprogramowaniu oraz zintegrowanych technologiach, które pomagają firmom osiągnąć ich cele w zakresie energii i zrównoważonego rozwoju.

Uznanie wpływu zmian klimatu i gotowość do odegrania swojej roli jako właściciela firmy, inwestora, zarządcy budynku lub najemcy przez podjęcie działań i przyjęcie gotowych technologii ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu i zarządzaniu nimi. Ale jednocześnie przedsiębiorstwa muszą pozostać rentowne – dlatego niezwykle ważne jest, aby strategia ESG była ściśle powiązana z celami operacyjnymi, a strategiczne inwestycje w technologię, która może pomóc we wspieraniu korzystnych wyników ESG, pomagają również poprawić produktywność i efektywność działań dla użytkownika.

Przypisy:

  1. Raporty z kwartalnych badań Honeywell Environmental Sustainability Index, https://www.honeywell.com/us/en/company/sustainability/environmental-sustainability-index

Przypisy