Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

29 kwietnia 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Ekologiczne i innowacyjne podejście do technologii utrzymania czystości

0 182

Wywiad z Iwoną Kozłowską – dyrektor marketingu i sprzedaży Wetrok Polska S.A.
 

Iwona Kozłowska
Dyrektor marketingu i sprzedaży Wetrok Polska S.A.

Odpowiada za rozwój najwyższych standardów higieny i czystości w sektorze medycznym, publicznym oraz komercyjnym. Jej praca polega na licznych spotkaniach i szkoleniach zarówno kadry utrzymania czystości, jak i menedżerów oraz pracowników firm świadczących taką usługę na zasadach outsourcingu. Dodatkowo odpowiada za marketing i PR na rynku lokalnym.
Największym sukcesem Pani Iwony jest to, że praca daje jej wiele satysfakcji i możliwości samorealizacji, a osiągając swoje cele przyczynia się do rozwoju firmy. Niemniej ważna jest dla niej atmosfera, którą zapewniają wspaniali współpracownicy i Prezes, dla którego żywi duży szacunek oraz ceni za wiedzę, doświadczenie i chęć niesienia pomocy w każdej sprawie. To właśnie dzięki takiemu zespołowi Wetrok Polska S.A. jest liderem na rynku profesjonalnych produktów do utrzymywania czystości i higieny.

POLECAMY

Na czym polega technologia utrzymania czystości?
Technologia utrzymania czystości to zespół działań zmierzających do uzyskania zamierzonego efektu w konkretnym obiekcie, za pomocą wybranych urządzeń mechanicznych, środków czystości, ręcznego sprzętu czyszczącego przy konkretnym nakładzie pracy w określonym czasie i budżecie.

Efektywna technologia to taki dobór składników, który zapewni jak najlepszy efekt, w jak najkrótszym czasie przy najniższych kosztach, mając oczywiście na uwadze utrzymanie wartości użytkowej czyszczonej powierzchni.

Po co zarządcy nieruchomości wiedza o technologii utrzymania czystości?
Zarządca, który nie ma wiedzy dotyczącej technologii utrzymania czystości, nie będzie w stanie sprecyzować właściwych wymagań w odniesieniu do ekipy sprzątającej, stosowanego przez nią sprzętu oraz środków czystości. W konsekwencji może to doprowadzić do nienależytego wykonywania usługi, zaniedbań i trwałego zniszczenia czyszczonych powierzchni.

Czy taka wiedza jest dla niego pomocna, choćby podczas współpracy i rozmów z firmą sprzątającą?
Omówmy to na przykładzie zarządcy obiektu biurowego z certyfikatami BREEAM oraz WELL, prowadzącego rozmowy z firmami świadczącymi usługi utrzymania czystości. Zarządca takiego obiektu winien mieć świadomość, że całość prowadzonej tam usługi musi spełniać wymogi ekologiczne. Środki chemiczne z certyfikatami ekologicznymi, maszyny czyszczące ergonomiczne, zużywające mało wody i prądu. Zarządca powinien mieć wiedzę oraz narzędzia pozwalające mu na zweryfikowanie składanych ofert, a następnie świadczonej usługi.

Czy sposób wykonywania usługi i zastosowane środki różnią się w zależności od rodzaju sprzątanej nieruchomości/powierzchni?
Inne środki dobierzemy zarówno ze względu na przeznaczenie obiektu, jak i zastosowane w nim materiały. Przy obiektach o przeznaczeniu medycznym dobierzemy środki bezzapachowe. Tutaj proponuję na przykład sprawdzony już od wielu lat środek na bazie mikroolejów roślinnych Wetrok Libero.

Obiekty biurowe, certyfikowane będą wymagały środków, które mają certyfikaty ekologiczne. Tu możemy zaproponować innowacyjne środki WETROK w granulatach. Należy również pamiętać o odpowiednim dobraniu środków ze względu na zastosowane materiały. Produkty do toalet powinny zawierać faktor antykorozyjny, aby zapobiec niszczeniu armatury (np. Wetrok Caledor lub GranuSan), a produkty do mycia powierzchni podłogowych – wykazywać pH nie większe niż 10, aby nie zniszczyć wartości użytkowej.

Jak wygląda usługa utrzymania czystości, na przykład w budynkach biurowych certyfikowanych ekologicznie (BREEAM, LEED itp.)?
Tak jak już wcześniej wspomniałam na omawianym przykładzie, w takich obiektach wymagane są środki certyfikowane ekologicznie, charakteryzujące się niską zawartością substancji szkodliwych. Również zastosowane narzędzia powinny zarówno być przyjazne dla środowiska – najlepiej z certyfikatem Green Cleaning, jak i nie wpływać negatywnie na kondycję zdrowotną osób świadczących usługę, czyli być lekkie, dopasowane do wzrostu pracownika, łatwe w obsłudze. Idealnie się sprawdzą maszyny szorująco-zbierające Wetrok, na przykład Bolero lub Mambo.

Czy zarządcy takich powierzchni mogą mieć szczególne wymagania wysyłając zapytanie ofertowe do firmy sprzątającej? Jak powinno wyglądać takie zapytanie?
Zarządcy powinni określić swoje wymagania w zależności od rodzaju obiektu i rodzaju zastosowanych materiałów, które będą miały na celu najlepsze jakościowo wykonanie usługi z dbałością o wartość użytkową zastosowanych materiałów, środowisko oraz ergonomię pracowników.

Oferent powinien wykazać, jakimi środkami będzie wykonywał usługę oraz czy są one ekologiczne – i tę ekologiczność udokumentować. Warto także zapytać, jakie działania podejmuje firma, by świadczyć usługę zgodnie z zaleceniami i trendami w zakresie ESG, zrównoważonego rozwoju, ekologii.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy sprzątającej i stosowanych przez nią środków?
Wybierając firmę świadczącą usługi, zarządca winien sprawdzić referencje potencjalnego usługodawcy, okres świadczenia usług, odbiorców. Warto, żeby wybrał się na obiekty obsługiwane przez oferenta, by zobaczyć, jaki jest stan czystości powierzchni wspólnych, takich jak hole, toalety, klatki schodowe czy garaże. Ważne jest, by dokładnie przyjrzał się poszczególnym elementom budynku – posadzkom, drzwiom obrotowym, podajnikom na mydło itd. Nie bez znaczenia jest też wygląd i stan odzieży roboczej pracowników, maszyn i innych urządzeń, które wykorzystują.

Środki certyfikowane ekologicznie mają certyfikaty wydawane przez renomowane instytucje, jak oznakowanie EU Ecolabel. Podstawą jego przyznawania jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego oraz decyzje Komisji Europejskiej zawierające kryteria dla poszczególnych grup wyrobów lub usług.

Taki certyfikat mają środki Wetrok z linii Eco. Linia ekologiczna firmy Wetrok zawiera podstawowe produkty do dziennego utrzymania czystości. Środki mają nie tylko certyfikat EU, ale również bardzo restrykcyjny ekologicznie certyfikat – austriacki ekologiczny znak jakości. Taka podwójna certyfikacja jest gwarancją dla użytkownika, że wszelki normy dbałości o środowisko zostały należycie spełnione.

Jak czytać etykiety środków czystości?
Etykieta środka profesjonalnego musi zawierać wiele ważnych dla użytkownika informacji – powinna być w taki sposób skonstruowana, aby w najbardziej czytelny, szybki i efektywny sposób przedstawić następujące informacje:

 • nazwę produktu,
 • zakres zastosowania, przedstawiony najlepiej w formie piktogramów,
 • dozowanie,
 • wartość pH,
 • opis produktu w języku polskim (lub innym odpowiednim do miejsca zastosowania),
 • klasyfikację produktu,
 • znaki zagrożenia,
 • listę składników alergennych,
 • logo oraz dane teleadresowe producenta.
   
Przykład etykiety produktu do profesjonalnego utrzymania czystości


Czy zarządca powinien audytować budynek? Jeśli tak, to w jaki sposób?
W celu sprawdzenia należytej jakości wykonywania usługi oraz stosowania właściwych środków i sprzętu zarządca powinien oczywiście audytować podlegające mu obiekty. Najwłaściwszą formą jest wspólne ustalenie z menedżerem firmy świadczącej usługi częstotliwości audytów oraz tzw. punktów kontrolnych, na które w szczególności będzie zwracana uwaga. Punkty te powinny zostać wytypowane przy ich pierwszym wspólnym audycie.

Jakie innowacyjne rozwiązania i produkty jest w stanie zaproponować nam profesjonalna firma sprzątająca?
W parze z ekologią idzie pianowa metoda stosowania środków. Wetrok dysponuje dozownikami pianowymi do każdej linii środków przeznaczonych do dziennego utrzymania czystości. Dozownik piany Wetrok zastępuje typową butelkę z atomizerem i stanowi rewolucyjne rozwiązanie:

 • Precyzyjne dozowanie i łatwa obsługa. Pełna etykieta produktu na opakowaniu dozownika.
 • Oszczędność środków chemicznych i wody: konsystencja piany gwarantuje wykorzystanie każdej kropli roztworu. Półlitrowy dozownik zapewnia umycie około 900 m2 powierzchni.
 • Dla przyszłości środowiska oraz bezpieczeństwo pracowników: do powietrza nie przedostają się rozpylane cząstki, które pracownicy mogliby wdychać. To gwarancja bezpiecznego środowiska pracy.

Poniżej system mycia pianowego.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu dostępnego pod poniższym linkiem: https://www.wetrok.pl/magazine/pl/video-tutorial/.

Technologiczną nowością na profesjonalnym rynku środków chemicznych są produkty w granulatach. Linia Wetrok Granuline obejmuje 5 produktów do dziennego utrzymania czystości. Opakowania Wetrok Granuline zawierają 25 sztuk małych saszetek z granulatem. Zawartość saszetki rozpuszcza się natychmiast po dodaniu wody.

Minisaszetki zastępują ciężkie kanistry i znacznie ułatwiają pracę: począwszy od transportu poprzez bezpieczeństwo użytkownika, aż po eliminację konieczności precyzyjnego dozowania.

Granuline ulega biodegradacji. Jednak jego efektywność ekologiczna jest znacznie większa: nie tylko optymalizuje czynnik ekologiczny, ale również całkowicie zmienia proces obróbki materiału wzdłuż całego łańcucha zaopatrzenia – od zmniejszenia emisji CO2 podczas transportu, poprzez znaczną redukcję zużycia środków chemicznych i wody podczas użytkowania produktu, aż po wyeliminowanie recyklingu kanistrów.

Zapewnia również zrównoważony rozwój w zakresie kwestii społecznych: jeszcze nigdy środek zyszczący nie gwarantował tak dużego bezpieczeństwa pracownikom. Granuline to:

 • mniejsze o 30% zużycie środków chemicznych,
 • mniejsze 90% zużycie wody,
 • bardzo dobra biodegradowalność.
   
Podpis


Czy istnieją też eko-maszyny? 
Maszyny czyszczące muszą być skuteczne i wytrzymałe, powinny także zapewniać oszczędność zasobów. Kryteria ekologiczne mają coraz większy wpływ na decyzje dotyczące zakupu. 
Wetrok jest częścią inicjatywy EUnited Cleaning „Green Cleaning”. Ta etykieta została opracowana przez wiodących na świecie producentów szorowarek i bazuje na międzynarodowych standardach oraz europejskich specyfikacjach technicznych.

Urządzenia oznaczone etykietą Green Cleaning zapewniają efektywne i ekologiczne rezultaty czyszczenia. Certyfikowane maszyny gwarantują oszczędność czasu i energii. Efektywne maszyny są również trwałe.
Maszyny czyszczące Wetrok oznaczone etykietą Green Cleaning to: Duomatic Intense, Duomatic Impulse oraz Duomatic Endurer.

Proces certyfikacji kolejnych urządzeń Wetrok jest planowany na 2022 rok.

Dodatkowo konstruktorzy firmy Wetrok zoptymalizowali maszynę czyszczącą BOLERO, wprowadzając ekologiczne szczotki tarczowe do szorowania z tworzywa PET. Teraz włosie czyszczące wykonane jest w 100% z przetworzonego tworzywa PET.
 

Efektywne sprzątanie za pomocą środków w dozownikach pianowych


Jak ważna jest edukacja i szkolenia personelu sprzątającego i jak duży wpływ ma ona na jakoś wykonywanej usługi?
Oprócz właściwego doboru środków i urządzeń niezbędne jest szkolenie personelu liniowego, wykonującego bezpośrednio usługę sprzątania. Przeszkolony pracownik daje gwarancję:

 • optymalnego wykorzystania czasu pracy,
 • właściwego doboru środków sprzątających i przygotowywania roztworów roboczych,
 • umiejętnego i bezpiecznego wykorzystania urządzeń oraz
 • odpowiedzialności za powierzone zadania i sprzęt.

Nieudolne używanie nawet najlepszego sprzętu – częstokroć niezgodnie z jego przeznaczeniem, kończy się jego uszkodzeniem, zniszczeniem podłoża lub okaleczeniem pracownika.

Szkolenia prowadzone przez doświadczonych praktyków gwarantują podstawowy poziom wiedzy wymagany do poprawnej obsługi sprzętu, znajomości preparatów chemicznych oraz właściwego i bezpiecznego ich wykorzystania.

Z jakimi kosztami musi liczyć się zarządca nieruchomości stosujący produkty ekologiczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne? Czy na takich rozwiązaniach można oszczędzić?
Środki i urządzenia ekologiczne wpisują się w globalne trendy dotyczące ochrony środowiska naturalnego. W obiektach certyfikowanych ekologicznie (BREEAM, LEED, WELL itd.) są wręcz wymagane, a w innych zalecane.

Stosując nowoczesne technologie oparte na ekologicznych produktach, w efekcie zmniejszamy zużycie:

 • wody,
 • energii,
 • odpadów.

Ograniczamy również:

 • nakłady pracy,
 • transport,
 • przestrzenie magazynowe.
   
Linia Wetrok Granuline – saszetki i dozowniki pianowe


Stosując odpowiednie mechanizmy, możemy doprowadzić do odzyskiwania wody (tzw. woda szara) i ponownego jej wykorzystania, na przykład do mycia powierzchni podłogowych, w spłuczkach toaletowych.
Odpowiedź na powyższe pytania brzmi więc: tak – możemy oszczędzić, a jednocześnie pracować bardziej ekologicznie, ergonomicznie i wydajniej.

Akademia Wetrok – czym jest? W czym pomaga właścicielom i zarządcom nieruchomości?
WETROK ACADEMY prowadzi działalność szkoleniową od 2010 roku. Nasza oferta jest skierowana przede wszystkim do firm świadczących usługi utrzymania czystości i higieny, jak również do zarządców nieruchomości, działów administracji i nadzoru czystości w obiektach administracyjnych, biurowych, logistycznych i przemysłowych lub innych. Organizujemy szkolenia zamknięte dla zarządców, menedżerów obiektów, kadry handlowej oraz zarządzającej.
 

Praktyczne wykorzystanie środków w granulatach


Proponujemy następujące typy szkoleń:

 • podstawowe – przeznaczone dla menedżerów, kierowników i brygadzistów obiektów (dobór odpowiednich urządzeń, środków, zastosowanie nowoczesnych technologii – teoria oraz warsztaty praktyczne),
 • szkolenie technologiczne dla kadry menedźerskiej i handlowej (dobór odpowiednich technologii do typu obiektu – ekonomia, efektywność, ekologia, ergonomia),
 • szkolenie typu master – dla kadry zarządzającej.

Zarządcy pozyskują wiedzę na temat najnowszych trendów w profesjonalnym utrzymaniu czystości, poznają sprzęt, środki chemiczne oraz stosowane rozwiązania. Zdobytą wiedzę mogą zastosować bezpośrednio przy konstruowaniu zapytania ofertowego, negocjacji dotyczącej wyboru oferenta, a następnie przy weryfikacji jakości usługi w obiekcie.
 

Linia urządzeń szorująco-zbierających Wetrok

 

Przypisy