Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

29 kwietnia 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Dobra architektura nie boi się wyzwań

0 357

Architekci z IFA Group, czyli Innowacyjnej Firmy Architektonicznej, od 8 lat konsekwentnie realizują projekty, które cechuje minimalizm i bardzo logiczne rozwiązania architektoniczne. Razem z inwestorami starają się tworzyć dobrą architekturę, która nie ingeruje w otoczenie, ale jest jego dopełnieniem.

Do każdego projektu architekci z IFA Group podchodzą indywidualnie. Ich innowacyjne podejście do architektury i niebanalne rozwiązania zyskują uznanie inwestorów zarówno indywidualnych, jak i branżowych. Jeden z ostatnio zakończonych projektów pochodził z branży intralogistycznej. Zaprojektowanie budynku siedziby firmy zajmującej się między innymi montażem konstrukcji stalowych czy budową magazynów wysokiego składowania paletowego było niemałym wyzwaniem.

– Uważamy, że siedziba każdej firmy jest jej wizytówką. Bardzo ważna jest identyfikacja wizualna wszystkich detali i spójność z marką, dla której tworzy się projekt – stwierdza architekt Kamil Domachowski z IFA Group.

Właścicielom P.P.H.U. Voss zależało na tym, aby nowa siedziba ich firmy została zaprojektowana na światowym poziomie. Szukali czegoś innowacyjnego i nowoczesnego. W pracowni IFA Group powstała przejrzysta wizja: minimalizm, czerń i stal.
 

POLECAMY

Siedziba firmy Voss fot. Kroniki Studio


– Nasza koncepcja na bryłę i wnętrza budynku bardzo spodobała się inwestorom – opowiada Kamil Domachowski. – Czarny kolor oddaje historię oraz charakter firmy Voss. Ciemne hale, dużo stali – nowa siedziba idealnie nawiązuje do tego, czym zajmuje się firma. Fasada budynku wyróżnia się z otoczenia, nawiązując do hal wysokiego składowania. Elewacja budynku ma przypominać konstrukcje stalowe, którymi zajmuje się firma. Kolor czarny jest dominujący i znajduje się nie tylko na zewnątrz, ale także w środku budynku. Czarny jest hol, klatka schodowa i sala konferencyjna na parterze. Wnętrze ma industrialny charakter. W budynku są duże okna, na ścianach wiszą duże obrazy. Lampy zostały powieszone na kształt litery V, nawiązując do nazwy firmy. Bryła jest zaprojektowana jako rzeźba – to, co jest na zewnątrz, wnika do środka.

Budynek ma wentylację mechaniczną. Dodatkowo przy każdym oknie architekci zaprojektowali specjalne wietrzenie budynku. Zastosowali tzw. okna-motylki, które otwierają się, ale są bezpieczne dla najmłodszych. W ten sposób, aby napowietrzyć budynek, nie trzeba uchylać dużego okna ani tworzyć podziałów zakłócających widok.

– Dziś odchodzi się od klimatyzacji budynku, która powoduje, że musi być on „szczelnym termosem” – kontynuuje architekt. – Naturalne chłodzenie jest dobre dla środowiska, a przy okazji oszczędne. Blacha aluminiowa, którą wybraliśmy przy budowie elewacji siedziby firmy P.P.H.U. Voss, ma nawet do 80 lat trwałości. Jest to tzw. blacha z rolki. Specjalna maszyna docina ją na odpowiednie profile. Dodatkowo jest to swego rodzaju zewnętrzna wizytówka. Blacha aluminiowa faluje i zmienia wygląd, co wielu uważa za jej urok. Dobra architektura nie boi się wyzwań – dodaje na koniec.

IFA Group projektuje nie tylko budynki biurowe. Pracownia architektoniczna z Gdańska zajmuje się przede wszystkim twórczym podejściem do indywidualnych projektów domów jednorodzinnych. W ich pracowni powstały między innymi dwa ciekawe projekty: dom w Gdyni oraz dom w gdańskiej dzielnicy Oliwa.
 

Dom w Gdyni fot. Kroniki Studio


Prostota i minimalny detal to cechy charakterystyczne dla ich gdyńskiego projektu. Dom został stworzony od podstaw w nowoczesnej technologii, wpisując się w modernistyczny charakter ulicy. Ten nowoczesny budynek swoją formą, proporcjami i kolorystyką nawiązuje do sąsiedniej zabudowy, stąd też jego robocza nazwa: „tacy sami”.

– Dom miał naturalnie wtapiać się w otaczającą go przestrzeń. Chcieliśmy zachować harmonię. To tzw. architektura tła – wyjaśnia Kamil Domachowski.
 

Dom z czapką – Gdańsk Oliwa fot. Jakub Nanowski


Kolor elewacji jest zintegrowany z kolorem naturalnego betonu. Architekci z IFA Group wybrali lekko ocieplony szary kolor. W samym projekcie poukrywali niektóre elementy, na przykład rynny i rury poprowadzone są w warstwie ocieplenia ścian. Brama garażowa jest wpasowana dokładnie pomiędzy mury z betonu architektonicznego. Wszystko po to, aby można było poprowadzić płynną linię przechodzącą z jednego elementu w drugi. Detal budynku jest minimalny w odbiorze, jednak pod spodem wymaga użycia specjalnych technologii. Wszelkie nawisy czy zadaszenia zewnętrzne są płytami betonowymi na łącznikach termicznych, dzięki czemu grubości tych elementów są możliwie najmniejsze. Przez to, że nie trzeba ich ocieplać, można ukazać ich surowy, betonowy charakter. Wentylację domu ukryto w posadzce nad parterem, dzięki czemu odkryto betonowy strop, który jedną płaszczyzną łączy się z zadaszeniem tarasu wychodzącego w ogród. Jak zostały zaprojektowane wnętrza domu w Gdyni? Tutaj również architekci wybrali minimalistyczny styl. Surowe ściany żelbetowe to gotowe elementy wykończeniowe, a drewniana podłoga ociepla cały projekt.
 

Siedziba firmy Voss fot. Kroniki Studio


„Dom z czapką” znajduje się na styku dwóch gdańskich dzielnic – bardzo zabytkowej i współczesnej. Bryła stworzona przez IFA Group jest historycznym rysem we współczesnej interpretacji.

– Dom stoi pomiędzy dwoma budynkami, z których jeden jest od niego niższy, a drugi wyższy. Rozmiar i kształt dachu wynikają z linii łączącej te dwa sąsiednie budynki, przez co dach mansardowy wieńczący dom jest przekornie przekrzywiony. Sama forma dachu mansardowego wynika z potrzeby zwiększenia znajdującej się pod nim przestrzeni. W jego górnej części wkomponowane zostało okno, na które szczególną uwagę zwrócił inwestor związany z branżą medyczną. Okno przypomina stetoskop lekarski. Dodatkowo stolarka okienna kolorystyką jest dopasowana do podłoża – opowiadają architekci. Dom jest nowoczesny, ale nie przytłacza. Ten projekt subtelnie wpisuje się w kontekst otoczenia.

Przypisy