Corporate PPA w obiekcie komercyjnym – uwarunkowania prawne

Administration&Business

Prowadzenie działalności gospodarczej w sektorach charakteryzujących się znaczącym zużyciem energii elektrycznej jest coraz większym wyzwaniem. Nie dziwi więc podejmowanie działań, które mają na celu obniżenie rachunków. Przedsiębiorcy dawno temu nauczyli się korzystać z zagwarantowanego w ustawie – Prawo energetyczne prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Coraz częściej też współpracują z ekspertami od efektywności energetycznej oraz od zakupów energii elektrycznej.

Korzystanie z eksperckiej wiedzy doradców może ułatwić dokonanie wyboru odpowiedniej oferty. Nie gwarantuje jednak, że energia zostanie kupiona tanio. Przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną (czyli sprzedawcy energii) w celu zapewnienia energii odbiorcom, zazwyczaj kupując ją na giełdzie lub od wytwórców. Jeżeli cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii jest wysoka, to jest ona również oferowana w wysokiej cenie odbiorcom.

Alternatywą dla pozyskiwania energii z giełdy jest jej zakup od wytwórcy energii z OZE na podstawie umowy sprzedaży energii elektrycznej, tzw. corporate Power Purchase Agreement (w skrócie cPPA lub corporate PPA).

Rodzaje corporate PPA

Pojęcie corporate PPA w ostatnich latach zyskało na popularności i obejmuje zróżnicowane modele sprzedaży energii elektrycznej oraz udostępniania infrastruktury do jej wytwarzania. Poniżej przedstawiam modele współprac...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy