Dołącz do czytelników
Brak wyników

News

23 listopada 2021

White Star Real Estate wdroży biophilic design w The Park Kraków

0 12

Powstający na krakowskim Podgórzu park biurowy klasy A odsłania kolejne atuty, jakimi chce się wyróżnić na rynku innowacyjnych powierzchni biurowych. The Park Kraków został zaprojektowany zgodnie z zasadami biophilic design, co jak potwierdzają badania, wspiera produktywność, kreatywność i wpływa na dobre samopoczucie osób pracujących w takim otoczeniu. Ambicją dewelopera - White Star Real Estate – jest by projekt stał się unikalnym miejscem pracy i ważnym, rozpoznawalnym punktem na mapie krakowskiego Podgórza. Kompleks ma też tętnić życiem wieczorami i w weekendy.

Biophilic design to kompleksowe podejście do projektowania, które wykorzystuje potencjał natury – roślinności, światła, wody i powietrza. Pozwala też na wielu płaszczyznach przywracać naturę do otoczenia człowieka. W The Park Kraków, wyłączono min. przestrzeń pomiędzy budynkami z ruchu samochodowego, tworząc strefy gdzie można odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu zieleni.

„Projektując The Park Kraków, przyświecał nam cel, by przestrzeń jaką oddajemy najemcom, była nie tylko innowacyjna, ale również skoncentrowana na potrzebach człowieka. Strategia biophilic design pozwala na realizację tych celów kompleksowo, zarówno jeśli chodzi o bezpośrednie otoczenie budynków, jak i aranżację wnętrz oraz do wykorzystanie powietrza i wody dla podniesienia komfortu osób przebywających w naszym Parku” – mówi Bartosz Prytuła, Managing partner z White Star Real Estate.

Kompleks The Park Kraków powstaje z wykorzystaniem ekologicznych, certyfikowanych materiałów.  Budynek ma nie tylko zapewnić jak największy komfort pracownikom, ale również optymalizację w zakresie zużycia mediów. W budynku znajdzie się system zarządzania BMS (ang. Building Management System), a także windy z napędem regeneracyjnym, oraz oświetlenie LED. Zastosowany zostanie również system detekcji wycieków wody, oraz oszczędna armatura, a odzyskana woda deszczowa będzie wykorzystana do podlewania zieleni.

„Obok innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań, przestrzeń biurowa będzie się cechowała doskonałą dostępnością dziennego światła, a cała przestrzeń – jej optymalizacja i organizacja ma się koncentrować na człowieku. Ekologiczny potencjał budynku, obok samej roślinności będzie też potwierdzony certyfikatem BREEAM” – dodaje Bartosz Prytuła, Managing Partner z White Star Real Estate.

Krakowskie Podgórze, to nie tylko największa z historycznych dzielnic Krakowa, ale także najbardziej zielona część miasta. Zaledwie 600 metrów od kompleksu biurowego znajduje się też Zalew Bagry, a w bezpośredniej bliskości nowej inwestycji znajduje się też rozbudowana sieć ścieżek rowerowych i rekreacyjnych. Z myślą właśnie o osobach przyjeżdżających do pracy na jednośladach, w The Park Kraków powstanie strefa dla rowerzystów, gdzie znajdą się szatnie, prysznice i stojaki na rowery.

Powstające w ramach The Park Kraków obiekty będą wyposażone w inteligentny system parkowania, oraz stacje do ładowania samochodów elektrycznych. O dobre samopoczucie pracowników zadba innowacyjny układ wentylacji wyposażony w Lampy UV, dzięki którym powietrze zarówno w przestrzeni biurowej, jak i w parkingu podziemnym będzie w 99,9% pozbawione zanieczyszczeń. W otoczeniu drzew, kwiatów i krzewów między budynkami powstaną również elementy małej architektury wykonane z naturalnych materiałów - drewna i kamienia, ale również  domki dla jeży i ptaków oraz odpowiednia infrastruktura dla owadów. Tereny zielone zajmą łącznie 3 hektary.  

Według wyników badań zawartych w raporcie Human Spaces: The Global Impact of Biophilic Design (BD) in the workspace – pracownicy, którzy mają dostęp w biurze do elementów naturalnych, byli o 15 proc. bardziej kreatywni, a ich produktywność była o 6 proc. wyższa od osób pracujących w tradycyjnych biurach. Z kolei badania przeprowadzone przez Uniwersytet Exeter pokazują, że osoby, które pracują wśród zieleni są o 15% bardziej wydajne, kreatywne i zmotywowane od tych, które w swoim otoczeniu są pozbawione roślinności.

Informacje o projekcie (The Park Kraków), deweloperze (White Star Real Estate) i inwestorze (Cain International): 

The Park Kraków to samowystarczalny kampus biurowy klasy A na krakowskim Podgórzu. W ramach projektu powstanie 8 budynków biurowych (około 100 000 mkw. całkowitej powierzchni najmu) łączących wyjątkową jakość i ponadczasową architekturę. Cały projekt będzie zrealizowany na powierzchni około 5ha, z czego 3ha to przestrzeń niezabudowana i w pełni wyłączona z ruchu samochodowego, co wraz z dużą ilością starannie dobranej zieleni, małą architekturą, strefami relaksu i szeroką ofertą udogodnień, stworzy w tym miejscu komfortowe środowisko pracy.  

White Star Real Estate jest znaną, międzynarodową firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, która zrealizowała łącznie prawie 60 wysokiej jakości projektów komercyjnych i mieszkaniowych. Wśród nich znaczącą część stanowi grupa prestiżowych budynków biurowych, a pozostałe inwestycje to magazyny, centra handlowe oraz osiedla domków jednorodzinnych i mieszkań. White Star Real Estate jest także doświadczonym zarządcą nieruchomości i częścią White Star Group, zajmującej się szeroko pojętymi nieruchomościami. White Star Group jest spółką holdingową założoną w celu realizacji usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami oraz inwestowaniem w nieruchomości i private equity, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej. 
www.whitestar-realestate.com

Cain International to prywatna firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości w Europie i Stanach Zjednoczonych. Od 2014 roku, firma zainwestowała ponad 5 miliardów dolarów w finansowanie nieruchomości. Cain International inwestuje również w firmy działające w sektorze lifestyle & leisure, rozbudowując w ten sposób portfolio usług, które odpowiadają na potrzeby współczesnych klientów. Firma, która powstała ze współpracy pomiędzy jej dyrektorem generalnym, Jonathanem Goldstein oraz Eldridge Industries. Cain International Advisers Limited, oddział firmy odpowiadający za zarządzanie aktywami oraz doradztwo inwestycyjne jest zarejestrowanym doradcą inwestycyjnym (SEC). 
www.cainint.com

Przypisy