Sodexo Polska rezygnuje z oleju palmowego

News

Sodexo Polska odchodzi od wykorzystania oleju palmowego we wszystkich 40 restauracjach pracowniczych. Polski oddział Sodexo jest jednym z pierwszych graczy na krajowym rynku usług żywieniowych, który zdecydował się na taki krok.

Jak wynika z ostatniej edycji raportu 4CF dla Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego import tego składnika spożywczego do Polski od 2019 r. spada. Jednocześnie w wielu branżach coraz częściej wykorzystuje się olej z palm olejowych pozyskiwany w zrównoważony sposób. Sodexo Polska postanowiło pójść krok dalej i całkowicie zastąpić ten produkt olejem rzepakowym.

Od siedmiu lat realizujemy strategię „Better Tomorrow Plan 2025”, zakładającą m.in. zapewnienie naszym konsumentom zdrowych opcji wyboru oraz promowanie lokalnych i zrównoważonych praktyk biznesowych. Nie zmienia to faktu, że  decyzja o całkowitej rezygnacji z oleju palmowego w naszych restauracjach stanowi dla nas przełomowy krok. Wierzymy bowiem, że te działania będą stanowić przykład dla innych firm i niedługo pozostali pójdą w nasze ślady – informuje Marcin Grabiwoda, Food Transformation Director, Sodexo Polska.

Droga Sodexo Polska do rezygnacji z oleju palmowego, który do niedawna stanowił niecałe 10 proc. wszystkich używanych przez przedsiębiorstwo tłuszczów zaczęła się w ubiegłym roku. Zadecydowano wówczas o wprowadzeniu w restauracjach firmy tłuszczu zawierającego w 100 proc. certyfikowany olej palmowy. Gwarancją źródła był certyfikat RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil), świadczący o wytwarzaniu oleju zgodnie ze standardami zrównoważonej produkcji. Rok później firma całkowicie odstępuje od wykorzystania oleju z palm olejowych w swoich lokalach na rzecz tego, który jest pozyskiwany z rzepaku. Zmiana ta zostanie wprowadzona w najbliższych miesiącach w każdej z 40 restauracji pracowniczych spod szyldu Sodexo Polska.

Wybór oleju rzepakowego jako składnika, który na stałe zastąpi olej palmowy nie jest przypadkową decyzją. Korzystanie z wytworu pracy okolicznych rolników daje szereg korzyści w postaci wzmocnienia lokalnych gospodarek czy zwiększenia kontroli nad procesem produkcji posiłków. Nie bez znaczenia jest także możliwość zapewnienia naszym konsumentom dostępu do produktów o najwyższej jakości, dzięki czemu ta zmiana nie będzie miała negatywnego wpływu na smak posiłków oferowanych w restauracjach Sodexo – podkreśla Michał Fabiszewski, Executive Chef Poland, Sodexo Polska.

Przypisy