Dołącz do czytelników
Brak wyników

News

1 września 2021

Rynek biurowy wraca na stabilny kurs
Colliers podsumowuje swoją aktywność na rynku biurowym w I poł. 2021 r.

0 24

Po pełnym wyzwań 2020 roku, wyniki Działu Powierzchni Biurowej w Colliers w pierwszej połowie 2021 r. pokazują, że wraca aktywność najemców na rynku biurowym. Od stycznia do końca czerwca eksperci Colliers z pionów Reprezentacji Najemcy i Właściciela doradzali łącznie w 67 transakcjach najmu prawie 100 tys. mkw. Dla porównania, w I połowie ubiegłego roku wynik działu osiągnął 87,7 tys. mkw., zaś w całym 2020 r. - 218,5 tys. mkw.

- Zeszły rok, który w Warszawie zakończył się niewielkim jak na realia pandemiczne spadkiem aktywności rynkowej o blisko 30% w porównaniu do 2019 r., budził wiele wątpliwości dotyczących tego, jak na rynku biurowym będzie wyglądał w 2021 r. Biorąc pod uwagę liczbę zamkniętych transakcji w pierwszej połowie 2021 roku i liczbę procesów, w które jesteśmy obecnie zaangażowani, wydaje nam się, że te obawy były na wyrost. Widzimy duże zainteresowanie Polską ze strony firm z branży BPO/SSC, które w dalszym ciągu decydują się na otwieranie u nas nowych lokalizacji – nie tylko w Warszawie, ale również w miastach regionalnych, np. we Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi – mówi Paweł Skałba, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, Colliers.

POLECAMY

Największy wolumen transakcji z udziałem ekspertów Colliers w I połowie 2021r. odnotowano w Warszawie (56 tys. mkw.), Wrocławiu (17,7 mkw.) i Krakowie (9,6 tys. mkw.).

- Tylko w pierwszej połowie 2021 r. pion Reprezentacji Właściciela sfinalizował tyle transakcji, co w całym 2020 roku. Dzięki temu jesteśmy liderem wśród agencji zarówno w Warszawie, jaki i w ujęciu ogólnokrajowym. Widać więc, że pierwsze miesiące tego roku charakteryzowały się dużo większą aktywnością najemców w porównaniu analogicznego okresu w 2020. To efekt sprecyzowania oczekiwań ze strony firm w kwestiach zmiany sposobu pracy, funkcjonowania biur oraz zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Także właściciele budynków dostosowali się do obecnych wymagań najemców i wykazują większą elastyczność negocjacyjną. Dobrych wyników spodziewamy się także w kolejnych kwartałach, gdyż jesteśmy w trakcie wielu procesów najmu, których zakończenie nastąpi w najbliższych miesiącach – mówi Izabela Kapil, Dyrektor Pionu Reprezentacji Właściciela w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliers.

Największe transakcje

Choć w dalszym ciągu w transakcjach reprezentowanych przez Colliers dominowały nowe umowy. Dużą część transakcji objęły również relokacje (łącznie 36,2 tys. mkw.).  

Wśród największych transakcji I połowy roku z udziałem ekspertów Colliers można wymienić:
najem 12,3 tys. mkw. przez 3M Service Center EMEA we wrocławskim biurowcu MidPoint 71, wynajęcie 11,3 tys. mkw. w nowo oddanym warszawskim biurowcu Widok Towers przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz relokacja firmy Heineken Global Shared Services do Podium Park A w Krakowie, gdzie centrum usług wspólnych zajmie 8,6 tys. mkw.

Powierzchnia do wzięcia

W I poł. 2021 roku wzrósł wskaźnik wolnej powierzchni, który w Warszawie wynosi obecnie 12,5% (w porównaniu do 9,9% w 2020 r.), a na dziewięciu największych rynkach Polski – 12,9%. W ostatnim okresie pojawia się coraz więcej opcji podnajmu biur, co do tej pory nie było widoczne w aż takiej skali - w samej Warszawie jest obecnie ok. 150 tys. mkw. powierzchni do podnajęcia w różnych konfiguracjach.

- Obecna sytuacja na rynku biurowym i zauważalny wzrost wskaźnika wolnej powierzchni sprawiają, że deweloperzy i właściciele nieruchomości są skłonni do większej elastyczności w negocjacjach z potencjalnymi najemcami. Ze strony najemców to może być dobry moment na zabezpieczenie atrakcyjnej powierzchni i warunków najmu na przyszłość. Naszym zdaniem ta sytuacja utrzyma się na pewno przez kolejne 18-24 miesiące. Większość firm podjęła już działania związane z analizą sposobu wykorzystania powierzchni biurowej, jak również wielkości swojego przyszłego biura, które w związku z wprowadzaniem pracy hybrydowej przez większość organizacji, będzie średnio 15-20% mniejsze niż przed pandemią. Obserwujemy również większą liczbę zapytań o powierzchnię flex, jednak większość firm będzie traktowało ją jako uzupełnienie w hybrydowym modelu pracy, cały czas uznając biuro za główne miejsce wykonywania obowiązków służbowych – prognozuje Paweł Skałba.


O Colliers

Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) jest wiodącą firmą oferującą szeroki wachlarz usług najwyższej jakości na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Działając w 67 krajach, ponad 15 000 specjalistów współpracuje w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów. Przez ponad 25 lat nasz doświadczony zespół liderów, posiadający blisko 20% udziałów firmy, zapewnił naszym akcjonariuszom roczny zwrot z inwestycji w wysokości prawie 20%. Z rocznymi przychodami firmy na poziomie $3,0 mld ($3,3 mld włączając spółki stowarzyszone) oraz aktywami w zarządzaniu o wartości $40 mld, maksymalizujemy potencjał nieruchomości i przyspieszamy sukces naszych klientów i pracowników. Dowiedz się więcej na corporate.colliers.com, lub śledź nas na Twitterze @Colliers i LinkedInie.

Colliers w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których łącznie zatrudnia około 300 specjalistów. Firma została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami przyznanymi m.in. w konkursach: Eurobuild, CIJ Journal, CEE Quality Awards, International Property Awards. Wśród otrzymanych przez Colliers wyróżnień znajdują się m.in.: nagroda Outsourcing Star przyznawana firmom nieruchomościowych najprężniej działających w sektorze outsourcingu oraz Gazele Biznesu wręczane najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce. Więcej o Colliers w Polsce na Colliers.com oraz na naszych kanałach LinkedIn, Instagram, YouTube oraz Facebook.

Przypisy