Olivia Centre przygotowuje dwa kolejne budynki

News

Olivia Centre po ogłoszeniu dwóch nowych projektów pozostaje najciekawszym centrum mixed-use. Zgodnie z planami, jeden z kolejnych budynków Olivii ma realizować funkcję biurową, a drugi mieszkaniową z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem (tzw. PRS). Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na budowę obu budynków.

Otrzymane pozwolenie potwierdza kierunek rozwoju, jaki Olivia obrała od początku swojego istnienia jako wielofunkcyjnego, otwartego na mieszkańców i turystów centrum. Otrzymane pozwolenie jest kolejnym z etapów inwestycji i nie oznacza automatycznego rozpoczęcia budowy. Dalsze analizy rynkowe dadzą odpowiedź, kiedy projekt otrzyma zielone światło dla jego realizacji, choć jego kształt jest już znany.

Nowe budynki zostaną wybudowane w północnej części centrum i osiągną wysokość nieco powyżej 50 metrów, odpowiadając wysokością ostatniej inwestycji Olivia Prime. Pierwszy budynek mieszkalny na terenie Olivii, którego robocza nazwa Olivia Nord związana jest z faktem, że będzie to najbardziej wysunięty na północ budynek centrum, zapewniać będzie funkcję długoterminowego najmu instytucjonalnego. Ta coraz popularniejsza formuła najmu zapewnia mieszkańcom możliwość wieloletniego zajmowania lokalu, ale także korzystania z wystandaryzowanej obsługi i usług dodatkowych, niedostępnych w przypadku najmu prywatnego. Z drugiej strony, bezpośrednie położenie przy centrum biurowym powoduje uspokojenie ruchu kołowego w okolicy i ożywienie tkanki miejskiej z korzyścią dla całej dzielnicy.

Na 4 kondygnacji budynku o roboczej nazwie Olivia Nord zaaranżowany zostanie taras, który będzie pełnić funkcję ogólnodostępnej otwartej przestrzeni. Wypełnią go liczne rośliny i miejsca wypoczynku. W budynku dostępnych będzie 151 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni. Część mieszkalna osiągnie 17 kondygnacji, zaś drugi budynek sięgnie 15 kondygnacji, oferując 20 tys. m2 powierzchni biurowo - usługowej. Różnica w liczbie pięter wynika z różnej wysokości lokali, choć wysokość obu budynków jest taka sama. Za projekt wnętrz odpowiedzialna będzie wielokrotnie nagradzana pracownia Design Anatomy, która w swoim portfolio ma projekt wnętrz 32 i 34 kondygnacji Olivii Centre, ponad 100 tys. m2 biur oraz mieszkań w projektach @Home i Olivia Home.

Za projekt najnowszych budynków odpowiada międzynarodowe biuro architektoniczne Epstein, na świecie realizujące takie obiekty, jak lotnisko O'Hare International w Chicago, a w Polsce Varso, Chmielna 89 czy Mennica Legacy Tower. Jak opisuje Paweł Kochanek, senior designer z biura Epstein pracujący nad projektem Olivia Nord i Olivia Nowa: Zespół budynków składa się z dwóch form wolnostojących połączonych ze sobą poprzez podium. Sąsiadują ze wspólnym atrium zawierającym ogólnodostępną przestrzeń z zielenią urządzoną o funkcjach publicznych oraz serwisowych. Architektoniczna forma tworzy zwieńczenie układu urbanistycznego istniejącej formy Olivia Centre od strony północnej. W poziomie parteru wejścia do budynków są połączone przestrzennie elementami daszku w formie „meandra” ciągnącego się z przerwami po fasadzie aż do ich południowego narożnika.

Wprowadzenie funkcji mieszkalnej do Olivii potwierdza jej wieloletnią politykę rozwoju w kierunku wielofunkcyjnego obiektu, otwartego na mieszkańców i ich potrzeby. W dotychczasowych budynkach centrum dostępnych jest już 12 restauracji, liczne punkty usługowe, piekarnia, dwukondygnacyjne centrum fitness, apteka, dwa centra medyczne, ogólnodostępny egzotyczny ogród Olivia Garden, w którym dla gości przygotowano 3,5 tyś roślin sięgających nawet 11 metrów wysokości, reprezentujących ponad 400 gatunków i pochodzących z 5 kontynentów oraz centra eventowo-konferencyjne mogące w sumie pomieścić nawet 1000 osób. Za realizację takich kierunków rozwoju Olivia zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia, a dowodem jej otwarcia na turystów i mieszkańców jest nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego przyznana z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki w 2020 roku, a także laury European Property Awards dla Olivia Garden, nazywane w branży „architektonicznymi Oscarami”.

Olivia Centre to także oferta kulturalna i sportowa dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Liczba wydarzeń w każdym miesiącu sięga kilkudziesięciu koncertów, zajęć, a nawet spektakli teatralnych wystawianych na najwyżej położonej scenie w Polsce.

W obu przygotowywanych budynkach kondygnacje parterowe zapewnią kolejne lokale usługowe, dodatkowo rozwijające wachlarz usług dostępnych w Olivia Centre. Tego typu centra lub obiekty wielofunkcyjne (mixed-use) integrują wiele funkcji miejskich. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się koncepcja miast 15-minutowych, a Olivia staje się regionalnym wyznacznikiem tego trendu. Jego założeniem jest realizacja większości codziennych potrzeb w promieniu 15-minutowego spaceru. Efektem jest wykreowanie żywych i modnych dzielnic miejskich, stanowiących centrum życia społeczności lokalnych.

Rozwój Olivii o kolejne budynki oparty jest na utrzymującym się na wysokim poziomie popycie na jej powierzchnie, a zarazem rozwinięciem o nowe, od dawna sygnalizowane przez rynek funkcje – podkreśla Maciej Kotarski, dyrektor działu komercjalizacji w Olivia Centre. Wprowadzenie do naszego centrum funkcji mieszkalnej to równocześnie kolejny ważny krok w rozwoju Olivii jako w pełni wielofunkcyjnego, żyjącego 24 godziny na dobę obiektu. Bardzo czekamy na wprowadzenie funkcji mieszkaniowej do Olivii. Do licznych kawiarni, punktów gastronomicznych i wysoce ocenianych funkcji miejskich wprowadzamy lokale mieszkalne w formie dotychczas niedostępnej na terenie Trójmiasta – zapewniamy połączenie komfortowego życia i pracy w ramach jednego obiektu.
 

Przypisy