Nowa siedziba PZU – zrównoważone budownictwo z myślą o człowieku

ARTYKUŁY

Bezpieczna, komfortowa i zrównoważona przestrzeń do pracy to nie tylko marzenie pracowników, ale także cel stawiany sobie dzisiaj przez odpowiedzialne organizacje. Budowanie i aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu użytkowników obiektu oraz poszanowanie środowiska pokazują, jak ważne dla firm stają się dzisiaj wartości proekologiczne. Nowopowstała siedziba centrali największego polskiego ubezpieczyciela, PZU Park, wybudowana przez firmę Skanska, to biurowiec zlokalizowany na warszawskiej Woli, który jest zieloną i ekologiczną przestrzenią przyjazną dla 4500 pracowników PZU.

Nowa siedziba i nowy model pracy

PZU Park to budynek spełniający najwyższe standardy związane z komfortem i bezpieczeństwem pracy. Wdrożone w nim rozwiązania pozytywnie wpływają na dobrostan i samopoczucie pracowników. Co ważne, z obiektu w pełni wygodnie mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Nowoczesny i zaawansowany technologicznie budynek pozbawiony jest barier, które mogłyby uniemożliwić im korzystanie ze wszystkich dostępnych udogodnień.

Projekt zmiany głównej siedziby PZU powiązaliśmy z wdrażaniem nowego modelu pracy, dlatego przy projektowaniu nowej przestrzeni biurowej od razu uwzględniliśmy nowe potrzeby oraz szanse, które wynikają z przejścia na model hybrydowy. Naturalną konsekwencją hybrydy jest chociażby wprowadzenie systemu współdzielenia biurek, a dzięki zastosowaniu idei desk sharingu mogliśmy przygotować komfortowe miejsce pracy dla znacznie większej liczby pracowników Grupy PZU – mówi Mariusz Flisiuk, dyrektor biura nieruchomości w PZU.

Jak podkreśla Anna Wardecka, dyrektor zarządzająca ds. HR w PZU, firma oferuje przestrzeń do pracy dla osób o każdym temperamencie. – Ekstrawertycy znajdą miejsce, gdzie mogą pracować w grupach, a osoby lubiące spokój bez problemu mogą korzystać z cichych pomieszczeń z wygodnymi kanapami i fotelami, by pisząc mejla, odpocząć od zgiełku otwartych pomieszczeń. W efekcie PZU Park to różnorodna powierzchnia do spotkań, pracy w skupieniu, współpracy, szkoleń, warsztatów i wypoczynku (aktywnego lub wyciszenia). Kolejnym wyzwaniem było dopaso­wanie przestrzeni do charakterystyki pracy poszczególnych biur – zupełnie inne potrzeby mają w końcu pracownicy działów praw­nych, a zupełnie inne działy sprzedaży czy marketingu – mówi Anna Wardecka.

Pracownicy PZU pracują w modelu hybrydowym, który zakłada trzy dni pracy z biura i dwa dni z domu w tygodniu.
 


Najbardziej ekologiczny wieżowiec w Warszawie

Tuż obok usprawnień technicznych użytkownicy budynku podziwiać mogą jego zielony charakter. W lobby znajduje się inspirowana naturą ściana zieleni wysoka na cztery kondygnacje, o dokładnej powierzchni 330 mkw. – Pokrywa ją ponad sześć tysięcy różnych roślin, które wytwarzają tlen, jaki w ciągu doby wystarczyłby dla 150 osób. Ściana pełna zieleni robi niesamowite wrażenie i sprzyja poprawie samopoczucia. To zdecydowanie niepowtarzalny projekt, cieszący oczy także osób przebywających na zewnątrz, a wszystko to za sprawą przeszklonej elewacji budynku – dodaje Anna Wardecka.

W nowej siedzibie PZU zastosowano system wentylacji z wysokiej klasy filtrami, które dostarczają o 30% więcej świeżego powietrza do obiektu, niż wymagają tego powszechne normy. W budynku zamontowano adiabatyczne nawilżacze, gwarantujące odpowiednią wilgotność powietrza.  Praca użytych filtrów polega na zatrzymaniu pyłek kwiatów i zarodników grzybów powodujących alergie.

Wyróżnikiem biurowca jest nowoczesna i ekologiczna architektura, która definiuje obiekty przyszłości – energooszczędne, bezpieczne i innowacyjne. Wszystkie zastosowane materiały oraz wdrażane rozwiązania instalacyjne zostały potwierdzone certyfikatami LEED na poziomie Platinum, WELL Gold zrealizowanym w schemacie Core & Shell, także WELL Health-Safety Rating.
 


Budynek z certyfikatami na światowym poziomie

Jednym z certyfikatów, jakie otrzymał biurowiec, jest LEED Core&Shell na poziomie Platinum. To znany w środowisku międzynarodowym system oceny budynków, gdzie ocenie podlegają kryteria związane z oszczędnością energii i redukcją zużycia wody. Czynniki te bezpośrednio wpływają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, o czym głośno mówi się w branży real estate, zwłaszcza dzisiaj, kiedy w rozmowach z ekspertami wielokrotnie pojawia się temat konieczności ograniczenia śladu węglowego w budynkach.

PZU Park zdobył także certyfikat WELL Health-Safety Rating, który otrzymują obiekty o najwyższych parametrach bezpieczeństwa. Budynki, gdzie pomyślnie przeprowadzono proces tego rodzaju certyfikacji, są miejscami przyjaznymi do pracy, zdrowymi i ograniczającymi ryzyko przenoszenia chorób. Spełnienie wymagań związanych z dbałością o zdrowie pracowników jest szczególnie ważne w odniesieniu do trwającej pandemii czy zwiększonej liczby zachorowań na grypę.

Innowacyjne rozwiązania i zaawansowana technologia pozwalają na zużywanie mniej zasobów w całym budynku. Przykładem jest system odzyskiwania wody szarej, niezabrudzonej, ale nienadającej się do spożycia oraz gromadzenia wody deszczowej. Pozwala on zaoszczędzić ponad 60% wody pitnej. Z kolei wybrana roślinność na zewnątrz nie wymaga podlewania wodą z sieci miejskiej, co również generuje realne oszczędności. Co więcej, za sprawą szczelności fasady i wyborze odpowiednich materiałów odbijających promieniowanie słoneczne na dachu, budynek będzie zużywał o około 30% mniej energii w porównaniu do budynku bazowego opracowanego na potrzeby certyfikacji LEED.
 


Świetna lokalizacja w sercu warszawskiej Woli

Lokalizacja, otoczenie i infrastruktura PZU Park nie są przypadkowe. PZU zdecydował, że siedziba firmy będzie znajdować się w jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w Warszawie. Pozwoli to na łatwe dotarcie do biura pracownikom mieszkającym w różnych częściach miasta. Lokalizacja PZU Park gwarantuje wygodny dojazd komunikacją miejską z każdego punktu w stolicy. Duża liczba bezpośrednich połączeń ma zachęcić pracowników do podróżowania transportem miejskim, co pozwoli oszczędzić pieniądze i jednocześnie jest pożyteczne dla środowiska. Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z tej propozycji i muszą przyjeżdżać do pracy własnym autem, zostało przygotowanych 187 miejsc postojowych. W podziemnym garażu na pracowników czekają także stanowiska do ładowania samochodów, rowerów i hulajnóg elektrycznych.

Proekologiczne podejście do planowania przestrzeni budynku i jego otoczenia widoczne jest na każdym kroku. Kolejnym ciekawym przykładem jest chodnik sąsiadujący z obiektem zaprojektowany z fotokatalicznego materiału redukującego w powietrzu poziom szkodliwych NOx, wytwarzanych przez spaliny samochodowe.

Pracownicy PZU mogą korzystać z bezpiecznej, wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni biurowej. Do ich dyspozycji oddano nowoczesne systemy drukujące, foodomaty, relaks-roomy, siłownię, bogato wyposażone sale konferencyjne czy też kabiny akustyczne. Obsługa cateringowa proponuje pełnowartościowe posiłki dystrybuowane w ekologicznych opakowaniach. Idea ta, podobnie jak inne proekologiczne rozwiązania, doskonale wpisują się w podejście PZU do środowiska i ekologii. Dzięki siłowni i pokojom relaksu pracownicy mogą zadbać o work-life balance, odprężyć się i zadbać o swoje zdrowie. Nowa siedziba PZU to idealny przykład na to, jak umiejętnie można połączyć funkcje, jakie powinno pełnić nowoczesne biuro, z komfortową przestrzenią, w której pracownicy chcą przebywać i w której czują się dobrze.
 

POBIERZ ARTYKUŁ

Przypisy