Dołącz do czytelników
Brak wyników

News

21 listopada 2022

Marynarska Business Park – modernizacja w duchu ESG

0 88

Jeden z największych kompleksów biurowych na warszawskim Mokotowie - Marynarska Business Park - przechodzi właśnie gruntowną modernizację. Projekt realizowany jest ze szczególną dbałością o zrównoważony rozwój zgodnie z aspektami ESG. Dzięki przebudowie nowe oblicze zyskają przestrzenie wspólne biurowców oraz teren zewnętrzny, gdzie 6.000 mkw. betonowego parkingu zamienia się w ogólnodostępny park. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał 2023 roku.

Rewitalizacja kompleksu Marynarska Business Park jest kontynuacją prowadzonej przez Syrena Real Estate i PineBridge Benson Elliot strategii nadawania nowego życia starszym budynkom biurowym.

 - Modernizację kompleksu zaczęliśmy od przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej, który pokazał, że najbardziej znaczące ulepszenia, jakie możemy wdrożyć w budynkach dotyczą systemu HVAC. Wprowadzimy zatem szereg rozwiązań w wentylacji oraz klimatyzacji mających realny wpływ zarówno na komfort przebywania w biurowcach, jak również na wydajność energetyczną i tym samym niższe koszty eksploatacji budynków. Model energetyczny pokazuje, że rozwiązania, które zaimplementujemy zmniejszą zużycie energii oraz ograniczą emisję dwutlenku węgla w kompleksie - podsumowuje Witold Zatoński, partner zarządzający w Syrena Real Estate.
 


Największą metamorfozę przechodzi patio, gdzie na miejscu betonowego parkingu pojawi się park z przyjazną dla ekosystemu rodzimą zielenią. Posadzonych zostanie tu 12 gatunków drzew o początkowej wysokości ok. 3 metrów oraz 96 rodzajów krzewów. Nowy dziedziniec wyróżniać się będzie zielonymi wzniesieniami, między którymi pojawią się strefy relaksu oraz instalacja wodna w postaci fontanny i przepływającego po terenie strumyka. Wyjątkowego charakteru doda przestrzeni zaprojektowany otwarty pawilon zbudowany częściowo z elementów pochodzących z recyklingu z zielonym dachem służący jako miejsce spotkań i wydarzeń. Będzie on pełnił również funkcję edukacyjną związaną z ekologią i właściwym gospodarowaniem wodą. Obiekt wyposażony zostanie w system retencji deszczówki oraz elementy infrastruktury angażujące najemców i lokalną społeczność do działań na rzecz ochrony wodnych ekosystemów, np. poprzez wykorzystanie zgromadzonej wody do podlewania roślin. Klimatu patio dopełni designerskie oświetlenie w formie ringów. W parku wdrożony zostanie ponadto system retencji wody, który pomoże w utrzymaniu spójnego mikroklimatu, pojawią się budki dla ptaków oraz hotele dla owadów.

Nowe patio będzie miejscem otwartym na miasto i przyjaznym zarówno dla ruchu pieszych, osób z niepełnosprawnościami oraz dla rowerzystów. Dziedziniec będzie wyłączony z ruchu samochodowego, możliwe tu będą jedynie dojazdy taksówek i parkowanie krótkoterminowe, co pozwoli na dogodny dostęp gości do poszczególnych biurowców. Z myślą o komforcie najemców na terenie zewnętrznym postawione zostały ekrany odgradzające inwestycję od ruchliwej ulicy Marynarskiej. Będzie się po nich piąć zieleń, która dodatkowo spełni też funkcję antysmogową.
 


Głównym projektantem nowej odsłony Marynarska Business Park jest Pracownia Architektoniczna MJZ, projekt zieleni opracowało iGreen Architektura Krajobrazu, projekt wnętrz to dzieło Łoskiewicz Studio. Za przebudowę odpowiada Grupa Reesco, a za project management cmT.

- Kluczowe idee, które przyświecały nam przy projektowaniu to pragmatyzm, ekologia i mądry design. Chcieliśmy, by nowa przestrzeń była nie tylko użyteczna i piękna, ale też zrealizowana z korzyścią dla najemców, lokalnej społeczności i ekosystemu. Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją obecnie miasta są wyspy ciepła tworzone przez betonowe nawierzchnie.
W modernizowanym kompleksie również mieliśmy do czynienia właśnie z takim przypadkiem. Odwróciliśmy ten efekt zamieniając parking naziemny w pełen zieleni park z 50-cioma drzewami. Dodatkowo przy projektowaniu pawilonu oraz ścieżek na patio
wykorzystaliśmy materiały pochodzące z rozbiórek, m. in. pylonów reklamowych. Poza tym nie ma bardziej ekologicznego rozwiązania niż adaptowanie i przywrócenie do życia w efektywny sposób już istniejącego budynku mówi Maciej Zawadzki z MJZ.

 


W ramach rewitalizacji inwestycji Marynarska Business Park metamorfozie poddane zostaną także hole wejściowe każdego z czterech budynków kompleksu. Nowy design, wyposażenie, materiały i oświetlenie sprawią, że lobby staną się nowoczesnymi i funkcjonalnymi miejscami do spotkań i pracy. Główna recepcja kompleksu zlokalizowana zostanie w biurowcu B usytuowanym od ulicy Taśmowej. Będzie ona wyposażona w nowoczesny system kontroli dostępu oraz dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. We wszystkich lobby zainstalowane zostaną multimedialne terminale informacyjne, które będą pomagały
w nawigacji po obiekcie. Wspólnym elementem dekoracyjnym łączącym wszystkie hole wejściowe będą oryginalne, spójne wielkoformatowe rzeźby. W
biurowcu B zaprojektowane zostało także nowoczesne centrum konferencyjne. Na 250 mkw. najemcy będą mieli do dyspozycji 4 sale konferencyjne, pokój dla rodzica z dzieckiem oraz kuchnię. Zorganizowana została tu sala fitness do ćwiczeń, z której już teraz można korzystać indywidualnie lub w grupach. W planach jest także poszerzenie oferty gastronomicznej biurowca.
 


Kompleks Marynarska Business Park będzie płynnie skomunikowany z okoliczną siecią ścieżek dzięki przebiegającej przez patio wewnętrznej drodze rowerowej. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji pełną infrastrukturę - parking dla jednośladów na 120 miejsc na poziomie podziemnym razem z szatnią z prysznicami oraz czterema ładowarkami dla rowerów elektrycznych, a także stojaki naziemne i stację do samodzielnej naprawy pojazdów. Parking dla zmotoryzowanych dostępny jest na 3 poziomach podziemnych, gdzie łącznie do dyspozycji najemców i gości biurowców jest 1.300 miejsc postojowych dla samochodów. Wkrótce pojawią się na nim także stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja realizowana jest zgodnie z podstawami ESG. Posiada certyfikat BREEAM In Use 2015 na poziomie Excellent.  Po zakończonej modernizacji kompleks będzie ubiegał się o kolejne certyfikaty: Breeam In-Use w nowym systemie v6, certyfikat WELL, WELL Health & Safety oraz WIREDSCORE, oceniający jakość funkcjonowania oraz system łączności cyfrowej nieruchomości oraz białe certyfikaty efektywności energetycznej. Za doradztwo w procesie certyfikacji projektu odpowiada zespół ekspertów z JW+A. Inwestor współpracuje także z Fundacją Integracja w celu jak najlepszego dostosowania inwestycji do potrzeb osób
z niepełnosprawnościami.

 


Marynarska Business Park to kompleks 4 budynków biurowych o łącznej powierzchni użytkowej 46.000 mkw. Od 2020 roku projekt znajduje się w portfolio spółek Syrena Real Estate i PineBridge Benson Elliot. W Marynarska Business Park swoje siedziby mają m.in. firmy: Accord, Colgate, Daikin Europe, Eurocash, Ford, JDE, Oceanic, S.C Johnson, Sitel oraz WDX. Na terenie kompleksu działa także przychodnia Luxmed, kawiarnia Gorąco Polecam oraz kiosk Inmedio.

Przypisy