Inwestycje w nieruchomości a podatki

Administration&Business

Kwestie podatków związanych z inwestowaniem w nieruchomości mogą być dość złożone, zwłaszcza dla inwestora, który dopiero zaczyna. Niemniej, inwestycje w nieruchomości wiążą się z ich płaceniem. Co więcej, podatki stanowią w nieruchomościach bardzo istotny element – może nawet bardziej niż w niejednym innym biznesie. O stopniu ich skomplikowania najlepiej świadczy fakt, że nawet wielu księgowych ma z nimi poważne problemy. Jakich podatków należy się spodziewać, rozważając inwestycje w nieruchomości? W artykule skupiono się głównie na podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku VAT i dochodowym.

Inwestycje w nieruchomości a podatek PCC

Pierwszy podatek, z jakim się zderzy każdy inwestor, to podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który muszą zapłacić wszyscy, którzy kupują nieruchomości z rynku wtórnego – zarówno osoby fizyczne, jak i spółki prawa handlowego. Jego wysokość jest wyrażona w procentach i wynosi 2% wartości ceny rynkowej nieruchomości (ważne jest tu określenie: „cena rynkowa”).

Jeśli flipper nabywa nieruchomość po bardzo okazyjnej cenie, urząd skarbowy może od niego zażądać dopłaty podatku PCC do wysokości wartości rynkowej nieruchomości. Ważne jest zatem, aby w akcie notarialnym zaznaczyć, że nieruchomość jest w stanie do remontu czy nawet generalnego remontu. Dobrze jest też zrobić i zachować dokumentację zdjęciową. Jeżeli cena zakupu nieruchomości była rażąco niska, można mieć w zasadzie pewność, że urząd skarbowy wystosuje wezwanie do dopłacenia wraz z odsetkami kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnione z podatku PCC są inwestyc...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy