Dołącz do czytelników
Brak wyników

Administration&Business

16 listopada 2020

NR 5 (Październik 2020)

Czy zielone certyfikaty w magazynach to już standard?

117

Budownictwo, w tym branża magazynowa, ma niewątpliwie ogromny wpływ na stan środowiska. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że w tym sektorze jest obecnie ogromny nacisk na rozwiązania proekologiczne. Skąd więc mieć pewność, że wybrany magazyn jest zbudowany zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju? Rozwiązaniem mogą być systemy ekologicznej certyfikacji, które ostatnio zyskują coraz większą popularność.

Według badań przeprowadzonych przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield ponad 60% najemców pyta o systemy ekologicznej certyfikacji, a aż 82% deweloperów certyfikuje swoje budynki wybranymi systemami. Takie wyniki pokazują, że trend na wprowadzanie ekologii do przestrzeni magazynowych jest coraz silniejszy.

Podobnie jak w przypadku biurowców, certyfikacja ekologiczna magazynów systematycznie staje się rynkowym standardem. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych oraz przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej, co najlepiej świadczy o zmieniających się realiach rynkowych. Daje to także możliwość dodatkowej promocji i zaznaczenia na rynku swojej przewagi konkurencyjnej. Dla potencjalnych klientów czy pracowników kwestie związane z ochroną środowiska mogą mieć kolosalne znaczenie.

Czym są ekologiczne certyfikaty?

Wielokryterialne systemy oceny budynków oraz wydawane na ich podstawie certyfikaty są formalnym potwierdzeniem, że budynek logistyczny lub przemysłowy został zaprojektowany i zbudowany w duchu zrównoważonego rozwoju.

Cały cykl życia budynku – od projektowania, przez budowę, użytkowanie, aż po rozbiórkę – powinien być zgodny z określonymi wymogami. W praktyce w znacznej mierze sprowadza się to do stosowania takich zasad jak zmniejszanie zużycia materiałów budowlanych czy energii podczas budowy, ponowne użycie materiałów budowlanych tam, gdzie to możliwe, ponowne użycie materiałów z rozbiórki oraz stosowanie źródeł energii odnawialnej.

Na świecie stosuje się kilka systemów certyfikacji ekologicznej, np. LEED, BREEAM, WELL, DGNB (Niemcy), HQE (Francja), CASBEE (Japonia). Według danych z najnowszego raportu Industrial goes green” firmy Cushman & Wakefield (dostępny na https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2020-09-08/32j41y) 90% badanych deweloperów działających w Polsce woli stosować w swoich obiektach system BREEAM, a pozostałe 10% – LEED. Jeśli się weźmie pod uwagę najemców, to 78% osób zainteresowanych certyfikacją pyta o system BREEAM, a o system LEED i WELL – po 11%.

Który system wybrać?

Choć obydwa systemy służą sprawdzeniu, czy budynek jest zgodny z koncepcją zrównoważonego rozwoju, to istnieją między nimi różnice, które w zależności od rodzaju inwestycji decydują o wyborze odpowiedniego rozwiązania. BREEAM (building research establishment environmental assessment) jest najdłużej stosowanym systemem oceny i poświadczania budownictwa zrównoważonego. Jest on częścią brytyjskiego certyfikatu budowlanego. Natomiast LEED (leadership in energy and environmental design) jest najczęściej używanym na świecie systemem oceny, jeśli się weźmie pod uwagę liczbę certyfikowanych budynków.

W przypadku BREEAM certyfikacją zajmuje się asesor, który odpowiada za rejestrację budynku, interpretację wymagań, organizowanie spotkań z zespołem projektowym, kompletowanie dokumentacji i komunikację z operatorem systemu. Natomiast przy systemie LEED zajmuje się tym operator systemu (USGBC) we współpracy z organizacją Green Business Certification Inc. (GBCI). Poza granicami Stanów Zjednoczonych proces ubiegania się o certyfikat wiąże się z koniecznością współpracy z akredytowanym profesjonalistą (LEED AP).

Przy certyfikacji LEED certyfikat wydawany jest raz po ukończeniu budynku i charakteryzuje się on większymi wymaganiami obowiązkowymi. Natomiast przy systemie BREEAM certyfikat wydawany jest dwa razy: dla projektu i po ukończeniu budowy. Jest to system z mniejszymi wymaganiami obowiązkowymi. W obu przypadkach systemy są bardziej skuteczne przy wysokim poziomie certyfikacji.

Niedoskonałości systemów zielonej certyfikacji

Zjawisko wykorzystania systemów zielonej certyfikacji oraz ich rosnąca popularność na polskim rynku magazynowym są budujące. Warto jednak zaznaczyć, że ani LEED...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy