Dołącz do czytelników
Brak wyników

News

16 lutego 2021

Biurowiec Neon w Gdańsku zmienia właściciela!

15

Firma Torus sprzedała czwarty i ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku – biurowiec Neon. Kupującym jest DWS - podmiot zarządzający funduszami inwestycyjnymi, który dokonał zakupu do jednego ze swoich niemieckich funduszy nieruchomościowych. Wartość transakcji to ponad 80 mln euro netto.

Budowa Neonu trwała dwa lata i zakończyła się w październiku 2019 roku. Budynek ma ponad 35 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 33,5 tys. mkw. z przeznaczeniem na biura (przy powierzchni typowej kondygnacji biurowej wynoszącej ponad 3 tys. mkw.). Nieco ponad 1,5 tys. mkw. to powierzchnie usługowe zlokalizowane na parterze, które dopełniają pasaż – miejsce spotkań i spędzania czasu zaprojektowane pomiędzy budynkami Alchemii. Tak, jak wcześniejsze etapy kompleksu, budynek Neon posiada certyfikat ekologiczny LEED na najwyższym poziomie, Platinum. Budynek stanowi architektoniczne i funkcjonalne dopełnienie Alchemii, która zaprojektowana została w całości przez pracownię APA Wojciechowski Architekci.

„Tą sprzedażą dopełniamy cały, trwający blisko 10 lat projekt inwestycyjny o nazwie Alchemia. Wszystkie cztery etapy zostały z sukcesem skomercjalizowane i sprzedane różnym funduszom inwestycyjnym, potwierdzając jakość i wartość naszych budynków. Obecna transakcja cieszy szczególnie – negocjacje trwały wiele miesięcy i toczyły się w trudnych, pandemicznych realiach” – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

DWS jest jednym z wiodących globalnych zarządców funduszy inwestycyjnych z aktywami o wartości 759 miliardów euro (stan na 30 września 2020 r.). Firma już od ponad 50 lat inwestuje w nieruchomości, a łączna globalna wartość tych inwestycji wynosi ponad 65 miliardów euro (stan na 30 września 2020 r.).

Torus jest jednym z liderów wśród polskich deweloperów biurowych. Do tej pory, uwzględniając Neon, firma zrealizowała 7 transakcji sprzedaży swoich nieruchomości biurowych do 6 różnych funduszy (5 budynków Arkońska Business Park oraz 4 etapy Alchemii) za łączną kwotę blisko 370 mln euro.

Obsługę prawną po stronie Torusa zapewniała kancelaria Greenberg Traurig, a zespół transakcyjny prowadzony był przez partnera Agnieszkę Stankiewicz oraz Rafała Siwka (Senior Associate). Sprzedaż Neonu to druga najwyższa pod kątem wartości transakcja w historii firmy Torus i jedna z największych w historii trójmiejskiego rynku biurowego.

Przypisy