Biurowiec .KTW II jednoznacznie „Excellent” Potwierdza to finalny certyfikat BREEAM

News

.KTW II, oferujący nowoczesne przestrzenie biurowe w sercu Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Dokument stanowi końcową ocenę oddziaływania budynku na środowisko. Wynik 80,6% potwierdza, że biurowiec powstał w duchu ekologii oraz zapewnia zdrowe i komfortowe warunki pracy.

BREEAM to międzynarodowy system oceny budynków pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju. Certyfikaty są przyznawane przez Building Research Establishment Global (BRE) w oparciu o spełnienie wymogów w dziesięciu obszarach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, ekologia, odpady, zanieczyszczenia, innowacje. Biurowiec .KTW II z powodzeniem przeszedł etap Post-Construction Stage, który zakończył na poziomie Excellent z wynikiem 80,6%, uzyskując tym samym Final BREEAM Certificate. To wynik jeszcze wyższy od otrzymanego na etapie Design Stage (79,7%), co pokazuje, że biurowiec został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najlepszymi praktykami.

– Certyfikat BREEAM Excellent z wynikiem 80,6% to niewątpliwie wspaniałe zwieńczenie udanej współpracy pomiędzy Zespołem Gleeds Polska ds. Zrównoważonego Budownictwa a naszymi specjalistami w zakresie project i cost managementu, inspektorami nadzoru, koordynatorami robót oraz inwestorem. Jesteśmy szczególnie dumni z wyniku, gdyż obiekt został zrealizowany w systemie wykonawców pakietowych, a budowa w przeważającej części pokrywała się terminowo z okresem pandemii. Cieszymy się, mogąc wspierać powstawanie certyfikowanych budynków, zgodnych z założeniami ESG, przyjaznych dla użytkowników i środowiska – mówi Andrzej Kozak, Gleeds Polska Deputy Managing Director.

Biurowiec .KTW II uzyskał maksymalną notę w kategoriach transport oraz woda. Doceniono lokalizację w centrum Katowic, w sąsiedztwie Strefy Kultury, która umożliwia wygodne korzystanie z rozbudowanej sieci dróg, środków komunikacji publicznej oraz ścieżek rowerowych. W przypadku wody wyróżnikiem jest armatura ograniczająca jej zużycie oraz system opomiarowania zapobiegający awariom. O ekologicznym charakterze biurowca świadczy również m.in. o 50% mniejsza emisja CO2 w porównaniu z budynkiem referencyjnym, wykorzystanie do budowy jedynie materiałów o niskiej zawartości LZO czy nowoczesne, energooszczędne instalacje, takie jak free-cooling i preheating.

W budynku zastosowano również szereg innych rozwiązań wpływających na komfort pracy w biurze: systemy wentylacyjne wyposażone zostały w wysokiej klasy filtry antysmogowe i wymienniki glikolowe, ilość dostarczanego powietrza przekracza zalecane normy o 1/3, centralne nawilżanie powietrza zapewnia min. 40% wilgotności, a za chłodzenie odpowiada klimatyzacja z układem wody lodowej. Indywidualne sterowanie temperaturą, oświetleniem i siłą nawiewu odbywa się za pomocą systemu BMS. Umożliwia on również zarządzanie infrastrukturą techniczną i elektryczną oraz kontrolę dostępu do powierzchni najmu.

– Drogę do realizacji biurowca .KTW II wyznaczała nam chęć zapewnianie przyszłym użytkownikom poczucia dobrostanu. Uzyskany wynik certyfikacji BREEAM potwierdza efektywność wdrożonych rozwiązań, które są przyjazne środowisku, podnoszą komfort pracy najemców i pozwalają na optymalizację kosztów operacyjnych. Co więcej, przyznana ocena jest tak samo wysoka, jak w przypadku .KTW I, co pokazuje, że oba budynki tworzą równie jakościowe i bezpieczne środowisko pracy. Dziś nasza flagowa inwestycja komercyjna mieści się w czołówce najlepszych obiektów w kraju, co daje nam ogromne poczucie satysfakcji – mówi Marta Jełowicka-Gabor, senior manager ds. zarządzania portfelem nieruchomości w TDJ Estate.

Budowa biurowca .KTW II zakończyła się na początku 2022 roku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło w styczniu br. Dostarczył na rynek 2,1 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz 39,9 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Jest to tym samym jedna z największych inwestycji biurowych na rynkach regionalnych ukończonych w ubiegłym roku. Obecnie zaawansowanie poziomu komercjalizacji przekroczyło 60%.

Przypisy