Architektura bez barier

Administration&Business

Rozwiązania zwiększające dostępność budynku i terenu wokół niego coraz częściej są uwzględniane podczas projektowania oraz modernizacji budynków przeznaczonych na cele biurowe. W ostatnich latach wiele mówi się o likwidacji barier architektonicznych, co wynika nie tylko z konieczności zapewnienia dostępności budynków i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością, ale również potrzeb starzejącego się społeczeństwa.

Pracownicy biurowi oraz goście i klienci biur nie są jednorodną grupą, jaką stanowili jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia. Wówczas w Polsce nie myślało się o projektowaniu z myślą o osobach niepełnosprawnych, a na świecie temat dopiero raczkował. Obecnie zarówno sytuacja demograficzna, jak i świadomość społeczna znacznie się zmieniła, także u nas. Coraz częściej pracodawcy są otwarci na pracowników z różnymi niepełnosprawnościami, także tymi, które wynikają z chorób cywilizacyjnych, a więc są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Wydajność tych pracowników, często wysoko kwalifikowanych specjalistów, w dużej mierze zależy od jakości miejsca, w którym pracują. Zapewnienie im właściwych warunków pracy staje się racjonalnym, podyktowanym rachunkiem ekonomicznym, a nie tylko formalnymi wymogami, działaniem. Tym bardziej, że jak przekonuje Kamil Kowalski, dyrektor Integracji LAB, który ma za sobą blisko 1000 audytów budynków użyteczności publicznej, jeśli coś jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością, to znaczy, że jest dostępne dla każdego. 

Integracja LAB to nowy dział Integracji, który powstał w 2019 r. i ukonstytuował jej wcześniejsze działania na rzecz projektowania uniwersalnego. To centrum kompetencyjne, którego celem jest badanie potrzeb oraz możliwości osób...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy