Autor: Grzegorz Nowaczewski

partner Virtual Power Plant

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Historia lubi się powtarzać?

Kaszel, gorączka, duszności? – podobne pytania zadawane są przez służby medyczne chroniące wejścia do szpitali. Nie może to dziwić, bo każdy wchodzący do szpitala jest profilaktycznie traktowany jako potencjalnie stanowiący zagrożenie epidemiczne. Inaczej niż wcześniej działa rejestracja osób. Przy wejściach do budynków placówek służby zdrowia mierzona jest temperatura, szczegółowej ocenie zdrowia poddawani są pracownicy tych placówek i pacjenci. Czy podobne działania są wystarczające, żeby przeciwdziałać rozwojowi pandemii w trakcie gospodarczego odmrażania?

Czytaj więcej

Ekologia w interesie najemcy

Rosnące koszty prądu i ciepła oraz najnowsze doniesienia naukowców o zmianach klimatycznych na naszej planecie zwiększyły wysiłki o obniżenie zużycia energii elektrycznej – efektywność energetyczna wchodzi na salony. Będzie to raczej trwały trend niż chwilowa moda. Zwłaszcza, że w nowej perspektywie finansowej (na lata 2021–2027) Unii Europejskiej nawet ok. 30% budżetu zostanie przeznaczone na walkę ze zmianami klimatycznymi oraz wsparcie odnawialnych źródeł energii.

Czytaj więcej

Jak w budynkach komercyjnych zmienia się klimat do inwestycji w OZE?

Ceny energii elektrycznej płacone przez konsumentów są w wielu krajach europejskich wyższe niż w Polsce. Koszt pozwoleń na emisję dwutlenku węgla odpowiadający 1 MWh energii elektrycznej przez wiele lat pozostawał na poziomie kilku euro, jednak od drugiej połowy 2018 r. okresowo osiąga wartość nawet kilkukrotnie wyższą niż średnia z lat ubiegłych. Jednocześnie tanieją technologie podnoszące efektywność energetyczną. Coraz popularniejsze stają się projekty łączące lokalne wytwarzanie prądu, lokalne magazynowanie oraz opcjonalne nowe rodzaje ładowania oraz współdzielenia akumulatorów samochodów elektrycznych w ramach nowego rodzaju społeczności. Jednym z przykładów takich projektów jest ten oryginalnie niemiecki pod nazwą sonnen, który został doceniony przejęciem przez globalny koncern Shell, sfinalizowanym w lutym 2019 r. 

Czytaj więcej