Dołącz do czytelników
Brak wyników

News

11 marca 2021

Nowy właściciel parków logistycznych w Bydgoszczy i Stargardzie.

33

Południowoafrykański fundusz Fortress REIT zakupił dwa parki logistyczne w Bydgoszczy i Stargardzie od Griffin Property Finance. Dla nabywcy jest to pierwsza bezpośrednia akwizycja w Polsce. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Przedmiotem transakcji są dwa parki logistyczne – Waimea Logistic Park Bydgoszcz i Waimea Logistic Park Stargard, którego właścicielem było Griffin Property Finance, platforma finansowa zarządzana przez Griffin Real Estate, inwestora typu private equity specjalizującego się w sektorze nieruchomości. Waimea Logistic Park Bydgoszcz to 48 300 m kw. istniejącej powierzchni magazynowej z możliwością ekspansji do całkowitej powierzchni 91 000 m kw. GLA. Waimea Logistic Park Stargard natomiast składa się z istniejącej hali o powierzchni 11 500 m kw., z potencjałem na budowę kolejnych metrów do osiągnięcia docelowo powierzchni ok. 80 000 m kw. Oba projekty są świetnie zlokalizowane w ramach regionalnych stref przemysłowych w sąsiedztwie ważnych aglomeracji miejskich. Bliskość dróg ekspresowych oraz autostrad pozwala na szybki transport towarów, a bliskość zachodniej granicy powoduje duże zainteresowanie wynajmem ze strony polskich i zagranicznych firm.

„Fortress REIT jest trzecim co do wielkości REIT w RPA oraz największym właścicielem i deweloperem nieruchomości logistycznych typu core. Fortress jest również największym udziałowcem NEPI Rockcastle Plc, aktywnym w sektorze handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Geograficzne położenie Europy Środkowo-Wschodniej oraz rozwinięta infrastruktura ułatwiają dostęp do rynków Europy Zachodniej i jednocześnie stanowią ważny argument za inwestowaniem w nieruchomości logistyczne w tym regionie. Odzwierciedla to dynamikę naszego rynku, na którym też doświadczamy rozwoju logistyki, a co za tym idzie naszą strategię. Fortress koncentruje się na nabywaniu i budowaniu najnowocześniejszych parków logistycznych i wierzymy, że w połączeniu z naszym doświadczeniem w logistyce, zarówno w procesie deweloperskim jak i budowlanym, ta akwizycja jest dla nas dopiero początkiem drogi” skomentował Steve Brown, CEO, Fortress REIT.

„To duża satysfakcja, że oba projekty, które od początku wspieraliśmy kapitałowo, i dla których zapewniliśmy finansowanie, zostały tak dobrze przyjęte przez rynek, czego dowodem jest pełna komercjalizacja. To kolejny przykład projektu, który odnosi ponadprzeciętne korzyści dzięki zaangażowaniu Griffin Property Finance. Jesteśmy przekonani, że oba projekty mają duży potencjał deweloperski i zyskają uznanie kolejnych najemców”skomentował Przemysław Czuk, Chief Financial Officer oraz Senior Partner w Griffin Real Estate.

„Cieszymy się z udanej transakcji. Jako deweloper wspieraliśmy swoim doświadczeniem dotychczasowego właściciela parków, a w trakcie negocjacji udało nam się wspomóc wiedzą i znajomością branży każdą ze stron. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie jakim obdarzył nas fundusz Fortress REIT”skomentował Bartosz Klimek, Dyrektor ds. Wynajmu i Zarządzania Nieruchomościami  w WHSA.

„Transakcja rozpoczęła się tuż przed pandemią i w dużej mierze odbywała się zdalnie. Wiele osób, które od kilku miesięcy codziennie współpracują w ramach tego projektu nigdy nie widziały się na żywo, dlatego tym bardziej cieszymy się z efektu tej współpracy, a sprzedającemu i kupującemu gratulujemy sukcesu”komentuje Krzysztof Cipiur, Dyrektor w dziale Rynków Kapitałowych w Knight Frank.

„Transakcja jest doskonałym przykładem nieustającego zainteresowania inwestorów obiektami logistycznymi zlokalizowanymi w miastach regionalnych. Utrzymujący się pozytywny trend popytu na rynku najmu i bardzo dobre perspektywy dalszego rozwoju skłoniły naszego klienta, Fortress REIT, do wejścia na polski rynek przez akwizycje w Bydgoszczy i Stargardzie”komentuje Aleksandra Sierocińska, Starszy Konsultant w dziale Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Nowym partnerem funduszu Fortress REIT w rozbudowie, komercjalizacji i zarządzaniu została firma Wiamea Holding SA, która będzie świadczyła usługi na rzecz nowego właściciela inwestycji.

Podczas transakcji, platforma Griffin Property Finance reprezentowana była przez firmę doradczą Knight Frank, a kupujący przez Cushman & Wakefield. Ponadto, doradztwo podatkowe i finansowe świadczone było przez PwC, doradztwo techniczne przez Cushman & Wakefield, a prawne przez kancelarię Dentons, SSW Solutions, Allen&Overy oraz White&Case.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

Magdalena Michalak, PR & Marketing Director, +48 508 429 401, magdalena.michalak@pl.knightfrank.com

Iwona Mitros, PR & Marketing Manager, +48 507 218 966, iwona.mitros@pl.knightfrank.com

Knight Frank to wiodący niezależny międzynarodowy doradca w nieruchomościach. Z siedzibą główną w Londynie, Knight Frank zatrudnia ponad 19 000 ekspertów w 512 biurach w 60 krajach. Grupa doradza zarówno indywidualnym właścicielom i kupującym, jak i znaczącym deweloperom, inwestorom i najemcom korporacyjnym. Dowiedz się więcej o firmie na stronie knightfrank.com

Grupa Kapitałowa Waimea od 2010 roku z powodzeniem realizuje projekty deweloperskie na terenie Polski. Funkcjonuje na rynku nieruchomości komercyjnych jako deweloper specjalizujący się w budowie na wynajem nowoczesnych powierzchni magazynowych, produkcyjnych oraz infrastruktury lotniskowej. Swoje parki logistyczne Grupa posiada m.in. w Szczecinie, Goleniowie, Rzeszowie, Korczowej. Więcej : www.waimeaholding.pl

Griffin Real Estate (www.griffin-re.com) to największy prywatny, najbardziej dynamiczny oraz innowacyjny inwestor typu private equity oraz firma zarządzająca aktywami specjalizująca się w nieruchomościach w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma jest prekursorem kilkunastu nowych koncepcji i formatów wprowadzonych na rynek. Griffin Real Estate inwestuje oraz zarządza swoimi platformami inwestycyjnymi zarówno w imieniu właścicieli, jak i renomowanych inwestorów międzynarodowych oraz partnerów strategicznych. Wartość aktywów brutto zarządzanych przez Griffin Real Estate w ramach dziesięciu platform inwestycyjnych przekracza 5 miliardów euro, a łączny zainwestowany kapitał wynosi ponad 2 miliardy euro.

Przypisy