Jak wybrać stół do kuchni prowansalskiej?

ARTYKUŁY

Wybór stołu do kuchni urządzonej w stylu prowansalskim to zadanie, które wymaga nie tylko zrozumienia charakterystycznych cech tej urokliwej i romantycznej aranżacji, ale także przemyślenia funkcjonalności i komfortu użytkowania. Styl prowansalski, inspirowany sielskim życiem na francuskiej wsi, charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi barwami, naturalnymi materiałami, delikatnymi wzorami florystycznymi i rustykalnym urokiem. Aby stół idealnie wpasował się w tę estetykę, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów, które pozwolą na stworzenie przytulnej, funkcjonalnej i estetycznie spójnej przestrzeni.

Odpowiedni rozmiar i kształt stołu prowansalskiego

W kuchni prowansalskiej stół często stanowi centrum życia rodzinnego, miejsce spotkań, rozmów i wspólnych posiłków. Dlatego jego forma i rozmiar powinny być dostosowane do wielkości kuchni oraz potrzeb domowników.

W przestronnych kuchniach doskonale sprawdzą się większe, prostokątne stoły, które mogą pomieścić całą rodzinę i gości. W mniejszych przestrzeniach natomiast warto rozważyć okrągłe lub owalne stoły, które są bardziej kompaktowe, a jednocześnie zachowują funkcjonalność i urok.

Niezależnie od wybranej formy, ważne jest, aby stół był dostatecznie duży i mógł na co dzień służyć jako praktyczna przestrzeń do przygotowywania posiłków, a jednocześnie nie przytłaczał wnętrza.

Kolorystyka stołu a harmonia wnętrza kuchni prowansalskiej

W stylu prowansalskim warto postawić na jasne, ciepłe barwy, które przypominają zalane słońcem pola lawendy, słoneczniki i rustykalne krajobrazy Prowansji. Stół w kolorach bieli, kremu, bladego niebieskiego lub zielonego idealnie wpisze się w tę paletę, tworząc obraz spójny z resztą wnętrza.

Można również zdecydować się na naturalne odcienie drewna, które dodadzą wnętrzu autentyczności i niepowtarzalnego charakteru. Ważne, aby kolor stołu współgrał z barwami ścian, podłóg i innych elementów wyposażenia kuchni, tworząc kojącą i przyjemną dla oka całość.

Stół do kuchni prowansalskiej – nie zapomnij o funkcjonalności w tym wnętrzu

Choć estetyka jest ważna, nie można zapominać o funkcjonalności. W kuchniach prowansalskich, gdzie gotowanie i wspólne posiłki odgrywają ważną rolę, stół powinien być nie tylko piękny, ale również praktyczny.

Modele z dodatkowymi szufladami lub półkami na naczynia, sztućce czy przyprawy mogą być niezwykle przydatne, zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach.

Rozkładane stoły prowansalskie są kolejną opcją, pozwalającą na elastyczne dostosowanie rozmiaru do aktualnych potrzeb – idealne rozwiązanie na większe uroczystości rodzinne czy spotkania z przyjaciółmi.

Wybór materiału odzwierciedlającego naturę

Podstawą stylu prowansalskiego jest bliskość z naturą, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w materiale, z którego wykonany jest stół. Drewno jest tu materiałem niekwestionowanym – najlepiej, gdyby był to gatunek o jasnym wybarwieniu.

Zatem można postawić na dąb czy sosnę. Dodatkowo można je delikatnie przecierać lub bielić, aby uzyskać efekt naturalnego zużycia. Takie wykończenie nie tylko podkreśli wiejski charakter kuchni, ale również doda jej ciepła i przytulności.

Dopasowanie stołu do innych elementów znajdujących się w kuchni prowansalskiej

Wybierając stół, pamiętaj o konieczności zachowania harmonii z innymi elementami wyposażenia kuchni prowansalskiej, takimi jak krzesła, szafki czy tekstylia.

Styl prowansalski charakteryzuje się dbałością o detale – dlatego warto zwrócić uwagę na stylowe dodatki, takie jak ręcznie robione obrusy, ceramiczne wazony czy bukiety świeżych kwiatów, które dopełnią aranżację.

Stół powinien współgrać z ogólnym klimatem kuchni, tworząc spójne i estetycznie przyjemne wnętrze, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i pełne prowansalskiego uroku.

Zatem wybór stołu do kuchni w stylu prowansalskim wymaga przemyślenia zarówno jego estetyki, jak i funkcjonalności. Materiał, kolor, forma i rozmiar stołu powinny harmonijnie współgrać z resztą wnętrza, tworząc przestrzeń, która jest nie tylko piękna, ale również przyjazna i funkcjonalna. Pamiętając o tych zasadach, z łatwością wybierzesz stół, który będzie sercem Twojej kuchni prowansalskiej, miejscem codziennych spotkań i niezapomnianych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Przypisy