Inteligentne budynki. Przewodnik po nowoczesnych technologiach w nieruchomościach komercyjnych 2023

Dodatek

E-BOOK redakcji Real Estate Magazine

Inteligentne budynki.
Przewodnik po nowoczesnych technologiach w nieruchomościach komercyjnych

SPRAWDŹ >


Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Państwa ręce najnowszy e-book poświęcony tematyce inteligentnych obiektów. Postęp technologiczny i rozwój sztucznej inteligencji wpływa również na projektowanie i modernizowanie nieruchomości komercyjnych. Część z tych rozwiązań ma na celu polepszenie efektywności i komfortu pracy osób w nim przebywających. Pozostałe mają na celu zoptymalizowanie procesów zarządzania budynkiem co przekłada się m.in. na mniejsze koszty eksploatacyjne.

Początkowo najnowsze rozwiązania były stosowane przez największych graczy na rynku, jednak w ciągu ostatniej dekady spadek kosztów implementacji oraz pandemia COVID-19 przyspieszyły wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w całym segmencie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Renaty Hartle, w którym przedstawia wykorzystanie sztucznej inteligencji w nieruchomościach, ze szczególnym akcentem na obiektach biurowych. Omawia w nim jak rozwój AI przyczynił się m.in. do powstania narzędzi służących optymalizacji zużycia energii, poprawienia wydajności i doświadczenia użytkowników biur. Autorka zaznacza również jak ważne jest zbieranie i integracja danych w celu przyszłego rozwoju inteligentnych obiektów.

Sztuczna inteligencja ma również wpływ na ochronę obiektów. Analiza danych z systemów kamer w czasie rzeczywistym pozwala na skuteczniejszy nadzór budynku. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykule autorstwa eksperta firmy M2C.

W dzisiejszych czasach, gdy zrównoważony rozwój i ochrona środowiska stają się priorytetem, nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. Spółka ConnectorIO stworzyła kompletną platformę do rejestrowania danych, które stanowią podstawę do określenia kosztów i wyznaczenia efektywności energetycznej obiektów komercyjnych. Więcej na temat tego nowoczesnego systemu monitorowania użycia mediów w materiale Łukasza Dywickiego.

Implementacja odpowiednich rozwiązań technologicznych może również przyczynić się do tego, że w dobie rosnącej inflacji, rosnących kosztów energii oraz niestabilnej sytuacji na wschodniej granicy prowadzenie działalności nie musi być pod kreską. O konkretnych rozwiązaniach pisze Mateusz Buczkowski z Souly.

Na rynku mamy coraz większy wybór nowoczesnych rozwiązań dla obiektów komercyjnych. Jak ocenić, która jest właściwa do tego, żeby spełnić oczekiwania najemców oraz użytkowników nieruchomości? Punktem wyjścia jest właściwe zdefiniowanie potrzeb i dobrze zadane pytania. O tym jak to zrobić przeczytają Państwo w artykule Agnieszki Sławomirskiej.

Inteligentne budynki stanowią kluczowy element przyszłości nieruchomości komercyjnych. Ich innowacyjność, ekologiczność, poprawa bezpieczeństwa i komfortu użytkowników oraz potencjał do generowania oszczędności operacyjnych czynią je atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla inwestorów. Mamy nadzieję, że w tym dodatku znajdą Państwo wiele ciekawych treści.

Życzymy miłej lektury

Redakcja Real Estate Magazine


 

Przypisy