Cement z materiałów z recyklingu pomoże zmniejszyć ślad węglowy w budownictwie

News

Cement to podstawowy materiał budowlany, któremu zawdzięczamy powstanie całej infrastruktury. Dlatego redukcja jego śladu węglowego ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia dekarbonizacji budownictwa.

Firma Lafarge wprowadza na rynek kolejny cement z rodziny ECOPlanet - CEM V produkowany przy dużym udziale materiałów z recyklingu, dzięki czemu ma on o 40% niższy ślad węglowy.

Nowy cement posiada takie same lub lepsze właściwości jak cementy podobnej klasy, ma również jeden z najszerszych zakresów zastosowania w branży, co może znacznie wpłynąć na tworzenie zrównoważonych miast i zielonej infrastruktury.

Cement z materiałów z recyklingu będzie produkowany w Cementowni Małogoszcz, gdzie obecnie trwa warta 100 mln Euro modernizacja, która wpłynie na rozwój ekologicznych cementów w portfolio firmy. 

Zmieniający się klimat nie tylko zagraża ludziom i środowisku, wywołując gwałtowne zjawiska pogodowe, ale również wpływa na to, gdzie będziemy mogli bezpiecznie mieszkać, przemieszczać się i pracować. Szacuje się, że do 2050 roku 70% ludzi będzie mieszkać w miastach. Tymczasem 60% infrastruktury potrzebnej dla przyszłych mieszkańców nie zostało jeszcze wybudowane. Dlatego planowana infrastruktura musi wytrzymała, odporna i bardziej przyjazna dla środowiska, aby zaspokoić potrzeby przyszłych mieszkańców i zmniejszyć wpływ na środowisko. Sektor budownictwa odpowiada za 38% procent emisji CO2 w Unii Europejskiej. Dlatego został on wpisany jako jeden z ośmiu priorytetów strategii Zielonego Ładu. To pokazuje jak dużą wagę musimy przykładać do procesu budownictwa oraz wykorzystywanych materiałów.

Nasz cement pod marką ECOPlanet CEM V/A(S-V) 42,5N-LH/HSR/NA, to jego techniczna nazwa, może wpływać bezpośrednio na redukcję śladu węglowego w konstrukcji. Do jego produkcji wykorzystywane są dodatki mineralne oraz materiały z recyklingu. To pozwala zastąpić w składzie tradycyjny klinkier i obniżyć emisję CO2 o min. 40% na tonę cementu. Mimo to, nowy cement nie traci na swoich właściwościach. Jednocześnie ma on jeden z najszerszych zakresów zastosowania w branży, gdyż może być wykorzystywany w projektach od budowy domów po złożoną infrastrukturę. Obecnie pracujemy nad kolejnymi cementami z tej rodziny, które będą produkowane w Polsce, wspierając zrównoważone budownictwo na rodzimym rynku - mówi Maciej Sypek, Dyrektor Generalny Sprzedaży Cementu i B2B/B2C Lafarge w Polsce.


 

Cement z recyklingu może mieć szerokie  zastosowanie w budownictwie ekologicznym, w szczególności jako składnik do wytwarzania betonów o niskim śladzie węglowym. Dodanie takiego cementu do mieszanki pozwala uzyskać beton o dużej szczelności oraz z niskim CO2. Cement z obniżonym CO2 może być również wykorzystywany do produkcji betonów samozagęszczalnych oraz przeznaczonych do obiektów o dużych gabarytach, zapraw murarskich i tynkarskich, mieszanek do podbudowy konstrukcji nośnych czy utwardzania podsypek, a także wytwarzania bardziej trwałych betonów towarowych.

Cement jest składnikiem większości materiałów budowlanych, z których powstaje infrastruktura współczesnych miast. Dzięki zastosowanym technologiom, w Cementowni Małogoszcz i Kujawy są produkowane jedne z najbardziej ekologicznych cementów w Europie. Już w trakcie jej modernizacji jednej z cementowni, Lafarge wprowadza pierwsze cementy z materiałów z recyklingu na rynek. To pokazuje, że zrównoważone budownictwo jest możliwe tu i teraz. Potrzeba tylko odpowiedniej zmiany w postrzeganiu materiałów budowlanych przez inwestorów.

 

Przypisy